| teiubescsiastaimiocupatottimpul a întrebat:

Buna seara TPU asta e prima mea intrebare aici,va rog din suflet sa ma ajutati cu niste sfaturi fara raspunsuri jignitoare, sau sa ma judecati ceva mie extrem de greu sa vorbesc mi-e rusine, dar...
ma numesc Bianca si am 17 ani pe data de 28martie am fost molestata abia acum mi-am facut curaj sa pun intrebarea mie foarte frica sa nu raman insarcinata, voi a-ti pastra un copil dintr-un pacat? prietenul meu cu care am fost impreuna 2 ani m-a parasit spunandu-mi ca el vroia sa fie primul baiat din viata mea,el sa ma dezvirgineze,mama a murit,pe tata l-a arestat ca l-a bagat in spital pe cel care m-a molestat, acum stau la unchiul si matusa mea care incearca sa ma incurajeze mi-e frica sa ies pana la magazin la scoala nu am mai fost mi-e frica sa nu ma exmatriculeze, sau sa se afle mi-e foarte rusine si frica ce sa fac? azi dim mi-a fost foarte rau sper sa nu fiu insarcinata am avut greturi am lesinat.eu nu cred ca pot pastra copilul unui monstru va implor ajutati-ma cu un sfat si bineinteles ca dau funda va rog din suflet sunt disperata mi-e frica sa fac un test de sarcina de frica ce ar putea arata.va rog am nevoie de ajutor va multumesc anticipat

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

In acest caz sexul sa petrecut exact in perioada ovulatiei cand fertilitatea a fost maxima in cazul in care ciclul tau menstrual are o durata medie de 28 de zile.In acest caz daca pana in acest moment nu ti-a venit menstruatia probabilitatea unei sarcini este FOARTE MARE deoarece intarzierea a depasit ieri 21 de zile.In acest caz este obligatorie vizita la un medic ginecolog care te poate indruma si explica ce este de facut deoarece sarcina poate avea 5 saptamani si sa treaca in faza embrionara.In cursul acestei saptamani sau la inceputul saptamanii viitoare, vei putea sa vezi cu ochii tai sarcina, daca mergi la doctor si ti se face o ecografie cu sonda transvaginala. In cazul in care pe buna dreptate nu vrei sa ramai cu un copil nedorit acum este momentul sa stabilesti ce vrei sa faci. Este obligatoriu sa-ti faci testul de sarcina. Sper sa iti dai seama de pericolul in care te afli si sa stii ca cel mai bun prieten in acest moment trebuie sa-ti devina medicul ginecolog.Multa sanatate.

15 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Ti-am citit cu atentie intrebarea si iti pot raspunde doar atat in acest moment. Deoarece nu ai dezvaluit nimic despre datele strict necesare despre sex/viol cumar fi: data ultimei menstruatii avute si data producerii sexului. Pe baza celor 2 date cerute se poata trage o concluzie daca exista posibilitatea de a ramane insarcinata, deoarece fara acele date nu se poate da un raspuns.Deci daca am sti datele cerute s-ar putea emite o parere acceptabila si in functie deconcluzia trasa se poate sti exact daca este necesara/obligatorie efectuarea testului de sarcina. Transmite datele cerute si atunci te vei putea astepta sa primesti un raspuns la ajutorul solicitat.

| teiubescsiastaimiocupatottimpul explică (pentru corbulalbrosu):

Pe 16 imi venise si s-a intamplat pe 28

| corbulalbrosu a răspuns (pentru teiubescsiastaimiocupatottimpul):

In acest caz sexul sa petrecut exact in perioada ovulatiei cand fertilitatea a fost maxima in cazul in care ciclul tau menstrual are o durata medie de 28 de zile.In acest caz daca pana in acest moment nu ti-a venit menstruatia probabilitatea unei sarcini este FOARTE MARE deoarece intarzierea a depasit ieri 21 de zile.In acest caz este obligatorie vizita la un medic ginecolog care te poate indruma si explica ce este de facut deoarece sarcina poate avea 5 saptamani si sa treaca in faza embrionara.In cursul acestei saptamani sau la inceputul saptamanii viitoare, vei putea sa vezi cu ochii tai sarcina, daca mergi la doctor si ti se face o ecografie cu sonda transvaginala. In cazul in care pe buna dreptate nu vrei sa ramai cu un copil nedorit acum este momentul sa stabilesti ce vrei sa faci. Este obligatoriu sa-ti faci testul de sarcina. Sper sa iti dai seama de pericolul in care te afli si sa stii ca cel mai bun prieten in acest moment trebuie sa-ti devina medicul ginecolog.Multa sanatate.

| OldSoul a răspuns:

In primul rand imi pare rau pentru tine ca ai avut parte de aceasta experienta neplacuta care probabil te va marca intr-un mod negativ.
Sfatul meu e sa faci pentru inceput un test de sarcina, abia mai apoi sa poti trage concluzi si eventual sa cauti o solutie.

| peperonies a răspuns:

Ati* pastra.

| Lawliet14 a răspuns:

Trista e povestea ta. Telefonul Copilului este un serviciu gratuit, acesti oameni te pot ajuta foarte mult: http://www.telefonulcopilului.ro/.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| RedheadOnTheRun a răspuns:

Nu-ti putem spune noi daca esti insarcinata sau nu, asta trebuie sa afli singura. Nu e cazul sa te chinui si cu asta, atata timp cat e doar o banuiala neconfirmata. Eu iti sugerez din toata inima sa vorbesti cu un psiholog. Nu e nicio rusine sa discuti cu cineva care stie cum sa puna problema, sa te ajute intr-un mod corect sa treci peste acest episod traumatizant. Eu sunt studenta la psihologie, si crede-ma ca niciun psiholog nu te-ar judeca si nu te-ar indrepta spre un drum gresit. Sa cauti ajutor nu e rusinos, ci e o dovada de curaj, e un semn ca vrei din rasputeri si incerci sa iti rezolvi problemele. Te rog nu sta asa, nu te inchide in tine si nu te distruge atata timp cat esti tanara si ai posibilitatea sa mergi inainte. Daca doresti sa discutam mai multe, lasa-mi un mesaj privat.
Curaj, si capul sus!

| Mirke a răspuns:

De ce nu ai luat pastila de a 2a zi, era indicata in acest caz, molestata, zici adica violata? Cum a ajuns tatal tau sa il bage in spital pe acela, de ce mai era in libertate, de ce nu ai mers la politie sa il acuzi de viol? iar prietenul tau e un idiot si ma bucur ca ai scapat de el, cum sa te lase in asemenea momente cand tie iti este mai greu, fii tare si vei trece peste, copilul va putea fi o proba ca dovada a violului! il poti da spre adoptie daca nu il vrei sau faci avort pe banii aluia!

| teiubescsiastaimiocupatottimpul explică (pentru Mirke):

da violata, mie mi-a fost foarte frica si rusine sa spun cuiva, dar nu stiu cum a aflat tata oricum voiam sa fac plangere, dar pana atunci mi-a facut tata oarecum dreptate

| Mirke a răspuns (pentru teiubescsiastaimiocupatottimpul):

De ce oare se intampla in majoritatea cazurilor ca victima sa se simta rusinata, si vinovata, asa scapa violatorii si mai intra si tatii in inchisoare! Sper ca reusesti sa il faci pe vinovat sa plateasca, daca ti-a facut tie asa cu siguranta a mai incercat si va mai incerca si cu altele! Probabilitatea sa fii insarcinata este mare, fa-ti un test neaparat! Si fa plangerea urgent, daca nu vrei un tata bolnav psihic pentru copilul tau!

| BeckhamRZM a răspuns:

" nu faceți bastarzi nasoli, n-o să muncească veci cot la cot cu noi. " - dacă n-ai avut și tu grijă, ce să-ți fac? Ești însărcinată, asta-i treaba. Pare rău pentru tine, dar te înțeleg de ce nu ai reacționat la timp. Ai fost foarte șocată. Gândește-te bine, este o situație care necesită foarte mult calm și gândire pozitivă.

| David000000 a răspuns:

Draga mea eu am doar 12 ani dar parerea mea este Cand ai lasat acest MONstru sa se atinga de tine stiai ce se va intampla? si daca te stiai gresita sau desvirginata de ce nu ai apelat la metoda acea cu nu stiu ce sange de iepure sau nu stiu cum dar daca a ejculat in tine si erai in perioada fertila nu se poate si greturile si astea ce mai ai tu sunt poate o delegrare hormonala daca vrei sa afli mai multe du-te la un ginecolog bun si vezi acolo si daca vrei imi dai add la mess maximdavid75 sau skype Maxim David75 si vb mai multe pe privat FUnda?

| David000000 a răspuns:

Imi pare nespus de rau pentru mama ta si pentru tatal tau dar cand stiai ca esti nedreapta de ce ai facut un pas care nu trebuia facut? si copilul acela sigur nu il poti pastra copilul

| MrNob0dy a răspuns:

E complicat si dureros, eu daca as fi fata si as fi in in situatia ta nu as pastra nimic care sa i-mi aduca aminte de ceea ce sa intamplat... si lasa frica pune mana si fa un test pentru a scapa de o grija si incerca sa megi la un psiholog. numai bine iti doresc

| piratul a răspuns:

Sper ca cel care afacut acest gest monstruos sa fie arestat pentru multi ani.Nu cred ca ai ramas insarcinata dar ca sa fii sigura cel mai simplu este sa faci testul.In cazul ca ai ramas sfatul meu e sa nu tii sarcina, acest copil iti va aminti vesnic trauma prin care ai trecut. Fruntea sus viata merge mai departe si tu nu porti nici o vina pentru ce s-a intamplat.