| PussicatDolls a întrebat:

Buna seara TPU!

In aceasta seara inainte de culcare m-am dus la baie si am observst doua pete de sânge pe chilot, insa fara dureri. Ciclul luna trecuta mi-a venit pe 23. Între timp am facut un control ginecologic deoarece manifestam dureri pe partea dreaptă, iar doamna doctor mi-a spus ca totul este ok din punct de vedere ginecologic. Am luat 5 zile de Urinal Akut deoarece am făcut un sumar de urină si mi-au iesit niste fungi, nu stiu exact. Eu nu am ciclul regulat iar de la prima menstra au trecut doar 28-29 de zile,ceea ce pe mine ma sperie un pic pentru ca eu niciodată nu am fost reglată. Petele acestea de sânge anunță urmatoarea menstruatie sau este ceva anormal? Mama mea a zis sa stau linistita, ca imi vine ciclul. Va multumesc pentru ajutor!

2 răspunsuri:
| PussicatDolls explică:

Au trecut 19-20 de zile de la prima menstra. Îmi cer scuze de greșeală, sunt speriată. De pe 23 iulie pana azi, 11-12 august.

| corbulalbrosu a răspuns:

Cel mai scurt ciclu menstrual considerat ca fiind normal din punct de vedere medical este cel de 21 de zile. Insa producerea unui ciclu atat de scurt dupa alte cicluri mai lungi cum au fost cele de 28-29 de zile, denota faptul ca functionarea glandelor tale endocrine este complet dereglat si din acest motiv intregului sistem hormonal este dar peste cap. Reglarea ciclului se poate face insa tot pe baza de produse hormonale care ar trebui sa fie prescrise de medicul ginecolog. Nu ar trebui sa fii panicata deoarece nu reprezinta o boala sau o afectiune anume, se poate rezolva insa necesita un tratament lung. Multa sanatate!