| Alinda97 a întrebat:

Steriletul se poate aplica la o femeie de 22 de ani? Chiar daca nu a avut o sarcina inainte sau un avort?
Care sterilet nu afectează prea tare organismul?

Nu imi doresc in viitorul apropiat un copil si nici nu vreau sa trec pe anticonceptionale, sunt depresiva si nu mi-ar face bine.

Răspuns Câştigător
| sofisis a răspuns:

Majoritatea medicilor vor refuza sa iti puna. Mie n-a vrut sa imi puna nici dupa ce am nascut. laughing)
A zis ca imi pune cand ma hotarasc 100% ca nu mai vreau copii. Asta pentru ca are destul de multe si comune efecte secundare. In afara de sangerari abundente si dureri nasoale, poate da infertilitate si poate face rani.
Mie mi-a recomandat NUVARING dupa ce am nascut. Este un inel de silicon care se baga in vagin, se tine 21 de zile apoi se scoate si se arunca. Dupa 7 zile de pauza, timp in care iti vine menstruatie, bagi altul. Si tot asa.

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Steriletul fara hormoni, este cel mai indicat in cazul tau. Este un pic dureros la montare si in cazuri rare, poti sangera, dar nu-ti modifica nimic si nici nu te pune in situatia sa nu mai poti avea copii.
Totusi, este indicat prezervativul, care nu afecteaza pe nici unul din voi, fara sa produca sangerari, traumatizarea colului uterin, fara sa doara, fara sa aiba efecte negative, costand si foarte-foarte putin.

| corbulalbrosu a răspuns:

Raspunsul este DA. Insa nu este indicat sa fie folosit de femeile care NU au avut cel putin 1 nastere fiindca uterul lor este mic si nu este intr-o anumita masura marit/largit asa cum se intampla in cazul femeilor care au avut o sarcina si au nascut. S-a constatat ca deseori in cazul femeilor care nu au nascut, dupa implantarea steriletului se pot confrunta/simti dureri, crampe si in unele cazuri pot sa apara chiar si mici sangerarii sporadice. Teoretic steriletul NU produce efecte negative asupra uterului chiar si daca steriletul este mentinut in interiorul uterului vreme indelungata fiindca dupa ce dispozitivul intrauterin este extras, uterul revine la normal. Multa sanatate!

| Cristinaa1207 a răspuns:

Buna! Steriletul nu este metoda contraceptiva, este de fapt avortiv. In afara de toate complicatiile pe care le presupune cu privire la corpul dvs nici nu protejeaza. Femeile raman insarcinate si cu sterilet.