| anutzzaa a întrebat:

Buna seara sau buna ziua! Problema mea este ca de 1 an eu si sotul incercam sa facem un copil, dar nu reusesc sa raman insarcinata. Intrebarea mea este ce analize sau cu ce se incepe prima data in demersul nostru de a ramane insarcinata?

Răspuns Câştigător
| vreaubebe a răspuns:

Aceeasi problema ca tine am avut-o so eu si acum am o bebita frumoasa si neastamparata. daca brei sa vb da-mi un mesaj privat. bafta. pa

6 răspunsuri:
| Dr3yga20 a răspuns:

Tu fa analize la un medic ginecolog pentru inceput, pentru orice problema te va trimite el in alta parte. Iar sotul tau la un medic endocrinolog. Totusi se poate sa nu aveti nici o problema doar ca nu este timpul vostru.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Trebuie să refaci un consult la ginecolog, trebuie făcută o ecografie ovariană pentru a verifica starea ovarelor - eventual se face şi o ecografie vaginală, pentru a verifica starea uterului şi a trompelor uterine!

Alte analize şi tratament, vor fi prescrise de medic - după cele enumerate de mine!

Dacă nu ţi le prescrie, să ceri tu să-ţi facă aceste ecografii!

Ar fi fost important de ştiut şi ce tratament ţi-a prescris după controlul de acum 2 ani, precum şi ce "analize" ai făcut atunci!

| neutrino a răspuns:

Problema ta numai un medic ginecolog o poate rezolva.

| Azµre a răspuns:

Analize de la A la Z, și pentru tine și pentru partener. Consult la medic de urgență, întâi se va rezolva problema ciclului neregulat apoi se va vorbi de sarcină. Mult Succes

| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Uter infantil inseamna insuficient dezvoltat.Dar au trecut doi ani, nu? Tot medicul ginecolog va poate indruma.Mergi intai la medicul de familie pentru trimitere, apoi urmeaza procedura.

| anutzzaa explică:

Mentionez ca am un ciclu neregulat si la un consult de acum 2 ani s-a constatat ca am uter infantil.