| don_genove a întrebat:

Buna sunt alex, am o prietena cu care in vara implinim 2 ani de cand ne cunoastem, anul trecut am inselat-o de atuncea s-a schimbat totul radical intre mine si ea si intre parintii ei, de vreo 1-2 saptamanii certurile noastre sunt zilnice, ne aruncam vb ff urate unui altuia.mai nou ce ma suparat la ea si de care am aflat de vreo 2 zile k ea mai are un id nou cu care anul trecut pe vara mi-a bagat spaima in mine.Eu am stat cu o alta fata inainte sa stau cu ea si prostia pe care am facut-o i-am povestit eu tot ce am facut eu cu aia, mi-a zis ca am lasat-o insarcinata si multe altele adica chesti din astea care miai bagat frica in mine, dar acum cand am aflat am vb f urat cu ea am facut-o in toate felurile si ff multe altele, nu stiu ce sa fac ca sa incerc ca sa nu ne mai certam atata, de 2 saptamani vb ff urat cu mine ma ea la misto ma ameninta ca ma paraseste. dati-mi si voi niste idei ce sa fac

Răspuns Câştigător
| silvia_3962 a răspuns:

Ea daca te amentinta si face misto de tine. inseamna ca numai tine la tine. si daca numai tine la tine. nu ii este frica de nimic. de exemplu nu ii este frica ca o vei insela iar sau o vei parasi.
Deci eu cred ca ar trebui sa vorbesti serios cu ea sa va spuneti reciproc ce simtit unul pentru altul. alfel veti ramane asa in continuare...crying

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca va jigniti, va faceti rau intentionat, va inselati si mintit, ar fi mai bine sa va despartiti. Asta nu e relatie, e chin.

mlm
| mlm a răspuns:

Buna, parerea este ca ar trebui sa fiti sinceri unul cu altul si sa va spuneti verde in fata ce aveti, nu isi au rostul aceste copilarii, poate intr-adevar ea te iubea in ascuns si s-a comportat asa sa te vada cum vei reactiona. Uite sincer stii ce cred nimeni dintre adolescenti ma refer nu cred sa aiba numai un id, stiu de la fiica mea ca aveti (la general vb acum)cite 2 sau 3 id, asa ca nu vad rau in asta; Daca ai aflat ca acum mult timp ai vb cu ea de pe acel id trebuia sa nu va certati sa stati de vb la modul cit mai serios si sa o intrebi de ce a facut asa ceva? Uite eu iti propun ia si stai de vb cu ea si lamuriti situatia si nu cred ca are rost sa amestecati pe toata lumea in problemele voastre(parintii), asta desigur in cazul in care nu sint bagati si ei in situatia de fata.Bafta.

| nicky a răspuns:

Nu stiu ce sa-ti zic, in orice caz ar trebui sa discutati fara amenintari, cu calm si sa vedeti ce hotarati. E normal sa se comporte mai urat daca a aflat ca ai inselat-o, dar cu razbunari cum ti-a facut faza cu adresa de care tu nu stiai nu prea mi se pare normal. Decat sa va adresati vorbe urate si sa va amenintati mai bine va despartiti si ramaneti buni amici pana ce nu deveniti dusmani. Ai grija, ca de la iubire la ura e doar un singur pas.

| Lady_8039 a răspuns:

Buna Alex!
Un prim pas ar fi sa eviti sa mai vorbesti urat cu ea, indiferent ce-ti spune sau cum se poarta. Poate asa, urmandu-ti exemplul, va renunta si ea la jigniri si veti reusi sa purtati o discutie civilizata, care se va putea dovedi a fi benefica. Se pare ca aveti multe chestii de lamurit si inclin sa cred ca teama de a fi parasit este reciproca: tu pentru ca te temi de amenintarea ei, ea pentru ca nu o face si pentru ca se straduieste sa-ti scoata in evidenta, printr-o metoda total gresita, esecurile. E normal sa o afecteze faptul ca ai inselat-o si sa nu mai aiba aceeasi incredere in tine, dar ar trebui sa apreciezi faptul ca te-a iertat si ti-a ramas alaturi si sa faci tot posibilul sa-i oferi o siguranta, un sentiment de stabilitate, statornicie si sa-i recastigi increderea. Asta daca intr-adevar tii la ea si ti-o doresti aproape. In situatia in care ati ajuns, relatia voastra nu se mai incadreaza in "normal". Trebuie sa comunicati, sa depistati si sa incercati sa rezolvati, ca doi oameni maturi, problemele care v-au adus in stadiul asta.
Iti doresc multa bafta!