| alexiss_9225 a întrebat:

Daca as vrea sa-mi incep viata sexuala, cu, cat timp inainte trebuie sa incep sa iau anticonceptionale pentru a fi sigura ca nu raman gravida? nu as vrea sa foloseasca prezervativul pentru ca am inteles ca doar mai mult. in plus, sunt sigura ca persoana cu care vreau sa o fac, (prietenul meu) nu are probleme care se transmit prin contactul sexual.

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Ai inteles gresit, nu stiu de unde te+ai informat, dar probabil de la o sursa complet neavizata. Este bine cunoscut ca daca folosesti prezervativ te doare mult mai putin, iar folosirea concomitenta a unui lubrifiant reduce suplimentar durerea. Numai barbatii masochisti accepta deflorarea partenerelor fara prezervativ, e mai placut pentru barbat si mult mai dureros pentru fata.
Nu poti sti daca partenerul tau are sau nu probleme care se pot transmite pe cale sexuala pana nu va faceti amandoi analize. HIV, virusul hepatitic B si C, etc se pot lua si de pe instrumentar medicl, chirurgical, stomatologic, de manichiura-pedichiura, frizerie, tatuaj.
Daca esti sigura ca vrei contraceptive, va trebui sa mergi la ginecolog cam cu o luna inainte de data la care preconizezi a-ti incepe viata sexuala. medicul iti va pune mai multe intrebari, iti va face niste analize la nevoie apoi iti va prescrie un contarceptiv pe care sa incepi sa il iei din prima zi de menstruatie si care sa te protejeze dupa 7-12 pastile. Imediat dupa inceperea vietii sexuale (la 5-6 zile) te vei prezenta la medicul ginecolog pentru prima consultatie.

8 răspunsuri:
| adelynaa a răspuns:

Eu iti recomand sa folosesti prezervativul, previ 100 % sarcina, de durut nu de doare din cauza prezervativului, ideea ii sa fi cat mai bine lubrifiata, si nu te va durea asa de tare.
si eu mi-am inceput recent viata sexuala si am folosit prezervativul din prima.

| alexiss_9225 explică (pentru adelynaa):

Si a fost ok?

| adelynaa a răspuns (pentru alexiss_9225):

Da a fost ft bine happy
m-a durut putin la inceput, dar durerea a fost suportabila happy

| RAY a răspuns:

Daca ejaculeaza in tine trebuie mare atentie cand esti fertila recomand ca dupa ciclu sa faci sex

| neutrino a răspuns:

Pentru inceput, sexul este ca si un examen important din viata ta: trebuie sa te pregatesti cu mult inainte, nu te pregatesti din ceea ce ai auzit din gura lumii.

| Oana92 a răspuns:

Prezervativul va face mai usoara penetrarea pentru ca e lubrifiat! Foloseste si lubrifiant primele dati si o sa fie totul mult mai ok.

Nu lua anticonceptionale, au prea multe efecte secundare. Prezervativul e cel mai bun!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Prezervativul este cel mai bun, pentru inceput recomand un preludiu, nu trebuie sa va grabiti deoarece tot ce facem in viata le facem cu capwinking

| suntZeu a răspuns:

Esti batuta in cap, nu trebuie luati inainte ci dupa, doamne...