| XxBlueRosexX a întrebat:

Buna seara, vineri am avut operatie laparoscopica de chist ovarian totul a decurs bine sunt ok dar as vrea sa stiu regimul, adica ce alimente trebuie evitate si pentru cat timp? Medicul care m-a operat nu prea mi-a spus mare lucru. si nici eu nu l-am intrebat iar acum nu pot da de el deoarece nu am fost operata la mine in oras.

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

In principiu, poti manca orice, ca nu esti operata la stomac, totusi este bine sa eviti mancarurile grase, prajelile care pot produce indigestii, ca sa nu vomiti si operatia sa fie deranjata.
Mai trebuie evitat mancarea care produce gaze: varza, fasole, mazare si evident alcoolul.
A se evita sexul, cel putin 6 saptamani, pentru ca refacerea interna sa fie completa.
Efortul fizic este bien sa fie evitat pentru 3 luni.

| Emilian65 a răspuns:

Medicul de familie iti stabileste regimul alimentar in acest caz.

| sasa1sasa1sasa1 a răspuns:

Nu chirurgul ci medicul curant sau cel de familie iti dau regimul.