| iccecrim a întrebat:

sunt intr-o relatie cu un tip de vreo 3-4 luni si el este mai mare decit mine cu 6 ani(am 17 ani), nu am incredere totala in el si am multe lucruri pe care trebuie sa le spun lui, cum ar fi de exemplu ca detest faptul ca fumeaza, niciodata cind e online nu-mi scrie primul (eu mereu ii scriu), nu imi spune "buna dimineata" si "noapte buna", niciodata nu face aceste gesturi pe care eu cred ca ar trebui sa le faca. As dori sa discut mai mult cu el, toata ziua e online, dar nu-mi scrie, detest faptul ca mereu isi invita prietenii cind iesim in doi. Am impresia ca tine la prieteni mai mult decat tine la mine si ca vrea de la mine doar sarutari si mangaieri, doar seara iesim sa ne vedem, dar ziua nu iesim. In fine, eu mereu ies cind ma invita si niciodata nu i-am spus nu, dar sa fiu sincera deja m-am saturat si nu stiu cum sa procedez si ce sa fac. Ceva sfaturi?

Răspuns Câştigător
| NoSmile a răspuns:

Buna!
Daca stam sa ne gandim,un ''buna dimineata'' sau ''noapte buna'' nu valoreaza mai nimic.
Asta spunem oricarui cunoscut din viata noastra.
Ceea de reiese din intrebarea ta e faptul ca nu prea ii pasa de tine.
Faptul ca niciodata nu te abordeaza el primul denota ca nu il intereseaza ce faci,unde esti,daca esti bine.
Te sfatuiesc sa te desparti de el.
Ii spui frumos ca nu iti place cum se comporta,si mai bine va opriti aici ca nu vrei ca mai tarziu sa suferi mai mult.
Vezi ce iti raspunde si mai ales daca e de acord.
Iar daca o sa fie de acord,si o sa dispara definitiv din viata ta. Ai facut alegerea cea mai bine ca ai ales despartirea.
Si stii de ce? Pentru ca el nu te iubea.
Oricat de ocupat e un om,isi face timp pentru ceea ce iubeste.
Plus ca daca e atat de ocupat cum reuseste sa stea online si sa-ti raspunda?
Se presupune ca daca chiar avea treaba nu ar fi fost la pc.
Te cam minte, si vrea sa se scoata din diferite situatii prin minciuni.
Profita de iubirea ta.
Spui ca mereu iesiti cu prietenii lui. De ce? Pentru ca vede intalnirea cu tine una plictisitoare. Are nevoie de ei acolo, sa se simta bine, in largul lui.
Off!
Stiu ca e dureros, dar asta e adevarul.
Capul sus.
Baiti sunt destui.

14 răspunsuri:
| jolidon a răspuns:

Este doar incompatibilitatea varstelor. El e la varsta la care se crede foarte matur si te crede o pustoaica pe care poate sa o invarta cum vrea, desi si el este tot un imatur laughing). Faptul ca invita mereu pe cineva cand va intalniti voi este o dovada ca nu doreste o apropiere reala dintre voi doi. Nu pune suflet, e clar ca nu e pentru tine, altfel nu ar fi preferat si prezenta altora la intalnirile dintre voi. Personal, consider ca gestul de a-i lua pe prieteni la intalnire este cel mai insuportabil gest posibil mai ales sunteti in perioada de cunoastere nu e ca si cum ati avea o relatie de nu stiu cati ani oh go on

| neutrino a răspuns:

Tu singurica ti-ai dat raspunsul...Cauta-ti un baiat mai apropiat de varsta ta care sa stie sa te pretuiasca si ai sa vezi ce inseamna o adevarata relatie la 17 ani. Succes!

| grab a răspuns:

TU ai VREA ca EL sa FACA cum VREI TU!
Te mai intrebi de unde femei inselate si/sau batute!

Nu merge asa!

Ori face ca asa simte ori iti cauti altul care te merita mai mult, ca banuiesc ca nu esti vreo boccie sau vreo disperata dupa baieti.

Decat sa il dresezi si sa stea cu japca in lesa, lasa-l!

Daca totusi vrei sa fii bandita, cumpara-ti o lenjerie intima si vezi-i fata happy poate el aspira la alt fizic sau alta maturitate decat ii poti oferi tu momentan, nu dispera!

| iccecrim explică (pentru grab):

Poate ca ai dreptate, dar este frumos din partea lui sa nu-mi zica noapte buna sau neata? Eu cred ca asta e foarte important.

| grab a răspuns (pentru iccecrim):

Este important daca el te considera pe tine importanta!
Ma intelegi? Respectul nu se milogeste, se stimuleaza si se impune!

Ai grija de tine, nu fii carpa lui care ii plange lipsa cand el se joaca cu aia in retea Counter!

Bafta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

thinking Eu zic sa te desparti de el... tongue Sunt sanse de 75% Sa te insele si poate chiar sa fie insurat :-s. SIGUR nu e virgin, dar. tongue Daca nici nu te saluta, nici nu iti zice noapte buna sau macar un "neata", asta nu poate fi timiditate happy Eu zic sa il lasi balta tongue Dar inainte, ai putea sa pui pe cineva sa il spioneze, ca sa afli mai multe happy Sau sa il spionezi chiar tu tongue Daca te prinde in timp de il spionezi, inventezi tu ceva pe loc happy. Mult succes tongue

| iccecrim explică (pentru anonim_4396):

Nu e insurat si nu ma inseala, asta 100%, lucreaza pe acasa si e ocupat, de asta nu iesim ziua (asa mi-a zis), multumesc, dar el iese numai seara cind cu prietenii sa se vada si cu mine, dar asa e acasa.

| anonim_4396 a răspuns (pentru iccecrim):

Ok tongue Atunci asculta-i sfatul lui Aly happy Cam asta am vrut sa insinuez si eu laughing.

| Hαppiηеss a răspuns:

Ca o relatie sa mearga trebuie sa existe comunicare. Daca tu nu ii spui ce te doare el nu are cum sa-si indrepte comportamentul, bine in cazul in care are intentia sa faca asta. Daca inca mai vrei sa salvezi relatia vorbeste cu el spune-i clar ce te deranjeaza dar nu sub forma de repros. Bafta!

| LiiaX3 a răspuns:

Eu aş spune să te desparţi de el, pentru că este clar că nu te merită! Dacă nici '' Bună dimineaţa '' sau ''Noapte Bună'' nu poate spune. Încercă să-ţi ''calci'' pe inimă şi să îl laşi. Şi poate este şi din cauză că este mai mare, are impresia că te poate manipula aşa cum vrea. Gândeşte-te că altul poate chiar ar ţine la tine şi ţi-ar da mai multă atenţie. Asta este părerea mea, acum depinde de tine! Dar eu spun că aşa ar fi mai bine! Mult succes! love struck

| iccecrim explică (pentru LiiaX3):

Ai o parere justa, dar cred ca ar trebui mai intii sa vorbesc cu el despre chestiile acestea ce mai deranjeaza, i-am spus ca ma enerveaza ca fumeaza si acum imi cere permisiunea daca poate sau nu sa fumeze. Treaba e ca eu nu am curajul sa-i spun despre tot. Doar nu pot incepe comnversatia, iaca ce ma doare mai mult.

| LiiaX3 a răspuns (pentru iccecrim):

Încercă, dacă nu poţi în fată, spune-i pe mess [eu aşa fac mereu laughing ] Şi daa, am cam omis asta. Vorbeşte cu el, sincer şi deschis pentru că aşa este cel mai bine! DAcă face la fel. altă soluţie n-ai decât să rămâi cu el aşa. Ar trebui să începi cu... ce te deranjează, trebuie' să îţi faci curaj dacă vrei să se schimbe! happy

| iccecrim explică (pentru LiiaX3):

Multumesc pentru sfat.