| Briannaa12 a întrebat:

Bună! Semne că cineva e dependent de pornografie? Cum se comportă o astfel de persoana în pat?

12 răspunsuri:
| wildthing a răspuns:

Atunci cand te implici intr-o anumita activitate prea des, ma gandesc ca se poate spune ca ai o dependenta. Ce inseamna "prea des"? E discutabil...probabil ca daca te uiti la filme porno mai des decat se presupune ca e normal sa te masturbezi, e prea des. Acum vine intrebarea: cat de des e normal sa te masturbezi.winking
Legat de felul cum se comporta in pat o persoana "pasionata" de pornografie, probabil ca va avea fantezii mai "indraznete", va exista o mai mare probabilitate sa isi doreasca sa incerce in pat chestii kinky, pe care le vede el prin acele filme.

| darrio2007 a răspuns:

Cauta pozitii vazute in filmele xxx. Nu ca ar fi partenere de sex carora nu le-ar place.

| doctorandus a răspuns:

Zeno se înșală.

DSM-5-TR este Biblia psihiatriei mondiale.

Singura patologie atribuită masturbării este: Potrivit DSM-5-TR, „ejacularea întârziată este asociată cu masturbarea foarte frecventă, utilizarea tehnicilor de masturbare care nu sunt ușor de duplicat de un partener și disparități marcate între fanteziile sexuale în timpul masturbării și realitatea sexului cu un partener."

| anonimuIl a răspuns:

La porno se uită și bărbații însurați.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca e dependent de pornografie și nu are relație stabilă sigur suferă de ejaculare precoce,se termina repede! Dependent înseamnă că își rupe blugii,doar asta știe să facă. Cam are și probleme gen disfuncții sexuale,dar nu e o regula. Când îți dai excesiv la l@b@ ai tendința să termini mai repede,așa se întâmplă și când întreții un act sexual,organismul tau așa a fost învățat, și trebuie să o faci mai frecvent sa îți "reprogramezi" organismul și psihicul.
Depinde; unii nu sunt obsedați de sex, mai mult sunt obsedați de pornografie, de masturbare, iar alții se comporta relativ normal.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vezi oghealul ca salta in sus

| ionur a răspuns:

Dacă se uită zi de zi este clar.

| ionur a răspuns:

Nui normal zi de zi nici sănătos.

| Willis a răspuns:

Nu ai de unde să știi.
Poate este discret, subtil.
Poate nu forțează nota...
Dacă ambii sunt pe aceiași lungime de undă e bine, dacă nu, unul se va mulțumi cu ce primește.

| doctorandus a răspuns (pentru Willis):

Si daca te intrebi de unde stiu eu ca nu exista depedenta (adictie) de pornografie: corect, nu stiu asta. Ceea ce stiu este ca nu e dovedit ca ar exista depedenta de pornografie. Mica mare diferenta. Deci "dependenta de pornografie" nu este un diagnostic medical real (acceptat de breasla medicilor si/sau compensat de asigurarile medicale), la fel cum nu sunt diagnostice reale "morgellons" si "hipersensibilitate electromagnetica".

| doctorandus a răspuns (pentru Willis):

Pentru a nu lua in calcul si a pune pe aceeasi treapta tot felul de teorii filosofice, avem la dispozitie anumite instrumente, precum:
- briciul lui Occam: explicatiile simple sunt mai probabile a fi corecte, decat cele care au presupuneri suplimentare
- briciul lui Hitchens: ce poate fi afirmat fara dovezi, poate fi infirmat fara dovezi
- sabia laser inflacarata a lui Newton: ce nu poate fi dovedit experimental sau pe baza observatiei nu merita a fi dezbatut.

| Denly a răspuns:

Se comporta bine ca ia exemplu