| anonim_4396 a întrebat:

Sunt ingrijorata in privinta menstruatiei. Ultimul contact sexual a fost in luna ianuarie a acestui an( a fost neprotejat insa partenerul nu a ejaculat in mine). De atunci urmatorul ciclu mi-a venit normal, a durat 5 zile ca de obicei, a venit dupa 30 de zile; apoi in martie mi-a intarziat 2 saptamani dar am fost racita si am presupus ca din aceasta cauza mi-a intarziat in rest a fost normal; iar in aprilie mi-a venit dupa 30 de zile o scurgere deschisa la culoare, rosiatica ce a durat 3 zile, iar dupa 19 de zile mi-a venit menstruatia propriu zisa cu dureri abdominale in prima zi(am avut si inainte aceste dureri de la inceperea vietii sexuale), dar in rest a fost normala. Acum in mai ciclul imi intarzie cu 5 zile si ma intreb daca este posibil sa fiu insarcinata? Nu am niciun simptom legat de sarcina iar pana acum trebuia sa am macar greturi de dimineata...a singurul lucru mai ciudat este ca am o sensibilitate in zona sfarcurilor dar acest simptom poate fi si in apropierea menstruatiei sezisat. Tin sa mentionez ca am tinut diverse diete, am avut o alimentatie saraca si uneori am facut sport foarte solicitant; pe langa asta am anemie de fier si am mai avut uneori ameteli, dar cand ma ridicam brusc si niciodata dimineata.
Va multumesc frumos pentru timpul acordat!

Răspuns Câştigător
| whiteOdrink a răspuns:

Test de sarcina in primul rand ca sa fii cat de cat sigura si poti merge si la un ginecolog, dar ai mentionat ca ai tinut diete si ca ai deficiente de fier si ca ai facut sport si tot asa... poate fi din cauza asta. Ameteli de genu am si eu, anemie am si eu..ai grija, mergi si fa niste analize sa fii sigura si sa nu te imbolnavesti mai rau! Cat despre sensibilitatea sfarcurilor e si normal sa o ai, special in preajma acelei perioade!

11 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Nu cred ca esti insarcinata, dereglarile astea le ai cred ca din cauza a ceea ce ai scris[daca erai insarcinata aveai simptome si cred ca din ianuare si pana in prezent trebuia sa se vada burta]

| XxThoumaxXAndyXx a răspuns:

Eu nu cred ca poti fi, deoarece ti-a venit ciclul(e mai simplu de scris).Nu-ti fa griji, dar pentru orice nelamurire ar fi bine sa-ti cumperi un test de sarcina.
P.S.:Scuza-mi glumita nesarata, dar sa-mi zici si mie cat de grele au fost intrebarilewinking. Bafta

| RandomGirl a răspuns (pentru XxThoumaxXAndyXx):

La ce te referi cu "sa-mi zici si mie cat de grele au fost intrebarile"?

| XxThoumaxXAndyXx a răspuns (pentru RandomGirl):

Legat de testul de sarcina

| RandomGirl a răspuns (pentru XxThoumaxXAndyXx):

Oricum azi mi-a venit ciclul si chiar e totul ok, stiu ca ar trebui sa ma duc la medic dar chiar imi e frica...in cateva zile o sa fiu majora si chiar nu vreau sa o ingrijorez pe maica-mea, sper ca totul sa se rezolve de la sine si insarcinata chiar nu am cum sa fiu.9/10 femei au greturi/varsaturi si eu nu am avut si totusi ar trebui sa fie a 5-a luna deja ar trebui sa ma ingras si eu reusesc sa slabesc datorita dietei.

| FloRyX002 a răspuns (pentru XxThoumaxXAndyXx):

Pe bune? stii atatea chestii despre fete?
esti bun de maritat cum se zice!

| XxThoumaxXAndyXx a răspuns (pentru FloRyX002):

Ma iei de barbat?rolling on the floor

| FloRyX002 a răspuns (pentru XxThoumaxXAndyXx):

La 14 ani nu prea cred!
mai vedem pe la 20

| blackmoon a răspuns:

Nu nu esti insarcinata este doar o dereglare de ciclu pentru asta trebuie sa consulti un ginecolog si el iti va recomanda niste anticoceptionale ce iti va regla ciclul sanatate si bye bye

| lucianeoyo a răspuns:

Du-te la medic, poti fii insarcinata

| bubylvxkiss a răspuns:

Pai ai putea sa faci un test de sarcina niste analize poate chiar un consult ginecologic ca sa fii sigura ca nu esti gravida daca esti gravida asta e nu te ai protejat dar din moment ce au trecut atatea luni trebuia sa nu iti vina menstruatia deloc sh sa creasca burta nu cred ca ai ramas gravida ba chiar mi se pare normal sa ai niste dereglari daca zici ca ai ameteli ai sh anemie nu stiu mai bine consultaa un doctor el stie sigur ce ai