| Havana011 a întrebat:

Bună seara, TPU! Am venit aici(desi probabil nu e cel mai indicat loc) caci am nevoie de putin reassurance de la cunoscători. Apelez la cunoștințele dumneavoastră fiindcă mă tem ca ar exista probabilitatea infinit de mica de a fi ramas însărcinată. Puțin context: greutate optima, - varsta 18 ani, viata sexuala inceputa cam acum 2 săptămâni (contact sexual protejat cu prezervativ, niciodată refolosit, nu s-a rupt, nu a avut gauri- efectiv dupa ce terminam cu ele le legam bine si le strangeam alaturi de partenerul meu sa fim siguri ca nu se scurge nimic) primul contact a avut loc cam la 4 zile dupa ovulatie. am luat toate masurile posibile. ajungand in prezent - am o buna parte din simptomele sindromului premenstrual de cam o săptămână (sani durerosi, usor fermi; acnee, cervix rigid, inchis, localizat mai jos, fluctuatii de stare de spirit) însă de vreo 4 zile menstruatia a decis sa mi intarzie putin - (mentionez ca am ciclu regulat de 26-28 de zile, am avut si o mica perioada stresantă iar de sărbători mi am schimbat mult programul alimentar, programul de somn etc.) - e putin cam devreme sa-i dau un verdict, stiu (mi am si luat test de sarcina pe care totusi astept sa l fac daca se împlinește o sapt intarziere) insa simt ca gandurile mele suplimentare imi agraveaza putin situatia si ma fac paranoica+ cireasa de pe tort stresul poate intarzia ciclul menstrual. Momentan toate argumentele mele nu mi sunt de ajuns ca sa ma liniștesc și am dorit sa apelez si la opinii obiective din partea dumneavoastră:*

Răspuns Câştigător
| dullcat a răspuns:

Buna.Pentru cultura ta generala, contrar spuselor userului de mai sus, trebuie sa stii ca riscul de sarcina exista si cu prezervativ.Acesta nu garanteaza protectie 100%, nicio metoa contraceptiva nu face asta, ci doar 98%.

Iar in ce ai descris mai sus exista destule cauze pentru intarzierea ciclului menstrual, sarcina nefiind pe primele locuri, ci abia la final, concluzionez eu.
Incearca sa te linistesti si sa asteapta sa-ti vina menstruatia, in liniste, regleaza-ti somnul si stilul de viata, iar lucrurile se vor rezolva.Nu cred ca poate fi vorba de o sarcina, insa aici lumea doar presupune diverse. Poti face testul la 10-14 zile de la intarzierea menstruatiei, asta daca doresti sa primesti un rezultat concludent, util, mai devreme nefiind recomandat.

3 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Testul de sarcina se face dupa 21 de zile de la contactul sexual nu după o saptamana, daca ai facut sex cu prezervativ riscul de sarcina este zero, adica NU esti deloc insarcinata, ai doar dereglari hormonale, acum ca ti ai inceput viata sexuala trebuie neaparat sa te vada un medic ginecolog, asa ca fa ti o programare la medic, si de la dinsul aflii daca esti sau nu esti gravida, parerea mea este ca NU esti gravida, dar doar parerea specialistului conteaza adica a medicului.

| Violleta2022 a răspuns:

Dupa toate explicatiile tale mentionate aici, nu sunt sanse de a fi insarcinata.