| Laviniaaaaa23 a întrebat:

Buna TPU :*. Va rog din suflet raspundeti-mi la asta.
Acum 3 luni am facut sex neprotejat... Cele 3 luni am avut ciclu menstrual, iar cele 3 teste de sarcina[facute din urina de dimineata ] au iesit negative. Nu am greturi,nu vomit,nu m-am ingrasat, din potriva chiar. Sanii meu au aceeasi structura[nici mai moi nici mai mari etc].dar problema e ca urinez destul de descam la 10 minute dupa ce am facut ma trece iar,nu e cistita, deoarece la cistita ustura/doare.pur si simplu urinez ft des. luna trecuta ciclul mi-a intarziat 6 zile dupa care mi-a venit normal [ ma intreb daca mi-a intarziat din cauza asta, a urinatului des] cat am luat urinal akut nu am mai facut asa.dar acum 2 zile am terminat de luat medicamentul. spuneti-mi va rog, e cumva vorba de sarcina sau vreo anexita sau altceva.
Va rog frumos raspundeti-mi!

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU e vorba de nici o sarcină, stai LINIŞTITĂ!
Bănuiesc că ţi-am mai spus :)

Cel mai probabil, este vorba de o răceală abdominală sau o infecţie urinară ( chiar cistită ).

TREBUIE să mergi la medicul de familie pentru Trimitere la analize/investigaţii suplimentare ( sumarul de urină/urocultura, PREFERABIL cu antibiogramă ), eventual, chiar o Trimitere la ecografie!

Abia după ce ai CONFIRMAREA diagnosticului şi după ce se vede la antibiogramă ce antibiotic este mai eficient în cazul acestei infecţii, vei primi tratamentul ADECVAT!

Dacă foloseşti diverse produse gen Urinal Akut ( fără prescripţie medicală şi ) FĂRĂ a şti dacă sunt eficiente sau nu ( în cazul afecţiunii tale ), te vei alege cu o AGRAVARE a acestei infecţii şi afectarea tractului urinar superior!

Vezi detalii despre cistită la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/......tiala-_589

Toate cele bune şi multă sănătate.

9 răspunsuri:
| Jony123 a răspuns:

Eu cred ca te stresezi prea mult. Daca erai insarcinata in 3 luni iti dadeai seama cu siguranta!

| Laviniaaaaa23 explică (pentru Jony123):

Am 16 ani..nu ma critica, stiu ca am facut o greseala imensa..Chiar crezi ca nu sunt/

| teiubesccata a răspuns (pentru Laviniaaaaa23):

La 16 ani faci sex? si neprotejat? :O vai de capul vostru de copii prosti. mai bine pune mana pe o carte de romana si invata ca nici sa scrii corect gramatical nu stii (uite cum ai scris "din potriva" ) si lasa sexul ca maine poimaine te trezesti cu burta la gura

| Jony123 a răspuns (pentru Laviniaaaaa23):

Sunt sigur! in 3 luni de zile trebuie sa fi droagata sa nu iti dai seama ca esti insarcinata... nu iti dai seama tu si isi dau altii daca nu.
Stai calma happy

| fabiola a răspuns:

Este o infectie urinara si trebuie tratata cu antibiotic, asta dupa ce mergi la medic si faci si o antibiograma! Bea ceai de cozi de cirese si merisor!

| XxBlueRosexX a răspuns:

Mergi la un control medical, poate ai o raceala care nu da dureri sau usturimi. Cat despre medicamante nu mai lua de capul tau, ar trebui sa iti spuna medicul ce sa iei. Multa sanatatewinking

| Laviniaaaaa23 explică (pentru XxBlueRosexX):

Am fost la medicul de familie, mi-a spus sa vin peste o saptamana cu urocultura si pana atunci sa beau urinal akut. sigur nu e vorba despre o sarcina, nu-i asa?

| XxBlueRosexX a răspuns (pentru Laviniaaaaa23):

Nu e vorba de sarcina din moment ce testele au iesit negative dar daca chiar vrei sa fi sigura 100% mergi la ginecologie si fa-ti o ecografie acolo se vede tot, iti iei trimitere de la medicul de familie adeverinta de la scoala si nu te va costa nimic. Deci stai linistita ca sarcina de la 3 luni incepe sa se vada iar din moment ce ti-a venit ciclul gandeste-te putin ca nu poate fi, oricum nu e exclus poate venii si peste sarcina dar sun cam rare cazurile. Linistetete si ai sa vezi ca va fi binewinking

| Laviniaaaaa23 explică (pentru XxBlueRosexX):

Multumesc mult de tot. Esti foarte amabila.