| RoxanaAnka a întrebat:

Buna! Sunt extrem de speriata, de vreo câteva nopți nu pot nici sa adorm. Iau anticoncepționale Logest, am uitat una in a treia săptămâna, pe restul le-am luat in continuare. ( mai aveam 3 din Blister pana in săptămâna de pauza). Am avut contact neprotejat, am luat imediat după Escapelle, și am continuat cu anticoncepționalele. Este deja a 4-a zi din săptămâna in care trebuia sa îmi vina menstruația și nu mi-a venit. Am dureri de ovare. Test nu am făcut încă. Oare sunt șanse mari sa fiu însărcinată? Am citit ca eacapelle întârzie menstruația. Peste 3 zile sa încep un nou Blister de Logest?

2 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ce prostie ai facut cum sa iei doua pastile escapelle si antriconceptionale, păi de aceea nu i ti vine menstruatia de la escapelle nu trebuia sa le i ei, mergi la un control ginecologic numai lua nimic ca faci prostii le i ei aiurea.

| Violleta2022 a răspuns:

Menstruatia NU mai poate veni normal, fiindca ai luat o bomba hormonala (escapelle) care ti-a spulberat ovulul fecundat si ti-a dat hormonii peste cap, pe urmatoarele 6-12 luni.
Ca atare, acum vei avea cicluri si ovulatii aleatoare, dar o alta "pastila de a doua zi" nu mai poti lua in viata asta, fiidca astea declanseaza cancere si boli autoimune.

Atentie, si anticonceptionalele au efecte secundare masive, daca sunt luate pe termen lung, de aceea te-as sfatuii sa incetezi sa le mai iei si sa invatati sa folositi PREZERVATIVUL< ca-i foarte ieftin si foarte usor de folosit, protejandu-va total la sex.