| anutza1991 a întrebat:

Am facut sex neprotejat cu prietenul meu in a treia zi de menstruatie! Posibil sa-i fi ramas insarcinata? Mentionez sa spun ca de doua luni iau anticonceptionale Marvelon21 si cand am facut sex neprotejat cu prietenul meu in a treia zi de menstruatie eream in pauza aceea de sapte zile! anticonceptionalele isi pot pastra efectul si in acele sapte zile daca nu le mai iei? pup

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
O femeie nu poate avea ovulație în timpul ciclului menstrual.
Cât privește cele 7 zile, erai în perioada de infertilitate, în concluzie nu poți rămâne însărcinată în acest interval de timp.
Pilulele controlează cantitatea hormonală din organism.
Șansele unei sarcini sunt efectiv nule.
Sănătate.
Pa, pa.

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Anticonceptionalele isi pastreaza efectul in cele 7 zile de pauza, asa incat nu poti ramane insarcinata.

kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Anticonceptionalele sunt facute in asa fel incat sa fi protejata si in timpul pauzei. Dar un risc foarte mic exista tot timpul.

| machupicchu a răspuns:

Personal, sunt impotriva anticonceptionalelor datorita efectelor lor secundare pe termen scurt si lung.
Stabileste-ti calendarul si nu trebuie sa faci sex neprotejat, sau numai cu "fluturas" in zilele : incepand cu a 8-a, a 9-a zi pana in ziua l8-l9, zilele fiind numerotate incepand cu prima zi a ciclului menstrual, lunar.
Deci ai o perioada de 12 zile in care nu iti este permis sexul neprotejat, in restul zilelor nu este nici o problema... Sanatate.

| dulcika a răspuns:

Buna.
In primult rand nu trebuie sa faci sex in timpul mentruatiei, iar in al doilea rand se poate ca anticonceptionalele sa-si pastreze efectul pentru ca erai in pauza de 7 zile.
Pa, pa.
te pkissp si ai grija de tine.