| Love1998 a întrebat:

Sunt noua pe aici si am nevoie de ajutor va rog.Pe data de 8 iulie m-am " jucat " cu prietenul meu. Nu a avut loc o penetrare, doar o atingere. Imi e frica sa nu fi fost pe mana lui acel lichid seminal. A incercat sa ma atinga si cu penisul dar nu l-am lasat,tot din cauza fricii,m-a atins doar pe labii. Menstruatia mea nu este regulata. In urma cu cateva saptamani am avut urinari frecvente, ma gandesc la o infectie urinara sau o raceala. De cateva zile am toate simptomele ca imi vine ciclul.dar nimic sad. Ieri am vomat dimineata, febra, frisoane, dureri de cap, medicul mi-a spus ca am facut insolatie.iau antibiotic. ESte vreo posibilitate sa fiu insarcinata, avand in vedere ca nu a avut loc penetrarea? va rog ajutati-ma cu un sfat sad!

Răspuns Câştigător
| Sadop a răspuns:

Lichidul seminal e spermă, la asta te referi sau la lichidul preseminal, acela transparent, care este eliberat atunci când se excită, înaintea ejaculării?
În orice caz, la contactul cu aerul, spermatozoizii mor! Chiar dacă se afla oricare din cele 2 lichide pe mana lui, doar nu l-a introdus cu pipeta in vagin. La contactul cu aerul spermatozoizii mor foarte repede, chiar dacă erau pe mana lui sau in alta parte.
Dacă te referi la lichidul preseminal ( cel transparent ), dacă iubitul tău nu a ejaculat cu 24-48 h înainte de momentul în care v-ați jucat, acel lichid nu conține spermatozoizi.
Spermatozoizii nu fug spre vagin, ei trebuie introduși acolo în urma unei ejaculări ca să poți rămâne însărcinată.
Presupunând că pe 8 iulie a avut loc ovulația ta ( calculează tu această zi, a ovulației, eu dau un exemplu doar ) și ai avut contact sexual neprotejat cu ejaculare în vagin ( TOTAL DIFERIT DE CEEA CE AI FĂCUT TU ). Dacă rămăi însărcinată, semnele sarcinii apar cel mai devreme cu 2 săptămâni după, mai exact cu lipsa menstruației, urmată de grețuri și celelalte. 2 săptămâni minim!
Deci, chiar dacă aveai contact sexual cu ejaculare in vagin, neprotejat, semnele care ti-au aparut tie ( urinari frecvente, greata ) nu erau de la sarcina!
In plus, greata asociata cu febra si dureri de cap, clar INSOLATIE!
Din cauza stresului, antibioticului, caldurii, ciclul iti poate intarzia, mai ales cand nu e regulat.
Nu te mai stresa, SANSELE SUNT 0!
Dacă mai ai nelămuriri, te ajut.
Baftă și nu mai fi așa fricoasă!

| Love1998 explică (pentru Sadop):

Mi-a spus a nu a ejaculat cu o zi inainte de ce am facut noi, deci 24 h. Scuze ma refream la lichidul preseminal, eliberat mai inainte, nu mi-am dat seama ca am zis gresit. happy. Deci nu sunt sanse nu? sunt foarte speriata, avand in vedere ca dupa calculele mele eram in perioada ovulatiei. Iti multumesc mult pentru timpul acordat happy! o zi buna!

| Sadop a răspuns (pentru Love1998):

In acest caz, sansele sunt 0. Nu te stresa, iti faci mai mult rau si asta poate afecta venirea menstruatiei. Iti va veni. Care era ultima zi, dupa calculele tale, in care ar trebui sa iti vina ovulatia?
Daca mai ai nevoie de informatii sau de ajutor, imi poti da un mesaj privat.

| Love1998 explică (pentru Sadop):

Iti mulumesc mult happy!

5 răspunsuri:
| Emilian65 a răspuns:

Nu a fost penetrare, dar te-a atins cu penisul la pasarica. De unde stii ca nu a avut lichidul preejaculator pe penis? Sa stii ca si prezenta lichidului preejaculator poate duce la o sarcina nedorita.

| Klandestin a răspuns:

Maturizeazate, documenteazate, si dupa poti sa te "jocii".