| anonim_4396 a întrebat:

Cine s-a operat de chist ovarian? As vrea si eu mai multe informatii despre operatie(cat de grea este, ce se intampla dupa etc).Am nevoie sa stiu sad

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
mariana
| mariana a răspuns:

Eu am fost operata cu chist ovarian drept, de marimea unei portocale si mi-a fost extirpat ovarul drept.
Am incercat si eu tratament cu antibiotice, la sfatul medicului, am facut cca 7-8 luni si foarte putin a stagnat dar, apoi a crescut si operatia a fost necesara.
Iti face anestezie totala si dupa oparatie, revenirea este destul de rapida.
Am avut apoi si ciclul menstrual si viata a reintrat in normal.
Nu trebuie sa-ti fie teama de operatie, daca este necesara, este bine s-o faci.
Nu stiu ce dimensiune are chistul tau, daca este mic i-l mai poti lasa, sa vezi cum evolueaza, daca insa este mai mare, nu trebuie sa astepti prea mult, exista riscul sa crape si atunci chiar vei avea probleme, poti sa faci septicemie.
Un gand bun si multa sanatate.

6 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Buna! Am vazut ca ai trecut cu bine peste operatie happy

Si eu am fost operata de chist ovarian la ovarul drept. Am avut chistul cat o cana de cafea de 15 cm pe 10 cm, mi-a fost extirpat 85% din ovar, pe cel stang mai avusem unul de 2 cm desi s-a absorbit de la tratamentele homeopate si utrogestan, in schimb astea au facut ca celalalt sa-l hraneasca de pe cel drept.

Asa ca m-am operat la o clinica privata din Bucuresti, operatia a decurs bine, am fost anesteziata total, recuperarea mea de dupa a fost un pic mai complicata din cauza ca nu primeam destul oxigen (au fost nevoiti sa ma intubeze, avand o problema de sept nazal). In clinica cat am stat, m-au puricat in lung si-n lat pentru a-mi fie bine, faceam controalele foarte dese chiar daca nu locuiam in Bucuresti. Anticonceptionale mi-au fost prescrise dupa operatie pentru a nu mai apare altele. Contactul sexual care nici nu se punea vorba, mi-a atras atentia o luna sa nu "actionez". Am avut un mic discomfort la schimbari de vreme, desi in timp viata a reintrat in normal. Cat si ovarul care a fost taiat, este in functiune, il simt la durerile menstruale.

| Hace a răspuns:

Inainte de a face operatie, este necesar sa urmezi un tratament medicamentos pentru a incerca eliminarea lui pe cale nechirurgicala. Ai incercat vreun tratament?

| anonim_4396 explică (pentru Hace):

Da.Am luat anticonceptionale timp de 3 luni si nu scazut deloc.Are 8 cm.

| Hace a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu am avut un chist de 6 cm si slava Domnului s-a retras. Te-as sfatui sa ceri parerile mai multor medici inainte sa te operezi.

| anonim_4396 explică (pentru Hace):

Ai avut noroc sad am aflat ieri ca a mai aparut unul dar e mai mic.Cred ca toti imi vor spune la fel mai ales ca nu scade cu anticonceptionale(Belara prima luna si Miligest celelalte 2 luni)... happy

| Daniela_Ciucasu_1974 a răspuns:

Bună seara! Eu m-am operat recent de un chist ovarian stang.Chistul a fost serios. Operatia a fost simpla laparascopic.