| roland1 a întrebat:

am o problema mai delicata sa zic asa si chiar nu am cu cine sa o discut in momentul de fata. Sunt baiat, varsta adolescentei, n-are relevanta prea mult acest aspect.
O sa trec direct la subiect, tatal meu s-a imbatat groaznic astazi, a fost ziua mamei si am fost plecati, el nu bea de obicei, drept urmare nici nu tine la bautura si se imbata extrem de repede, a baut aproximativ 2.5L de vin si vreo 3-4 shot-uri de tarie, ceea ce mi se pare enorm. Problema e ca nu e prima oara si nici ultima oara cand se intampla, si reactioneaza urat sub influenta alcoolului, nu se mai opreste din vorbit, urla si se da in spectacol cu niste faze de tot rahatul, face asta doar cand plecam si prinde la bautura cu prietenii. Pur si simplu m-am saturat, mereu cand ajungem acasa face un circ monstru si are impresia ca toata lumea este impotriva lui. Ei bine astazi mi-am iesit din fire, i-am reprosat faptul ca efectiv nu se mai opreste din a turna in el, era insuportabil sa-l vezi, si a inceput sa urle si aproape ma lua si la bataie ca de ce ii cer lui socoteala.
Intrebarea mea este, ce e de facut? Cum as putea sa-l opresc din a "abuza" de alcool de fiecare data cand iesim undeva, pe bune, adica pe langa ca ma face de tot rahatul si pe mine si pe mama, iti strica tot cheful. Mereu inainte sa mergem spune ca nu o sa bea mult, si mereu se ajunge la acelasi rezultat.
Cateodata ma intreb de ce fix eu... si de ce naiba face asta.

4 răspunsuri:
| CreepyCrow a răspuns:

Cand e in starea lui obisnuita, ia-l la o discutie si explica-i ce efect are atitudinea lui asupra voastra, cum va afecteaza. Incercati sa ii gasiti un alt hobby care sa il distraga de la alcool

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Cand un om e beat fa tot ce poti sa nu-l provoci cu nimic. Chestiile se discuta dupa, cand e treaz. Eventual filmeaza-l si arata-i cand e treaz cat de viteaz si atragator este beat. Cand e vorba de bautura nu e de vina al 10 lea, al 20 lea sau al 50 lea pahar. Primele 1-2 pahare sunt cele care aduc pericolul.

| MorganaM a răspuns:

Sunt ceva medicamente care se dau alcoolicilor ca se le fie rau cand beau si sa se lase treptat de bautura. intereseaza-te despre treaba asta

| Elenina356 a răspuns:

Buna. Ai putea sa ii areti ce fel de exemplu este. Fiind dependent, nu se poate opri de azi pe maine, insa trebuie si tu si mama ta sa-l convingeti cat de gresit e ceea ce face.