| anonim_4396 a întrebat:

Sunt intr-o mare dilema.Prietena mea este cu prietenul meu cel mai bun, chiar eu le-am facut cunostinta, dar atunci nu mi-am dat seama ca tin la el. Dupa toate, am realizat ca tin foarte mult la el si am niste sentimente cum nu am mai avut pana acum.Problema este ca e cu ea, cu care acum nu ma mai inteleg deloc, si isi bate joc pur si simplu de el, il insala si se poarta urat cu el, dar stie sa se prefaca foarte bine, si ma doare sa vad asta.Cu el am stat ne-am uitat la filme ne-am sarutat si ne-am tinut in brate... dar degeaba pentru ca o iubeste, si m-a pus sa-i promit ca nu o sa tin la el, dar chestia asta s-a intamplat deja.Nu stiu ce sa fac, sa-i spun si sa risc sa nul mai am nici ca prieten? Sau sa pastrez doar pentru mine si sa sper ca intr-o zi isi va da seama de cum e ea?

12 răspunsuri:
| gigiro a răspuns:

De obicei, astfel de probleme se rezolva de catre prieten, el trebuie sa-si dea seama ca e gresit in alegerea facuta.Se spune ca ' timpul le rezolva pe toate '. Daca doresti sa avansezi putin lucrurile, tu trebuie sa faci tot ce-ti sta in putinta pentru a-i arata ca esti cu mult deosebita fata de prietena ta, ca esti mult mai inteleapta.mai echilibrata, mai inteligenta, mai cuminte, mai stabila, mai sincera, mai calma...Nu trebuie sa-i dovedesti ca esti mai bine imbracata, machiata, mai la moda...chestii din astea, minore. Daca ai odata posibilitatea, poti sa-i spui prietenei tale (cand sunteti in trei) : 'tu minti -eventual cu nerusinare. Poate prietenul tau va deschide ochii. Cateodata si indiferenata e buna.

mira
| mira a răspuns:

Isi va da ceva mai tarziu si singur seama.Atunci ti se va destainui si-i vei putea confirma.

| pelu a răspuns:

Du-te frumos la el si explica`i ca fata`si bate joc de tine` sau ca`l iubesti alege intre ele 2. din momentu ce` tu meri sa-i zici ca`si bate joc de el si imediat ii spui ca`l placi va crede ca e din gelozie. va trebui sa alegi. ori ca`si bate joc de el ori ca il iubesti. E doar alegerea ta! Eu unu nu pot alceva decat sa-ti urez bafta!

| franck2222 a răspuns:

Sincer asa am patit si eu dar incearca sa ii deschiz ochi ca sunt inchisi din cauza ei.
Incerca sa afli de prietena ta cu cine il inseala si fai niste poze sau chiar filmeaza-i pote asa reusesti.

| clauclau_6191 a răspuns:

Aaaaa? foarte tare, poti sa incerci un trio sa fie toata lumea happy, nu fi egoista, gandeste la toata lumea, u treci peste

| bibiank a răspuns:

Nu are rost sa ascunzi chestia asta...
adica, odata si odata tot o sa se desparta de tipa...si o sa vada ca ai vrut sa ii faci un bine spunandu-i adevarul chiar daca pe moment.sunt sigura ca o sa se supere pootin.numai ca timpul le rezolva pe toate.
:*

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Tu. vezi-ti de treaba.nu ai nimic cu el.esti doar prietena. ea este iubita lui.ca isi bate joc de el e parerea ta. ce esti tu salvatoarea inselatilor?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

In majoritatea cazurilor ca tine baietii le intreaba pe cele care le-a spus adv ca dc nu i-a spus mai devreme? si se supara si nu vb cu ele pana cand o sasi dea ei seama ca au gresit si pana siau dat seama fata aceea a suferit enorm.deci sa revenim la intrebare, eu zic sai spui si daca intreaba ce e inevitabil sa nu intrebe ii spui ca nu ai aflat de mult timp si nu stiai ce sa faciwinking. oricum asta e cea mai buna solutie, decat sa afle de la alti si aia sa zic ca stiai si tu nu o s a mai vb cu tine sigur.si dupa ceva timp cand nu o sa mai fie cu ea incearca tu, dar pasi mici.baftawinking

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Exact asa am patit si eu cel mai bine sa te duci la el si sa ii zici sa imi sugi pl ori cu ea ori cu mine?(eu is baiat)

| ionitalavinia a răspuns:

Draga mea iubirea este oarba, daca spui ca sunteti prieteni atat de buni incearca sa-i deschizi ochii in asa fel incat sa nu interpreteze ca faci asta doar ca sa fie al tau, arata-i ca dragostea se bazeaza pe respect, incredere si intelegere. Fa-l sa se intrebe daca actuala il face sa se simta iubit si nu doar isi bate joc de el.Si eu sunt intr-o situatie asemanatoare numai ca la noi deja s-a ajuns prea departe, n-am vrut sa acceptam ca nu ne potrivim, ne-am casatorit, nu ne intelegem si cu toate astea continuam sa stam impreuna de dragul parintilor, rudelor, etc. Uneori tind sa cred ca iubirea nu exista dar poate va rasarii soarele si pe strada noastra.Iti urez multa bafta si daca e de la soarta sa fiti amandoi veti fi.

| andreutzatha a răspuns:

Eu cred ca ar trebui sa ii spui. Daca nu ii spui cand isi va da el seama va fi m-a dezamagit pentru ca l-ai mintitwinking

| oana20 a răspuns:

Sincer esti intr-o mare dilema...am patit ceva asemanator si sincer sfatul meu ar fi "sa pui intr-o balanta prietenia ei si prietenia lui"gandeste-te pe cine ti-ai dori alaturi si atunci vei sti raspunsul