| alexandrazamfir a întrebat:

Am 12 ani..stau la matuşa mea si la unchiul meu. nu mi-a mai venit ciclu de 9 luni si eu ma excit doar pe deasupra iar matusa mea vrea sa ma duca la ginecolog.mi-e frica..am 34 kg si mama mea a decedat...va rog ajutati-ma... e normal? ...eu cred ca am avut poate un soc cand am aflat de decesul mamei... nustiu ce sa fac...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
In primul rand condoleante pentru pierderea mameistraight face
Apoi, indiferent de necaz, crezi ca metoda practicata de tine o va aduce pe mami langa tine? nu nu..ai doar un prost obicei, mai ales la 12 anisori.
Alta problema pe care ti-o poti face singurica, ar fi o "frumoasa" infectie practicand acel "sport"
Daca de 9 luni nu ti-a venit CM, de ce nu ai vorbit cu matusa ta? poate fi o dereglare (ceea ce ar fi normal) dar poate fi si o infectie/o raceala.
Cel mai indicat ar fi sa vorbesti cu matusa si sa te duca la medicul de familie, sper ca nu ai intretinut si relatii sexuale de iti este frica sa te duca la control.
Singurul raspuns intrebarii tale ar fi vizita la control si nu neglija acest aspect
O zi buna sa aihappy

5 răspunsuri:
| minrest a răspuns:

Du-te la ginecolog, nu ai de ce sa-ti fie frica, ce faci tu nu se poate vedea si oricum e treaba ta. Singurul lucru anormal sau ingrijorator e greutatea mica, posibil asta sa fi determinat organismul sa nu mai consume resurse pe ciclu. Dumnezeu sa te ajute, copil cuminte.

| SkyPilot a răspuns:

La varsta ta nu e o problema cu ciclul. Ginecologul nu are de unde sti ce faci tu pe afara. Nu strica sa mergi la control, e spre binele tau.

| Clarity a răspuns:

Imi pare rau pentru mama ta, condoleante, ma gandesc ca tii greu fara ea. Ti-a venit ciclul inainte?, scuze dar nu am inteles, nu are treaba ca te exciti tu, ginecologul o sa spuna doar daca ai ceva probleme inauntru nu are treaba cu excitatu. Probabil vrea sa te duca ca sa fie sigura ca esti bine, controale medicale ii tot timpul bine sa faci. Sper sa te ajute, inca odata imi pare rau de maicata :*.

| BizSinir a răspuns:

Mai bine mergi la control.Lasa frica si inhibitiile deoparte si du-te ca pana la urma nu e de joaca cu lucruri de genul asta.

| GiaveleaCamelia a răspuns:

Condoleanțe! Este posibil să nu îți vina cicu o perioada din cauza stresului sau a unui soc puternic pe la orice vârstă dar mai ales la vârsta ta. Poți să ai niște probleme cu vitamine le calciu etc. nu ar strica să mănânci cât de sănătos poți și să cumperi și niște vitamine...90% din ce face un ginecolog nu are Cum să îți facă dacă ești virgină.Mai bine mergi pentru început la medicul de familie și vorbește cu el.el va sti mai bine unde sa te trimită. Sau mergi la pediatru.Problema ta poate să fie și datorită glandelor endocrine sau psihic datorita socului.
Ps.Sora mea a avut prima menstruație la 12ani ( a venit o singură dată) și nu a mai venit până la 14 ani (de la 14 ani a venit lună de lună azi are 17). Baftă!