| roxmiha9 a întrebat:

Vi s-a intamplat sa aveti menstruatie maro inchisa si slab cantitativa? Mentionez ca am avut un contact sexual, dar nu poate fi vorba de sarcina.As dori niste raspunsuri ca sa ma linistesc.Multumesc mult!

5 răspunsuri:
| AikkoxD a răspuns:

Da, mi s-a întâmplat. E vorba doar de o răceală, îţi trece repede. Ai grijă să nu fie o răceală serioasă la ovare, că o să ai probleme.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU ai dat detalii!

Din întrebările tale anterioare observ că ai făcut sex NEPROTEJAT în jurul datei de 23 august...

Deci, ORICE test de sarcină făcut înainte de 13 septembrie NU este concludent!
La fel şi dacă nu le-ai făcut cu PRIMA urină de dimineaţa!

Deci, este posibilă o eventuală SARCINĂ!

În acest caz, poate fi vorba de "ciclu peste sarcină"!

Există "ciclu peste sarcină" : acesta apare cam la aceeaşi dată ( în lunile 1-4 de sarcină ), durează DOAR 1-2 zile, este slab cantitativ şi sângele este închis la culoare ( maroniu/brun-roşcat ).

Dacă menstruaţia ta a avut aceste "caracteristici", atunci e POSIBIL să fi însărcinată!

Dacă, în schimb, menstra a fost "normală" şi a durat 3-7 zile cu o cantitate acceptabilă de sânge, atunci NU cred să fi însărcinată.

"Ciclul peste sarcină" este o denumire GENERICĂ ( de aceea am obiceiul s-o pun în ghilimele ) pentru o FALSĂ menstruaţie, adică o sângerare care apare DUPĂ fecundarea ovulului.

Pot exista 2 ( sau chiar 3 ) situaţii :
1. poate fi vorba de o sângerare de implantare a ovulului fecundat în peretele uterului ( numită şi "sângerare de nidaţie" ), care apare la 5-10 zile după fecundare
2. poate fi vorba de "sângerare deciduală", care este o sângerare similară menstrei şi poate apărea din cauza unor disfuncţii hormonale ( care provoacă desprinderea unei părţi din mucoasa uterină )
3. mai RAR, apare "Ciclul menstrual regulat" - situaţia este întâlnită mai ales atunci când femeia rămâne însărcinată în apropiere de debutul următoarei menstruaţii.

Vezi detalii la linkul :
http://www.mami.ro/......na-1819757

http://www.sfatulmedicului.ro/......cina_10870

Vezi alte detalii în răspunsul pe care ţi l-am dat în 27 August 2013 :
http://www.tpu.ro/......ezervativ/

REFĂ 2 teste de sarcină CORECTE, aşa cum explicam în răspunsul menţionat anterior!

Toate cele bune.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se poate sa fi racita sau sa fi luat vreun tratament medicamentos, de ce sti asa sigura ca nu este vorba de sarcina?

| roxmiha9 explică (pentru anonim_4396):

Am facut cam 6 teste pana acum si mi-au iesit negative.

| anonim_4396 a răspuns (pentru roxmiha9):

Atunci nu trebuie decat sa mergi la medic pentru consult ca nu ne jucam cu sanantatea, eu am facut-o si acum trag...