| fluturas20 a întrebat:

Sunt intr-o dilema si as avea nevoie de ajutorul vostru va rog frumos! In urma cu 3 saptamani am avut contact sexual cu iubitu si a ejacuat in mine la 3 zile mi-a venit menstruatia dar a fost cam diferita deoarece m-a tinut numai 3 zile care eu sub 5 zile niciodata nu ma tine. In a 3 zi de menstruatie am inceput sa iau anticonceptionalele(marvelon21), dupa inca aproximativ 3 zile dupa ce mi-a trecut menstruatia m-am culcat cu iubitu si s-a rupt prezervativu nu mi-a facut probleme ca m-am gandit ca anticonceptionalele si-au facut efectu. De cateva zile am dureri abdominale si ma simt balonata mi-am facut un test de sarcina si a iesit negativ dar tot rau ma simt.Am uitat sa mentionez ca nu am greturi si nici obosita nu ma simt. Cam intr-o saptamana termin pastilutele si ar trebui sa-mi vina, dar am auzit ca poti sa fi insarcinata si sa ai si menstruatie. Nici nu stiu ce sa mai cred si ce sa mai fac!? Inca nu sunt pregatita sa fiu mamica! Va rog sa ma ajutati! Care este sfatul si parerea voastra?

2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu inteleg doua chestii:
1. de ce ai luat anticonceptionale din ziua a treia de menstra (nu te protejeaza daca le iei asa).
2. de ce ai inceput folia de contraceptive daca aveai un risc oarecare de a fi insarcinata (este complet interzis, fiindca poti da nastere unui copil hermafrodit).
Simptomele pe care le ai nu sunt de la sarcina, cu certitudine, fiindca e prea devreme. Testul nu are nici el nici o smenificatie, fiindca e prea devreme.
Primul contact neprotejat a fost intr-o perioada cu fertilitate minima, dar al doilea a fost intr5-o perioada fertila, iar anticonceptionalele nu aveau cum sa te protejeze fiindca le-ai luat incorect).
Deocamdata nu poti decat sa astepti. Nu incepe alta folie (indiferent daca ai sau nu menstra) inainte de a te duce la ginecologul care iti supravegheaza tratamentul cu anticonceptionale, pentru a exclude cu certitudine o sarcina.

| adrianajollie a răspuns:

Parerea mea e ca ar trebui sa consulti un ginecologwinking
poate ai vreo reactie adversa la pastile sau poate ai ramas insarcinata \.
nu`ti recomand sa faci avort spre binele tau... eventual dai copilul spre adoptie.
nu stiu ce sa-ti zic... mai fa un test de sarcina happy
sper sa nu fii insarcinata
bafta!
funda?