| anonim_4396 a întrebat:

Am o mare problema! Cred ca sunt insarcinata. Am inceput un blister de anticonceptionale miercuri, am avut contact neprotejat duminica, luni, marti am fost ok. Miercuri am uitat sa iau pastila, am luat`o pe cea de joi iar vineri am uitat`o iarasi dar nu trecusera cele 12 ore asa ca am luat`o. Peste mai bine de o saptamana adica luni am avut iarasi contact neprotejat iar duminica inainte de luni trebuia sa imi vina menstruatia si nu mi-a venit. Astazi este joi spre vineri si inca nu mi-a venit. Am facut azi un test a iesit negativ. Mentionez ca de circa 6 zile am dureri in zona ovarelor, le simt umflate,. urinez putin si foarte des si am dureri la urinare. Ce e de facut? Am nevoie de multe, multe pareri sad. Nu stiu ce sa mai fac!

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

ÎNVAŢĂ să foloseşti CORECT anticoncepţionalele şi să CITEŞTI Prospectul acestora!

Să REFACI 2 teste de sarcină CORECTE, aşa cum EXPLIC mai jos :

Atunci când „presupui" că ai rămas însărcinată, pentru mai multă siguranţă POŢI face un test de sarcină - dar, ATENŢIE : la momentul testului TREBUIE să ai cel puţin 3 săptămâni de la ultimul contact sexual neprotejat!

În GENERAL, testul de sarcina trebuie facut dupa MĂCAR 1 saptamana de la intarzierea menstruatiei sau dupa MĂCAR 3 saptamani dupa un contact sexual neprotejat – AMBELE condiţii TREBUIE îndeplinite ( după caz ).

Daca il faci mai repede si rezultatul e pozitiv inseamna ca embrionul s-a implantat repede, dar daca e negativ nu inseamna ca nu exista sarcina.

Vezi şi un Prospect la linkul :
http://farmaciaverde.util21.ro/......mexim.html

Atunci când suspectezi o eventuală sarcină, se face 1 test de sarcină la 7-10 zile de la data la care TREBUIA să-ţi vină ciclul ( dacă e regulat, sau la 15-20 zile dacă e neregulat ) SAU la cel puţin 3 săptămâni de la contactul sexual neprotejat - iar dacă rezultatul e neconcludent : liniuţă/e incomlete, greu vizibile, posibile „umbre" etc., atunci se REPETĂ testul la 3-5 zile!

În cazul unui ciclu neregulat, este PREFERABIL să se REPETE testul de sarcină la 3-5 zile după primul ( INDIFERENT de rezultatul testului anterior )!

Un test CORECT se face din PRIMA urină de dimineaţa, şi NU sunt recomandate acele teste tip „bandă" care se introduce într-un vas cu urină – tocmai de aceea că poţi să GREŞEŞTI mult mai uşor ( introduci prea MULT banda în urină )!

Te duci la farmacie şi cumperi 1-2 teste de sarcină, test tip "stilou"/casetă ( analiză pe bază de urină, NU de sânge sau altele, deci nu test tip „bandă" ) - au un preţ mediu de 10-15 lei/test ( NU cumperi din cele mai ieftine, că sunt şi cu vreo 4-5 lei, DAR nici cele mai scumpe )!

ÎNAINTE de a face testul, seara anterioară ( sau dimineaţa devreme ) - deoarece testul se face din PRIMA urină de dimineaţa - CITEŞTI cu atenţie INSTRUCŢIUNILE, şi le urmezi ÎNTOCMAI, în special TIMPUL de control ( trebuie verificate EXACT la timpul indicat, NICI mai repede, dar nici mai târziu, deoarece testul va fi NECONCLUDENT )!

Pentru alte detalii, vezi articolul de la linkul : http://www.contraboli.ro/cum-se-face-un-test-de-sarcina/

Indiferent de denumirea testului şi de "reclama" care i se face, NEAPĂRAT să-l faci din PRIMA urină de dimineaţa!

EU personal, NU am ÎNCREDERE în acel tip de test "Sure Check" ( care foloseşte urina de peste zi, poate fi NECONCLUDENT, şi cu asta nu-i de glumit ) - şi asta din acelaşi MOTIV pentru care la ORICE analiză/test de urină, din sistemul MEDICAL, se CERE PRIMA URINĂ de dimineaţa ( aceea este cea mai concludentă )!

Acum, tu faci cum doreşti, dar eu NU recomand acel tip de teste, decât DACĂ se foloseşte ( la acel test ) PRIMA urină de dimineaţa ( să NU urinezi în timpul nopţii, altfel urina de la test NU va fi concludentă )!

În CONCLUZIE : pentru a scăpa de orice „bănuială" atunci când ai avut contact sexual neprotejat ( sau s-a rupt prezervativul ), mai ales dacă următorul ciclu o să-ţi întârzie, poţi să FACI testul de sarcină şi, deoarece ( cred că ) ai ciclu neregulat, să REPEŢI acel test la 3 zile după primul ( indiferent de rezultatul primului test )!

Ambele teste TREBUIE să iasă NEGATIVE; dacă unul iese negativ şi celălalt pozitiv – atunci trebuie un consult ginecologic pentru a verifica supoziţia de sarcină ( îţi face un test de sânge pentru depistarea sarcinii )!

Dacă faci testele CORECT atunci au SIGURANŢĂ de 98-99 %, se „confirmă" unul pe altul.

Toate cele bune.

10 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Cred ca este mai mult o infectie/raceala
Daca tot iei anti..de ce nu respecti prospectul? fa un test de sarcina dupa 14 zile si apoi vei trage concluzii.dar sigur este o incetie si raceala puternica.
O zi bunahappy

| mimiwewem a răspuns:

Da scumpa, ești însărcinată. Simptomele astea le-am avut și eu.
Testul de sarcină se face după 2-3 săptămâni de la actul sexual. Nu-ți apare în câteva zile cele 2 liniuțe.
Vrei să vorbim în privat? Trimite-mi id-ul tău.

| larisucha a răspuns (pentru mimiwewem):

Da`mi add

| larisucha a răspuns (pentru mimiwewem):

Ti l-am trimis. Da-mi cerere

| larisucha a răspuns (pentru mimiwewem):

Dămi-l tu e al tau. Sa te adaug. Vreau urgent sa vorbim

| sofisis a răspuns:

Daca a trecut mai bine de o saptamana de la ultima pastila luata, nu cred ca ai nimic in afara de o posibila anexita.
Sarcina nu stiu sa dea dureri la urinare. Eu cel putin nu am auzit niciodata asta.
Avand in vedere ca duminica, luni si marti ai luat pastila la timp, nu cred ca s-a intamplat nimic chiar daca nu ai luat-o deloc miercuri.
Dar pe viitor, daca uiti una, ia-o imediat ce iti aduci aminte. Incearca sa nu sari complet vre-una din ele.
Asteapta sa treaca 3 saptamani de la contactul suspect si fa-ti test de sarcina.

| Alcyon a răspuns:

Anticonceptionalele nu ofera protectie 100%, nici daca le iei mereu la timp. Am mai vazut o fata pe TPU care se plangea ca a ramas gravida peste AC. Daca esti superfertila, se mai intampla. De asta nu e bine sa te bazezi pe o singura metoda. Poate ca totusi e vorba de o raceala si de asta iti intarzie. Ar fi bine sa mergi la un ginecolog.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Iei anticonceptionale cum iau eu vitamine... Doar cand iti aduci aminte. In cazul tau e recomandat doar sexul cu prezervativ sau atasarea unei talange de gat, care sa nu se opreasca din sunat pana nu ai luat respectiva pastila.

| KaterinaРомановский a răspuns:

Spune-mi, pastiluta din a catea saptamana era? Daca era din saptamana a 2-a de pastilute, e posibil sa nu fii insarcinata, insa daca era chiar din prima saptamana sansele sunt extrem de mari. Tu trebuia sa iei si pastiluta de miercuri chiar daca ti-ai adus aminte joi si asta insemna sa iei 2 pastilute. Din momentul in care ai uitat era nevoie de 7 zile protectie suplimentara, daca 7 zile nu ai avut contact atunci esti ok, este o intarziere din cauza ca ai uitat 2 pilule (chiar daca a 2-a nu a trecut de 12 ore, tot uitata este).