| XxRoxRoxyxX a întrebat:

Hello acum 5 zile am trecut printr-o operatie de chist ovarian(laparoscopic) si as vrea sa stiu exact urmatoarele:
1.Cat timp dureaza recupararea completa
2. Dupa cat timp pot face baie sau dus
3.Cat dureaza inatrzierea menstruatiei

Medicul meu care ma si operat mi-a spus cate ceva dar am uitat sa il intreb despre astea 3 lucruri.

Multsu anticipat happy

1 răspuns:
| corbulalbrosu a răspuns:

Vei avea nevoie de repaus fizic cateva zile/cateva saptamani, putand sa te intorci la activitatile normale in circa o luna. Inciziile realizate in vederea interventiei chirurgicale laparoscopice, se vindeca rapid, fara complicatii. Indepartarea suturilor se realizeaza de obicei in intervalul a 10-14 zile dupa interventie, sau chiar mai devreme. Baie se poate face dupa 2-3 zile, insa avand grija ca pe cat este posibil sa se evite zona adiacenta inciziei. Dupa o asemenea operatie laparoscopica este posibil sa se produca/apara o intarziere a pornirii menstruatiei fata de data calculata inainte de operatie, care poate dura de la cateva zile, dar si pana la cateva saptamani. Acest lucru nu ar trebui sa provoace ingrijorare. Pornirea menstruatiei se poate produce in orice moment, pe neasteptate sau dupa aparitia unor simptome premenstruale. Reluarea relatiilor sexuale se poate face/este posibila in termen de 1-2 saptamani dupa interventie, sau dupa sfatul dat de medicului care a efectuat interventia chirurgicala. Multa sanatate!