| principessa1994 a întrebat:

Buna seara TPU.Am revenit iarasi si am o intrebare.Cum sa demonstrezi prin fapte unei persoane ca o iubesti?

Răspuns Câştigător
greece12
| greece12 a răspuns:

Cu un zambet afectuos cand il vezi ingrijorat,cu o sarutare cazuta din senin cand se-asteapta mai putin,cu o privire adanca intr-o clipa grea,cu o frunza culeasa de langa o bancuta din parc pentru ca avea culoarea ochilor lui,cu o vorba alintatoare,cu un ras ghidus si vesel,cu tot ce ai si tot ce poti,fiecare gand al tau e stapanit de omul iubit, cum sa te intrebi CUM sa-i demonstrezi dragostea ta, cand pana si pasul tau e mai usor si mai saltat cand stii ca-l vei intalni?!?
Dragostea se demonstreaza cu tot ceea ce esti si cu tot ceea ce este omul iubit pentru tine.
Daca unul din voi nu vede asta, atunci dragostea e mai bine sa se ascunda, nu e la locul potrivit...

10 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Te porti frumos cu ea,o alinti,o rasfati, ii acorzi atentie mai multammii mai faci cate un mic cadou, o floare, o ciocolata, o scoti mai des in oras...

| DNSK a răspuns:

Arata-i zilnic atentie, ofera-i intelegere, rabdare, incredere. Da-i in permanenta motive sa vina sa-ti spuna tot ce are pe suflet, bun sau rau. Sa stie ca intotdeauna exista cineva care ii va fi alaturi neconditionat

| foxsilver a răspuns:

Eu nu cred ca dragostea este ca o formula matematica, cu aplicabilitati exacte, precise; nu cred ca este precum o schema pe care trebuie sa o urmam pas cu pas. Dragostea da intotdeauna frau liber imaginatiei, astfel ca orice gest care altora li s-ar parea banal sau insipid, omului indragostit i va parea ceva extraordinar, ceva nemaiintalnit pana atunci.
Suntem toti la fel, ne comportam la fel, multe din gesturile noastre sunt comune, dar dragostea are atat de mare putere asupra noastra, incat ne face sa credem ca suntem unici si irepetabili.
Da, suntem unici si irepetabili, dar numai pentru cel/cea care ne iubeste, caci poate nu a avut sansa pana atunci sa intalneasca pe cineva ca noi, care sa se bucure pur si simplu doar la vederea noastra.
Omului iubit i se atribuie calitati unice, vedem in el tot ce e mai bun si mai frumos, si in orice vorba spunsa, sau in orice gest facut putem citi dragostea, atunci cand iubim.
E adevarat ca tindem sa facem lucruri extraordinare, iesite din comun, pentru persoana iubita, si ne doare sufletul daca nu le putem face, si totusi iubirea tot in ochi se va citi, privirea este cea care traduce ceea ce simtim, intotdeauna.

| korynna_4355 a răspuns:

Fi tu insuti,daca o iubesti sentimentele tale vor iesi la iveala,nu trebuie sa ii spui non stop ca o iubesti, ofera-i incredere, ascult-o, arata-i ca esti persoana care e intotdeauna acolo la bine si rau, o mica atentie din cand in cand. happy

| h3r a răspuns:

Pur și simplu!
Când iubești totul vine de la sine, respectiv faptele, dovezile de iubire!

| Brâncuşi a răspuns:

Salut! Trebuie să-i dovedeşti apoi să-i arăţi, o să-ţi fie greu dar e frumos...
Ai să vezi că te descurci îi spui cât de mult ţi la ea şi tot ce simţi tu, sigur o să fie romantic şi ai grijă cu emoţiile.
O seară frumoasă!

| Miky1 a răspuns:

Arata-i asta!

Răspuns utilizator avertizat
| PupicAndreea a răspuns:

Arata-i ca o iubesti prin lucrurile marunte petrecute in fiecare zi cum ar fi: adu-i dimineata micul dejun la pat,o alinti,o iei in brate, o saruti, sa stii sa ierti, sa stii sa ceri scuze atunci cand este nevoie, sa ii accepti familia si prietenii.

| TomaTamaraTania a răspuns:

Pai cu fapte. faci ceva pentru ea. Eu pentru barbatul meu gatesc ba una ba alta ce-i place. am invatat la 21 de ani sa fac cozonaci si acum la 25 ii fac tot mai bine. pentru ca el tine la traditii iar eu vin dintr-o familie care nu tine deloc traditiile dar pentru iubirea mea am invatat si fac cam tot.
Altceva, femeile iubesc sa fie ascultate. Sa discute.
tu trebuie sa observi eforturile ei. Sa fii parfumat si sincer.
Ordinea nu conteaza. asa imi vin in minte big grin

Dar trebuie sa ramai barbat putin autoritar si in acelasi timp dulce.

Fa-i cadouri, ajut-o in ceea ce are de facut. Trage un colt de plamupa daca vezi ca face patul. ajut-o sa intinda patura, nu te costa nimic dar ea va aprecia si nu o va spune. Strange o farfurie si un pahar cand termini de mancat, nu o lasa sa faca ea tot. Du-i gunoiul din cand in cand.
Cumpara-i niste ciocolatele si scoate-o la plimbare.

iubirea se arata in lucruri mici. Nu cu cadouri scumpe (alea se asteapta de Craciun si la aniversari eventual). Fii complicele ei.
Trimite-i mesaje fara motiv.
pup-o pe frunte din cand in cand.
In rest fi natural, ea te place asa cum esti asa ca fii tu insati.

Bafta!