| Anonimulanonim18 a întrebat:

Sunt foarte ingrijorata. Mi-au aparut niste negi pe labii si pe vulva... am si o scurgere alba(branzoasa) fara niciun miros. Stie cineva ce ar putea fi si din ce cauza?

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Se pare ca ai contactat mai multe boli cu transmitere sexuala, daca exista si negi genitali si secretie anormala.
Mergi la ginecologie sa-ti faci analize si sa incepi tratamentul, concomitent cu parterul sau partenerii de sex, ca sa evitati recontaminarea.
Facand sex neprotejat iei automat boli cu transmitere sexuala, uneori fiind regretabil, daca este ceva foarte grav, sau cancerigen.

| mihai69 a răspuns:

Se pare că ai făcut rost de HPV și o infecție / micoză vaginală.
Urgent la medic pentru tratament!

| SkyPilot a răspuns:

Este foarte probabil ca "iubi" ti-a facut cadou un HPV. La randul lui, este foarte posibil sa il aiba de pe la alte fete pentru ca procentul de transmitere de la parinte la copil este extrem de mic. Se transmite prin sex normal, oral, sarut.
Acei "negi" se numesc condiloame si se indeparteaza chirurgical. In plus trebuie sa faci un tratament. Pentru HPV trebuie sa iti intaresti sistemul imunitar (iti va spune ginecologul cum) si sa speri ca iti va dispare din organism de la sine. Trebuie neaparat sa abordezi problema pentru ca HPV poate duce la cancer cervical.
Cealalta problema nu are legatura cu prima. Poate fi o candidoza, dar se poate afla numai pe baza unei analize.

| Realli a răspuns:

Vegetație! La doctor cu tine!