| Camelia_8366 a întrebat:

Buna am o mare problema. Sunt cu un baiat de 2 ani, in primul an a fost totul frumos nu vedeam pe nimeni in afara de el totul era "roz", dupa un timp au inceput certurile era foarte gelos imi interzicea multe sa ies cu prietenele chiar sa nu mai vorbesc cu prietena mea cea mai buna pe care o cunosc de o viata pentru ca lui nu ii place de ea, de fiecare data cand incercam sa ii spun ce ma deranjeaza incepea si tipa la mine si tot eu lasam de la mine si ziceam ca el de frica sa nu se desparta de mine, in paralel cand ne intelegeam bine era cel mai dragut si iubitor prieten care exista, o schimbare ciudata. In vara am intalnit un baiat care tot se tinea dupa mine dar eu nu il bagam in seama el intreba pe toata lumea de mine chiar daca stia ca am prieten. Prima oara nici nu imi trecea prin minte sa imi insel prietenul, dar nu mai suportam atatea interziceri din partea lui si atatea certuri ( ne certam de minim 3-4 ori pe saptamana, aproape in fiecare zi ) apoi am inceput sa vorbesc cu acel baiat un tip foarte de treaba ma asculta ii povesteam lui tot ce ma deranjeaza imi dadea sfaturi etc. am inceput sa ne intalnim cam prin vara. iar de atunci am inceput sa ne placem mult, si ne intalneam aproape in fiecare zi fara ca prietenul meu sa stie, in acest timp el tot imi punea interziceri si se certa cu mine dar pe mine nu ma mai durea asa cum ma durea inainte si imi era frica sa nu il pierd. cam prin decembrie prietenul meu a aflat de acel baiat ne-am certat m-a injosit destul de mult dar atunci i-am promis ca nu o sa mai fac asa ceva si m-a iertat si am trecut peste tote ( eu fiind cu 6 ani mai mica decat el, poate a contat si asta ) si am stat o luna fara sa vorbesc cu respectivul dupa aia iar am inceput sa vorbim si sa ne intalnim, chiar m-am si culcat cu el. prietenul meu a mai aflat inca de doua ori dar tot m-a iertat intre timp prietenul meu mi-a marturisit ca si el s-a mai culcat cu inca 3 fete in timp ce statea cu mine, si eu am aflat ca s-a mai intalnit cu 3. dar el imi spune ca sunt viata lui si ca nu poate sta fara mine! Mereu cand bea ne certam si e egoist se gandeste numai la el, imi scoate ochii de fiecare data cand are ocazia sa imi resproseze eu nu mai suport. Acum baiatul respectiv este plecat din tara. eu chiar am inceput sa tin la el dar il iubesc intr-un fel si pe prietenul meu. Chiar daca cateodata simt ca nu mai suport cu atatea certuri si atatea reprosuri. sad Va rog sa imi dati un sfat cat credeti ca am gresit, ce vina a avut el pentru ca eu nu mais uportam atatea interziceri si certuri din partea lui eu efectiv nu mai aveam voie sa fac nimic si el iesea in fiecare zi cu baietii statea pana tarziu iar eu in casa taceam si inghiteam tot numai de frica sa nu ne despartim! Eu cred ca purtarea lui fata de mine a avut un efect urat pentru mine m-a facut sa ma schimba, de multe ori imi venea sa mor decat sa ma mai cert cu el a fost o perioada oribila in viata mea cand ne certam si poate asta m-a determinat sa fac ce am facut! Va rog dati-mi niste sfaturi in legatura cu toata povestea asta! Va multumesc anticipa!:*

Răspuns Câştigător
| babydoll_9141 a răspuns:

Asa am patit si eu...bine nu a fost un alt baiat,dar sfatul meu. pune'te tu pe primul loc,ca e cel mai bine,incearca sa te gandesti daca meriti intr-adevar o viata mai buna langa altcineva,si gandeste'te sa'l tratezi cu indiferenta...du'te sa te plimbi cu fete,iesi in oras,fa exact ce nu suporta prietenul tau,dar ai grija ca el sa afle ca te distrezi etc,tinand cont de faptul ca el tea iertat chiar daca l-ai inselat,te iubeste dar te trateaza asa pentru ca e constient de iubirea ce i'o porti,fiind indiferenta, facand tot ce vrei u, o sa coboare cu picioarele pe pamant gandidu'se ca poti sa te distrezi si fara el, si nu depinzi de elwinkingasa am facut eu si a functionatwinking

6 răspunsuri:
| ELLSSA a răspuns:

Un mare tampit si iubitul tau.
P.S. Te rog sa ma scuzi ca am folosit un cuvant dur, dar asa estesad

| DeeDee a răspuns:

Sa nu iti fie frica sa te desparti de primul tau prieten. Ti-a impus prea multe reguli, si nu a meritat sa renunti la prietena ta cea mai buna. Eu l-as fi lasat chiar de atunci, dar inteleg cum e sa fii indragostita si sa tolerezi multe doar pentru ca ti-e frica sa traiesti despartita de el. Totusi, in momentul in care l-ai intalnit pe al doilea baiat ar fi trebuit sa te desparti direct de el. Faptul ca te-a iertat prima data arata ca el te insela deja demult cand tu doar te confesai acelui baiat.
Deci departe-te de el, vezi daca poti relua relatia cu baiatul plecat din tara si daca nu, cauta pe altul. Si neaparat reia legatura cu prietenele tale si cere-ti scuze ca le-ai abandonat pentru ala.
Crede-ma, cand vei scapa de el te va incerca un sentiment de eliberare atat de puternic, cum nu ai mai simtit demult. Garantez cu propria experienta.

Răspuns utilizator avertizat
| Sandrina_4545 a răspuns:

Doamne, cum poti sa-l rezisti, lasa-l si du-te la celalalt prieten, e o greseala, iti distruge viata, si in plus, tu l-ai inselat cu doar un baiat si aveai si motiv, dar el? Cu 3 pe cand tu ii respectai parerile. Ai grija, please, poate nu observi dar am impresia ca te-a facut un catelus nu altceva, crede ca esti obligata sa-l asculti. Mai si bea? E prea de tot, pentru binele tau lasa-l si incearca sa vezi cum sta treaba cu cel plecat.

| Camelia_8366 explică:

Multumesc mult pentru sfaturi! chiar azi m-am despartit de el pentru ca nu mai suportam reprosurile si tot ce imi facea! ma simteam singura, multumesc ca sunteti cu mine sad nu am mai suportat aseara a stat cu prietenii lui pana la 3 si tot el se supara pe mine pentru ca m-am suparat ca eu nu am voie sa ies 15 min cu fetele si el sta toata seara si bea. o sa vb din nou cu celalat baiat simt ca ma intelege mult mai bine si ca ma sustine! chiar daca i-am facut atatea si lui ca l-am facut sa astepte. chiar nu mai suportam ma simt si trista intr-un fel dar si fericita. pot sa stau pe mess, pot sa vb cu prietenii. e un sentiment de libertate! multumesc mult pentru tot si o sa postez tot ce e nou, sper sa nu intervina ceva sa ma impac cu el ca de obicei daca se roaga putin mai mult de mine imediat musc vrajeala.sad MULTUMESC MULT PENTRU TOT!

| Camelia_8366 explică:

Poate si eu am gresit destul si sunt constienta de asta ca nu trebuia sa continui asa, dar el cred ca m-a "indemnat" prin comportamentul lui. poate am vb cam mult cu baiatul ala dar am simytit ca ma intelege si ca e langa mine ca ma asculta exact ce imi lipsea sad. Nu stiu daca ma intelege ti dar ma simt mult mai bine ca am scris aici, pentru ca eu nu am prietene asa apropiate sa vorbim o singura prietena ADEVARATA aveam dar am pierdut-o din cauza de mai sus. MULTUMESC MULT INCA ODATA! sa nu uit sa specific am 16 ani, micuta happy dar totusi cu un suflet incarcat sad