| Raressh69 a întrebat:

Buna Seara TPU! Ieri am facut sex neprotejat cu iubita mea si astazi i`a venit ciclu, poate ramane insarcinata?

27 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca menstruatia a venit exact in ziua programata si va fi normala din toate punctele de vedere, nu e insarcinata.

| Raressh69 explică (pentru Brigaela):

In rest. exista sanse?

| Purec a răspuns (pentru Brigaela):

"Daca menstruatia a venit exact in ziua programata si va fi normala din toate punctele de vedere, nu e insarcinata."

Ai facut facultatea la ff? Daca contactul a avut loc ieri si azi i-a venit menstruatia, poate sa fie insarcinata.Chiar si in conditile unei menstruatie normale Sau ai inceput sa fi mai pozitiva?

| DaSuntAnonima a răspuns (pentru Brigaela):

1978? fara suparare nu stiu daca esti un el sau o ea, numele nu`mi inspira nimic
dar cat de incult/a poti fi? degeaba AI FOST nust pe pe TPU datorita raspunsurilor tale, dar nu ai auzit de menstruatie peste sarcina!?
in primul rand era BINE daca intrebai omul :
ti-ai dat drumu in ea sau e doar o intrebare pusa in cazul in care a intrat ceva?
http://forum.desprecopii.com/....../topic.asp

ia Brigaela :) cultura
fara suparare dar unii sebazeaza pe raspunsul primit pe tpu.ro;)
rares iti propun sa mergi la farmacie iei un test de sarcina e in jur de 10 lei si gata
sau, da mai multe detalii despre contactul sexual avut :)

| Purec a răspuns (pentru Raressh69):

"In rest. exista sanse?"

Uite hai ca iti zic eu cum sta treaba cu chestia asta, ca ma enervez cand vad tot felul de mesaje pe aici.

Deci, problema sta in felul urmator. Poti face sex neprotejat daca iti iei anumite masuri de precautie. In primul rand trebuie sa nu ejacuelzi in interiorul ei. In aldoilea rand, dupa o ejacualre, ca sa fii 100% sigur ca nu ai surprize ar fi ok sa treaca cateva ore pana la un nou act sexual si sa urinezi in timpul asta. Ideea e ca dupa ejacualre raman spermatozoizi pe acel canal si daca nu urinezi de cateva ori exista riscul ca acei spermatozoizi sa fie rpeluati de lichidul preejaculator si sa ai surpriza neplacuta ( riscl este insa mic si aici, minuscul chair, nu o lua in seama pe Brigaela care iti va zice ca e undeva la 80%. Ca sa fiu sincer nu am auzit niciun caz in care cineva sa ramana insarcinata in felul asta). In ultimul rand, ai putea sa eviti sa faci sex in perioada cea mai fertila.

Ps: Sarcina nu e un fel de virus care se ia asa de repede. Trebuie sa se indeplineasca anumite conditii pentru a exista o sarcina. Iar daca iti iei masuri de precautie, sarcina se poate evita cu usurinta.

| Purec a răspuns (pentru DaSuntAnonima):

Subscriu! Desi testul de sarcina facut acum este inutil

| DaSuntAnonima a răspuns (pentru Purec):

laughing ne intalnim din nou big grin

[p.s.] uite si cate medalii are brigaela pe profil. daca tot raspunsuri de genul a dat.e grav

| Raressh69 explică (pentru Purec):

Iti multumesc frumos!

| Purec a răspuns (pentru DaSuntAnonima):

Brigaela da de obicei raspunsuri bune, si in principiu are dreptate prin ceea ce a zis, dar doar partial. Daca ar fi insarcinata ar trebui ca menstruatia sa nu fie 100% normala. Acum ea a gresit pentru ca nu a luat in calcul si varsta "pacientei", daca ciclul este regulat sau nu, daca a avut loc ejacularea. In mare raspunsurile ei sunt bune, dar are seriaose lacune, ea crede intr-un fel ca lucreaza cu masini sau ceva de genul. Crede ca este litera de lege, si uita ca e vorba de oameni. Nu merita jignita, desi am jignit-o la o alta intreabre si imi pare rau. intr-un fel isi rupe din timpul ei pentru a ajuta, dar imi pare rau sa vad ca desi este medic nu stie sa ia in calcul toate aspectele unei proble, me si avanseaza idei gresite din start.

Chiar..ai rezolvat problema ta?big grin

| Raressh69 explică (pentru DaSuntAnonima):

Nu am ejaculat inauntru...am facut-o vreo 2 zile de multe ori si a III-a zi i`a venit ciclu, Multumesc pentru sfaturi!

| DaSuntAnonima a răspuns (pentru Raressh69):

Data asta sa fie cu noroc, oricum am cautat pe google si nu e nici o postare cum ca a ramas insarcinata cu luchidul seminal
repet data asta sa fie cu noroc, data care vina, urineaza dupa fiecare ejaculare, daca primele dati ejaculezi repede, atunci
ejaculezi, mergi urinezi, ejaculezi, astepti sa treaca putin timp sa te reincarci sa poti urina, mergi urinezi si tot asa. urina spala tubul de sperma ramasa... tongue

| DaSuntAnonima a răspuns (pentru Purec):

sad

| DaSuntAnonima a răspuns (pentru Purec):

Vise.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Exista sangerari peste sarcina care pot imita menstruatia, insa acestea nu vin exact la data calculata (ci mai devreme sau mai tarziu) si sunt, de obicei, mai reduse cantitativ si de culoare mai deschisa. Nu exista menstruatii peste sarcina, asta este un termen babesc, exista sangerari peste sarcina care pot parea menstruatii la prima vedere, dar care nu sunt regulate si nu sunt chiar identice (sunt mai scurte, mai reduse cantitativ, mai deschise la culoare), pot fi diferentiate de o femeie cat de cat atenta
Daca sangerarea avuta de partenera ta este 100% menstruatie, asta insemnand ca a fost regulata si normala, asa cum am zis, atunci e imposibil sa fie insarcinata (ovulatia este absolut imposibila in ultimele zile ale ciclului menstrual, adica inainte ed o menstruatie). daca sangerarea a aparut la o data la care nu era asteptata, atunci nu poate sti daca este menstruatie si e important care este prima zi a ciclului menstrual (adica prima zi a menstruatiei anterioare) petru a evalua riscul de sarcina.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Oameni buni, incercati sa intelegeti realmente ca NU EXISTA menstruatii peste sarcina, ci sangerari in timpul sarcinii care pot imita menstruatiile. Si ca un contact sexual in ultima zi a unui ciclu menstrual (adica ziua dinaintea inceperii unei noi menstruatii) are risc de sarcina practic zero. Singura chestie in discutie, asa cum am zis inainte de a deveni un subiect abstract in care isi da toata lumea cu parerea, este daca acea sangerare era sau nu menstruatie.
Daca a venit exact in ziua in care era asteptata menstruatia (adica a fost regulata) si a fost normala din punct de vedere al cantitatii, duratei, aspectului, simptomelor de insotire, atunci e menstruatie si riscul de sarcina este zero. Daca menstra nu a venit la data calculata sau femeia are menstre neregulate, se pune problema in ce zi a ciclului menstrual era femeia in momentul actului sexual. Pentru asta, trebuie sa stim prima zi a menstruatiei anterioare.
Restul, cu menstre peste sarcina, probleme complicate care de fapt sunt simple, ca o sa zic ca riscul este 80% cand de fapt eu am zis ca este zero si cat de obosita eram eu sunt doar filozofii inutile. Am promis ca nu ma mai bag in astfel de dispute sterile si inutile, asa ca ramane o singura intrebare: in ce data ii venise anterioara menstra partenerei tale?

| Raressh69 explică (pentru Brigaela):

Menstruatia a fost regulata...si a tinut 6 zile

| Brigaela a răspuns (pentru Raressh69):

Deci nue sarcina de data asta. daca mai incercati, veti reusi curand sa deveniti si parinti

PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Mai frati si surori, Brigaela este atat un medic foarte bun, cat si u foarte bun cadru didactic! Nu cred ca aveti voi caderea sa o judecati, din nici un punct de vedere, mai ales ca sunteti mult sub varsta ei - deci nu aveti nici informatiile ei profesionale si nici ca varsta nu avet dreptul moral sa o catalogati in vreun fel sau altul! Daca aveti o "minima moralia" indiferent de unde: formal, nonformal sau informal!

Da, exista si sarcina peste ciclu! Poate era obosita dupa o zi grea si a uitat, sau a considerat ca nu e cazul aici.

Si eu spun mereu: riscul e omniprezent! Natura e parsiva si vrea mereu cat mai multi bebey!

De aceea, este IMPERATIV sa fie folosit PREZERVATIVUL! Nu doar ca anti-sarcina, dar si ca mijloc de profilaxie a BTS (boli transmise sexual!).

Cred ca putin toleranta si condescendenta nu strica nimanui!

A bon entendeur, salut!

| Zenithf a răspuns:

Atat de mult o pretuiesti pe iubita ta incat nu-ti pasa daca o vei impinge sa faca un avort? Sau va asumati amandoi consecintele acestui act si deveniti peste noapte parinti grijuli?
In mod normal, ovulul moare cu cateva zile inainte de menstruatie, apoi vine SPM-ul si menstruatia, DAR se poate intampla si altfel, ca ovulatia sa se petreaca inainte sau chiar in timpul menstruatiei. Atunci ati pus-o fratilor! Pregatiti-va moral si luati tone de scutece, ca o sa va trebuiasca!
Inca odata, un baiat-barbat care tine la iubita lui, niciodata nu o va impinge pe aceasta la un avort. Neluand in considerare ca acesta este crima - ca dragilor, iti rade de mine si mi-ti face habotnic - este si o operatie invaziva, care poate ramane cu multe sechele. Unele pe viata.

| Zenithf a răspuns:

A da, fiind la capitolul mijloace de contraceptie si avortul, tin sa adaug faptul discutabil ca AC si steriletul au si efect abortiv, pilula de a doua zi are efect cert abortiv - asta pentru persoanele care au o farama de credinta si iau de buna cele zece porunci - sa nu ucizi si altele...

| Raressh69 explică:

Sa speram ca NU! O noapte buna va doresc si multumesc frumos!

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

DEPINDE de mai mulţi factori : de cât de fertilă este în general, de durata minimă/maximă a unui ciclu, de cât de dereglat este ciclul ei menstrual, de durata unei menstruaţii, etc.

Mai ales că spui că aţi făcut-o vreo 2 zile de multe ori ( şi în a 3-a i-a venit menstruaţia ), EXISTĂ riscul să rămână însărcinată – oricum, asta NU se va observa la această menstruaţie; ea putând fi „normală" din toate punctele de vedere.
Se poate întâmpla ca următoarea menstruaţie să aibă SEMNELE unui „ciclu peste sarcină" – care durează DOAR 1-2 zile, este slab cantitativ şi sângele este închis la culoare ( maroniu/brun-roşcat ). De obicei, ciclul peste sarcină vine la acelaşi interval, deci TREBUIE să fie atentă la aspectul menstruaţiei respective.

Eu zic să facă 2 teste de sarcină, la interval de 3 zile între ele - deci primul în 19 şi al 2-lea în 22 noiembrie – aşa cum EXPLIC mai jos.

Apoi, dacă NU folosiţi prezervativ ( la fiecare partidă/număr ), atunci există RISCUL să rămână însărcinată – chiar dacă, TEORETIC, în acel moment se afla în perioada cu fertilitate SCĂZUTĂ, deci şi riscul de sarcină este mai MIC, dar NU inexistent – depinde de fiecare organism în parte.

DAAA, există RISCUL să rămână însărcinată chiar dacă nu ejaculeazi în ea - mai ales când se află în perioada cu fertilitate RIDICATĂ!

Poate rămâne însărcinată în orice perioadă, chiar dacă faci sex când este pe ciclu ( depinde de fiecare organism )!

Acum vreo lună şi jumătate am „întâlnit" tot AICI ( pe sait ) o fată care a rămas însărcinată făcând sex ÎN timpul menstruaţiei - avea 16 ani şi dorea să ştie cum poate face avort!

Deci, după cum vezi, orice se poate ÎNTÂMPLA!

În PRIMUL rând, NU se face sex FĂRĂ prezervativ, INDIFERENT câtă încredere ai în partener/ă, sau câte „asigurări" ţi-a dat, ori de câte ori aţi „scăpat" de o eventuală sarcină!

În cazul în care nu folosiţi prezervativul ( chiar şi pentru câteva secunde/minute ), CHIAR dacă nu ai ejaculat în ea, EXISTĂ un "risc" ( de sarcină ) mai MIC - datorat lichidului preseminal, care poate CONŢINE spermatozoizi!

Lichidul preseminal este un lichid care iese cu "ceva" timp înainte de ejaculare şi CONŢINE spermatozoizi - numărul lor DIFERĂ în funcţie de mai mulţi factori : nivelul de excitaţie ( înainte de a ejacula ), un eventual sex oral practicat înainte de penetrarea vaginală, sau ejaculări anterioare RECENTE ( la „partide" repetate ), etc. - şi POATE produce sarcină ( mai ales dacă se află în perioada fertilă )!

Acum depinde şi de parteneri, de motilitatea spermatozoizilor, etc! Deci, RISCUL de sarcină ar fi ( aşa cum spuneam mai sus ) de 10-15 % ( în perioada nefertilă, şi se DUBLEAZĂ în perioada cu fertilitate RIDICATĂ ) – în cazul în care NU ejaculezi în ea - şi se datorează acelui lichid preseminal!

Totuşi, RISCUL este destul de MARE : într-un mililitru de spermă sunt cam 30 milioane de spermatozoizi, iar la o ejaculare "normală" se ejaculează cam 2-6 mililitrii - deci, la o ejaculare normală, sunt ejaculaţi cam 60 milioane-180 milioane de spermatozoizi - din care 1 singur este SUFICIENT ca să fecundeze ovulul şi GATA : eşti TĂTIC şi ea MĂMICĂ!

Chiar dacă NU ai ejaculat în ea, apare acel lichid preseminal, care CONŢINE spermatozoizi - chiar dacă nu conţine 180 milioane, unul SINGUR este SUFICIENT ca să rămână însărcinată!

N-o spun eu, o spun "medicii specialişti", eu DOAR vă explic vouă!

Pentru detalii, ca să te convingi că am dreptate, VEZI linkul : http://www.contraboli.ro/......traceptie/

Lichidul preseminal poate apărea şi după un minut, NU sunt necesare 15 minute...

Pentru a preveni LUNAR o posibilă sarcină se RECOMANDĂ următoarele metode : prezervativ, tablete anticoncepţionale ( prescrise de MEDIC ), ovule sau creme spermicide/contraceptive, metoda "calendarului" ( când are ciclu regulat ), etc.

Vorbim despre ciclu menstrual REGULAT dacă timp de cel puţin 6 luni consecutive îi vine menstruaţia la acelaşi interval/număr de zile )!

Bine-nţeles, dacă are menstruaţie NEREGULATĂ, atunci RISCUL de sarcină există permanent ( deoarece nu şti când are ovulaţia )! Iar dacă are ciclu REGULAT ( ceea ce NU prea cred ), atunci RISCUL este mai crescut în perioada cu fertilitate mai mare ( DAR asta NU înseamnă că în rest ar fi inexistent, ci doar că ar fi mai scăzut )!

Apoi, dacă faceţi sex NEPROTEJAT folosind metoda "coitului înrerupt" ( Coitus interruptus ) - mai ales în perioada cu fertilitate RIDICATĂ - atunci RISCUL de sarcină ESTE FOARTE MARE, mai ales dacă are ciclu neregulat ( şi NU şti exact când are ovulaţia )!

Metoda aceasta, "coitul înrerupt" ( adică scoaterea penisului din vagin, în momentul ejaculării ), se utilizează COMBINATĂ cu "metoda calendarului" şi, OBLIGATORIU cu folosirea prezervativului în perioada cu fertilitate ridicată!

Apoi NU EXISTĂ perioadă fertilă şi perioadă nefertilă - există DOAR perioade cu fertilitate RIDICATĂ ( crescută/sporită ) şi perioade cu fertilitate SCĂZUTĂ!

Nefertilitate/infertilitate ( perioade nefertile ) EXISTĂ doar atunci când este „sterilă" ( ca urmare a unor afecţiuni MEDICALE )!

Dacă are menstruaţie REGULATĂ ( doar ATUNCI cunoşti când are loc ovulaţia ), atunci putem discuta despre perioadă cu fertilitate ridicată/scăzută, ASTFEL :
„Perioada fertila" este strans legata de momentul ovulatiei, si se stie ca ovulatia are loc cu aproximativ 14 zile inainte de menstruatie ( dacă vorbim de un ciclu REGULAT de 28 zile ), si NU la 14 zile dupa menstruatie cum se scrie in mod gresit in unele articole de pe internet.
„Perioada fertila" ( adică cu fertilitate RIDICATĂ ) incepe cu 4-5 zile inainte de ovulatie ( atat poate supravietui spermatozoidul in uter ) si se termina la 1-2 zile dupa ovulatie ( perioada in care ovulul este viabil ).

TOATE celelalte zile se CONSIDERĂ perioade cu fertilitate SCĂZUTĂ - dar, NU INEXISTENTĂ!

Cea mai SIGURĂ metodă contraceptivă este folosirea prezervativului, deoarece are DUBLU rol : previne o eventuală sarcină, DAR previne şi infectarea cu diverse boli cu transmitere sexuală ( BTS ) – la o utilizare CORECTĂ!

De aceea, recomand NEAPĂRAT folosirea PREZERVATIVULUI ( alunecarea va fi mai uşoară, eviţi riscul de sarcină şi diverse boli cu transmitere sexuală ) – mai ales în cazul unei noi relaţii, sau o relaţie „pasageră" ( ori una sub semnul întrebării )!

Dar e foarte important să fiţi ATENŢI la modul de "manevrare" a prezervativului ( deschiderea lui şi "montarea", apoi e importantă mărimea, şi nu în ultimul rând "demontarea" acestuia ) - de asemenea, recomand VERIFICAREA prezervativului după FIECARE "partidă" ( să nu se fi rupt/tăiat; se poate verifica atât vizual, cât şi prin „umflare" uşoară, ca la un balon ori prin umplere cu apă ) - pentru mai multă siguranţă!

Dacă folosiţi prezervativ de fiecare dată şi la fiecare "număr/partidă" ( ATENŢIE la modul de manevrare/desfacere şi "montare/demontare" ) NU există risc de sarcină ( siguranţă de 99-100 % ), DAR ( repet ) preferabil să-l verifici după partidă.

Să folosiţi prezervativ cu spermicid - chiar dacă se rupe, NU trebuie să disperi, deoarece este lubrefiat/tratat cu o substanţă spermicidă ( cu rol de distrugere a spermatozoizilor ) care va distruge eventualii spermatozoizi care ajung în vagin.

Sau să foloseşti un prezervativ simplu marca DUREX Extra Strength-strong sau Durex Extra Safe ( sunt puţin mai groase ) + un lubrifiant spermicid - acţiunea contraceptivă este aceeaşi ( deci ai DUBLĂ "protecţie" ).

Dacă îşi cunoaşte datele ciclului pe ultimele 6 luni ( cel puţin ) poate să-şi calculeze : când are loc ovulaţia, perioada cu fertilitate „ridicată" şi data următoarei menstruaţii – folosind „metoda calendarului"!

Un ciclu menstrual este perioada care ÎNCEPE cu PRIMA zi de ciclu ( inclusiv acele zile de menstruaţie ) şi PÂNĂ în prima zi de menstruaţie din ciclul următor - dar fără acea zi, deoarece ea intră la calculul lunii următoare!

Vorbim despre ciclu menstrual REGULAT dacă timp de cel puţin 6 luni consecutive îi vine menstruaţia la acelaşi interval/număr de zile )!

Cea mai fertilă zi este în ziua ovulaţiei, iar perioada cu fertilitate RIDICATĂ ( şi cu risc MAXIM de sarcină ) ESTE cu 5 zile înainte de ovulaţie şi până după ovulaţie cu 2 zile ( după )!

În primul rând, e foarte IMPORTANT să ţină un CALENDAR SPECIAL ( doar pentru ciclul menstrual, pe care să nu noteze altceva ) : în acel calendar să-şi noteze, ÎN FIECARE LUNĂ, prima zi de ciclu ( cu pix roşu ) şi apoi ultima zi de ciclu ( cu pix albastru ) – eventual cu verde zilele în care aţi făcut dragoste!

Nu se ştie când are nevoie de el...

Metoda calendarului se bazeaza pe cunoasterea zilelor in care femeia este fertila, zile in care daca au loc contacte sexuale neprotejate, se poate produce o sarcina. In aceasta perioada fertila, daca nu se doreste o sarcina se evita contactele sexuale, sau se poate recurge la alte mijloace contraceptive.

Pentru a se putea folosi cu succes metoda calendarului este necesar ca femeia sa tina o evidenta precisa a ciclurilor ei menstruale pe o perioada de minimum 6 luni.

Prima zi a fiecarui ciclu menstrual este ziua in care incepe menstruatia ( numita si ziua 1).
Apoi zilele se numeroteaza in continuare (ziua a 2-a, ziua a 3-a etc) pana la ultima zi inainte de menstruatia urmatoare.
Un ciclu menstrual complet este intervalul de timp cuprins intre prima zi de menstruatie / Ziua 1 a ciclului menstrual si prima zi a urmatorului ciclu.
Durata ciclului menstrual in general variaza intre 25 si 35 de zile, si bineinteles exista si exceptii.

Daca pe toata aceasta perioada durata ciclului menstrual este constanta, adica variata maxima este de 1 zi, inseamna ca are un ciclu menstrual constant.
Daca in fiecare luna durata ciclului ei este diferita se considera ca are un ciclu menstrual neregulat.
Daca ciclul ei menstrual are o variatie mai mare de 7 zile este bine ca urmarirea ciclului sa se intinda pe o perioada mai mare de timp.

Folosind „metoda calendarului" ( prezentată cu exemple pe saitul http://www.mamicamea.ro/......eptie.html ), POATE să-şi calculeze CORECT data venirii menstruaţiei şi perioadele cu fertilitate ridicată sau scăzută!

Apoi, o întârziere ( a menstruaţiei ) de până la 7-10 zile ( faţă de data calculată CORECT cu metoda calendarului ) este acceptabilă - dacă întârzie mai mult, atunci pot fi alte „probleme"!
Dacă întârzierea este mai mare de 7-10 zile, atunci NEAPĂRAT trebuie să facă test de sarcină ( atunci când aţi făcut sex neprotejat sau s-a rupt prezervativul ) şi un control ginecologic!

Atunci când „presupune" că a rămas însărcinată, pentru mai multă siguranţă POATE face un test de sarcină - dar, ATENŢIE : la momentul testului TREBUIE să aibă cel puţin 3 săptămâni de la ultimul contact sexual neprotejat!

În GENERAL, testul de sarcina trebuie facut dupa MĂCAR 1 saptamana de la intarzierea menstruatiei sau dupa MĂCAR 3 saptamani dupa un contact sexual neprotejat – AMBELE condiţii TREBUIE îndeplinite ( după caz )!

Daca il face mai repede si rezultatul e pozitiv inseamna ca embrionul s-a implantat repede, dar daca e negativ nu inseamna ca nu exista sarcina.

Atunci când suspectezi o eventuală sarcină, se face 1 test de sarcină la 7-10 zile de la data la care TREBUIA să-i vină ciclul ( dacă e regulat, sau la 15-20 zile dacă e neregulat ) SAU la cel puţin 3 săptămâni de la contactul sexual neprotejat - iar dacă rezultatul e neconcludent : liniuţă/e incomlete, greu vizibile, posibile „umbre" etc., atunci se REPETĂ testul la 3-5 zile!

În cazul unui ciclu neregulat, este PREFERABIL să se REPETE testul de sarcină la 3-5 zile după primul ( INDIFERENT de rezultatul testului anterior )!

Un test CORECT se face din PRIMA urină de dimineaţa, şi NU sunt recomandate acele teste tip „bandă" care se introduce într-un vas cu urină – tocmai de aceea că poţi să GREŞEŞTI mult mai uşor ( introduci prea MULT banda în urină )!

Te duci la farmacie şi cumperi 1-2 teste de sarcină, test tip "stilou" ( analiză pe bază de urină, NU de sânge sau altele, deci nu test tip „bandă" ) - au un preţ mediu de 10-15 lei/test ( NU cumperi din cele mai ieftine, că sunt şi cu vreo 4-5 lei, DAR nici cele mai scumpe )!

ÎNAINTE de a face testul, seara anterioară ( sau dimineaţa devreme ) - deoarece testul se face din PRIMA urină de dimineaţa - CITEŞTE cu atenţie INSTRUCŢIUNILE, şi le urmează ÎNTOCMAI, în special TIMPUL de control ( trebuie verificate EXACT la timpul indicat, NICI mai repede, dar nici mai târziu, deoarece testul va fi NECONCLUDENT )!

Pentru alte detalii, vezi articolul de la linkul : http://www.contraboli.ro/cum-se-face-un-test-de-sarcina/

Indiferent de denumirea testului şi de "reclama" care i se face, NEAPĂRAT să-l facă din PRIMA urină de dimineaţa!

EU personal, NU am ÎNCREDERE în acel tip de test "Sure Check" ( care foloseşte urina de peste zi, poate fi NECONCLUDENT, şi cu asta nu-i de glumit ) - şi asta din acelaşi MOTIV pentru care la ORICE analiză/test de urină, din sistemul MEDICAL, se CERE PRIMA URINĂ de dimineaţa ( aceea este cea mai concludentă )!

Acum, ea face cum doreşte, dar eu NU recomand acel tip de teste, decât DACĂ se foloseşte ( la acel test ) PRIMA urină de dimineaţa ( să NU urineze în timpul nopţii, altfel urina de la test NU va fi concludentă )!

În CONCLUZIE : pentru a scăpa de orice „bănuială" atunci când aţi avut contact sexual neprotejat ( sau s-a rupt prezervativul ), mai ales dacă următorul ciclu o să-i întârzie, poate să FACĂ testul de sarcină şi, deoarece ( cred că ) are ciclu neregulat, să REPETE acel test la 3 zile după primul ( indiferent de rezultatul primului test )!

Ambele teste TREBUIE să iasă NEGATIVE; dacă unul iese negativ şi celălalt pozitiv – atunci trebuie un consult ginecologic pentru a verifica supoziţia de sarcină ( îi face un test de sânge pentru depistarea sarcinii )!

Dacă face testele CORECT atunci au SIGURANŢĂ de 98-99 %, ele se „confirmă" unul pe altul.

Cam asta ar fi...

| neutrino a răspuns:

Da.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E bine de stiut ca timpul actului sexual penisul elimina spematozoizi ceea ce poate duce la fecundarea unui ovul si la o posibila sarcina, ce te retine sa iei un test sau sa mergi la un consult ginecologic cu prietena ta, sa nu uiti ca un spermatozoid traieste intre 5 zile si 7 zile in interiorul vaginului, pe viitor trebuie mare atentie la protejare

| myruna2012 a răspuns:

Daca totul se intampla bine cu ciclul nu poate ramane insarcinata acum!

Dar aveti grija!

| allyn333 a răspuns:

Sincer sa fiu nu daca naste in vreo 6 luni!

| gigicagigel3 a răspuns:

Ce ai rezolvat? Sunt cam in aceeasi situatie