| alexa5000 a întrebat:

Buna, sunt foarte stresata și aș avea nevoie de un răspuns urgent daca se poate.
Acum 2 săptămâni, am făcut sex protejat in timpul menstruației dar s-a spart și a scăpat în mine, imediat după 4-5 ore am luat escapelle(pastila de a doua zi).
Am citit despre pastilă că poate fi luată în orice moment al ciclului menstrual și vreau să știu dacă a mai făcut cineva asta și dacă a funcționat până la urmă..nu am răbdare până la următoarea menstruațiehappy
Tin să menționez că perioada menstruației a fost începând cu 6 până în data de 11 și eu am luat pastiluța pe data de 9.

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

In primul rand, pastila Escapelle a fost luata inutil fiindca este imposibil sa ramai insarcinata pe ciclu menstrual.

Apoi, acum experimentezi intarzieri masive din cauza pastilei de a doua zi, care ti-a dereglat serios ciclul menstrual si ovulatia, pe o perioada de 6-12 luni.

Cum o alta pastila nu mai poti lua in viata ta, de aum inainte trebuie sa folositi preervativul la absolut toate partidele sexuale, fiindca nimnei nu mai poate stii sau estima cand ai ovulatia, perioada fertila sau cand vine urmatorul ciclu menstrual, in perioada asta de 6-12 luni, pana se regleaza ciclul.

| dullcat a răspuns:

Buna.Nu prea ai de ales decat sa ai rabdare.That's how it works.

| Marius22222222222 a răspuns:

Riscant sa o faci pe ciclu

| iamprettybored a răspuns:

Bună! Da, eu am luat pastila cam în ziua a 6-a, e o perioadă în general mai safe în care nici nu prea poți concepe din ce mi-a zis farmacista, șansele sunt foarte mici.

Singurul lucru este că, de obicei după ce iei pastila sângerezi o zi două. Dar tu cum erai în timpul ciclului, probabil asta la tine n-o să se întâmple. N-ai de ce să-ți faci griji, e normal.

Și nu este adevărat că „o altă pastilă nu poți lua în viața ta" cum zice cineva aici în comentarii. Întreabă orice farmacist sau ginecolog. Poți lua pastila de maxim 2 ori pe an. E adevărat că îți dereglează ciclul fiindcă are cantități mari de hormoni, de-aia trebuie să iei una singură.

Sfatul meu, stai liniștită, șansele să fi rămas însărcinată erau deja minime, tu fiind la menstruație. Fă-ți un test peste 2-3 săptămâni ca să stai tu liniștită.

| dullcat a răspuns (pentru iamprettybored):

Poti ramane insarcinta si in timpul ciclului mentrual.Mai bine sa se stie de aceste sanse mici decat sa se propage ideea ca nu e niciun motiv de ingrijorare.

https://au.clearblue.com/pregnant/get-pregnant-during-your-period

https://www.naturalcycles.com/cyclematters/can-i-get-pregnant-on-my-period

| iamprettybored a răspuns (pentru dullcat):

Am specificat ca sansele sunt mici. Nu zero.

| ajutdoarazi a răspuns:

Daca ai luat pastila n-ar trebui sa fie o problema. daca nu ai rabdare pana la urmatorul ciclu dupa o saptaman doua poti face un test de sarcina. Noroc ce sa zic