| Slowburn a întrebat:

sunt fata, iar prietenul meu mi-a propus sa incep sa iau anticonceptionale, fiindca el nu vrea sa o facem cu prezervativ, ii e incomod, dar va intreb daca e sigura metoda asta sa nu raman insarcinata, nu pot avea un copil fiindca chiar acum voi incepe facultatea... iar anticonceptionalele cum se iau daca va trebui sa le iau? trebuie sa incep cand sunt inca pe stop sau dupa? ar fi mai bine sa folosim prezervativul, nu? :/

Răspuns Câştigător
| e1xtz a răspuns:

Ar fi bine, de fapt obligariu necesar sa mergi la ginecolog(planing), si sa ti se prescrie exact metoda anticonceptionala potrivita organismului tau, varstei tale.

Bombele acelea hormonale nu se iau dupa ureche, ce i se potriveste prietenei tale bune nu este neaparat sa fie bun si pentru tine...si tot asa.

Mai sunt pe piata si niste ovule contraceptive, ce am inteles ca sunt cel mai putin nocive corpului, dar repet, medicul este cel mai in masura sa se pronunte.

Daca apare @Corbul si iti vede intrebarea iti da mai multe detalii, chiar se pricepe.

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Atat timp ca te duci la un medic ginecolog sa iti prescrie anticonceptionalele le poti lua fara probleme, si iti va explica si cum se iau corect.

Faza cu il incomodeaza prezervativul e doar o vrajeala sa nu aiba el responsabilitatea

| corbulalbrosu a răspuns:

Cea mai noua si cea mai sigura metoda contraceptiva care a aparut si pe piata romaneasca este Inelul contraceptiv NUVARING pe baza de hormoni care functioneaza identic cu pastilele AC (anticonceptionale). Este mai usor de utilizat deoarece se introduce in vagin unde ramane 21 de zile, perioada in care elimina constant hormoni care intra in sange direct prin mucoasa vaginala, iar cantitatea acestora este pe jumatate din cei eliminati de pastilele AC. Gradul de protectie oferit de prezervativ este de circa 97-98% pe cand inelul asigura o protectie de peste 99, 5%. Se gaseste in farmacii la pretul de 48 de lei. http://www.contraboli.ro/inele-contraceptive-intravaginale-video/ sau http://www.contraboli.ro/inele-contraceptive-intravaginale-video/ De asemenea este bine de stiut ca: ""Potrivit CSID, Inainte de a fi lansat pe piata, peste o mie de femei l-au testat timp de un an, iar rezultatele perioadei de proba au fost publicate in martie 2001. Eficacitatea a fost satisfacatoare, cu 6 sarcini in cazul celor 1.145 de femei. Inseamna ca o femeie care foloseste aceasta metoda de contraceptie ar ramane insarcinata mai putin de o data la fiecare 100 de ani, au calculat specialistii"" http://www.perfecte.ro/......val-1.html

| Emilian65 a răspuns:

Cea mai sigura metoda de protejare este folosirea prezervativului. Daca te iubeste cu adevarat, trebuie sa accepte folosirea prezervativului.

Răspuns utilizator avertizat