| DouaPuncteD a întrebat:

Am nevoie de putin ajutor sau mai bine spus de niste sfaturi utile.
Pe la inceputul lunii iulie am inceput sa ma imbolnavesc, am avut simptomele exact ca la o raceala sau mai exact ca la o gripa. Frisoare, apoi faceam temperatura, n-aveam pofta de mancare. Am luat ce se lua de fapt cand este prezenta o raceala : Thera Flu, Nurofen, Ibuprofen. Simptomele nu dispareau, eu fiind tot "racita".
Am fost la medica de familie care practic mi-a spus ca m-a tras curentul iar pe partea dreapta sunt un pic umflata, adica la plamani. Mi-a dat un antibiotic pe atat de puternic pe atat de prost si sirop pentru ca tuseam mereu. Le-am luat exact cum mi le-a prescris.
Nici dupa asta nu m-am simtit bine iar revoltata m-am trasfera la un alt medic de familie mai "eficient" zic eu. Aceasta mi-a spus exact ce am : pietre la rinichi si infectie urinara iar din cauza asta se manifesta febra si senzatiile nu tocmai placute. De tuse mi-a dat Erdomed. Le-am luat corespunzator iar infectia s-a dus ramanand doar cateva pietre si DIN PACATE tusea. Tusesc incontinuu. Azdimineata m-am trezit cu o durere ingrozitoare de gat si cu o usturime. Prima oara m-am gandit ca as putea avea un puroi in gat insa febra nu fac. si banuiesc ca ar trebui. Antibiotice nu mai pot lua pentru ca am luat deja multe in ultima perioada si organismul meu nu e atat de rezistenthee hee.
Intrebarea mea este... De ce ma doare atat de tare gatul si de ce tusesc incontinuu? Am inceput sa expectorez dar nu suficient. Dumneavoastra, ce parere aveti?
Multumesc mult!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Având în vedere că simptomele trenează din iulie încoace, poate fi destul de GRAV!

Oricum, cele 2 afecţiuni au fost INDEPENDENTE una faţă de cealaltă.

NU este nici o legătură între această răceală ( NETRATATĂ corect ) şi infecţia urinară ( respectiv litiaza renală )!

Având în vedere că, ÎNCĂ, tuşeşti/expectorezi ( ai o tuse productivă ) şi ai dureri de gât, cel mai probabil, răceala iniţială s-a AGRAVAT şi s-a transformat într-o amigdalită, ori chiar o bronho-pneumonie!

Ar fi INDICAT să CERI o Trimitere la medicul specialist pneumolog ( pneumo-ftiziolog ), care să-ţi facă o radiografie pulmonară!

De asemenea, ar fi indicat şi un exudat faringian - vezi detalii la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/Investigatii/exudatul-faringian_1309

În plus, vrei/nu vrei, CRED că va fi NECESAR să iei antibiotic pentru infecţia din gât!

De asemenea, pentru durerea de amigdale, ca şi adjuvant, mai poţi folosi şi :
* Florisept ( 3 x 1 comprimate/zi )
* Propolis C.
* Tantum verde ( preferabil )
* Strepsils intensiv ( preferabil )
* Oropivalone
* Trachisept mentol şi eucalipt ( preferabil ), etc.

Ca tratament adjuvant cu diferite "leacuri băbeşti", pentru durerea de gât/amigdale, se pot folosi : gargara cu apă sărată ( o faci de câteva ori pe zi, se dizolvă o lingură rasă de sare mare la 200 ml apă ), comprese cu cartofi răzăliţi sau cu sare caldă, miere FĂRĂ lămâie ( deoarece lămâia IRITĂ gâtul ), eventual miere cu propolis, ceai cald ( nu fierbinte ), consumă mâncare uşor mestecabilă/înghiţibilă ( evită "uscăturile" ), preferabil ciorbe/supe, etc. ), Propolis spray ( se găseşte la magazine apicole ),...

Seara, înainte de culcare se înghite treptat 1 lingură de miere ( preferabil cu propolis ), încet pentru ca să se ungă bine gâtul şi NU mai bei/mănânci nimic după aceea.

Pentru răceală se poate consuma usturoi proaspăt ( cu diverse alimente ), citrice ( care conţin multă Vitamina C, în special kiwi ), vin fiert, ceai fierbinte, etc.

Pentru tuse se poate folosi ceai de soc îndulcit cu miere de albine, sau ceai de ceapă + jumătăţi de nucă.
Vezi şi alte remedii pentru tuse la linkul :
http://sanatate.bzi.ro/remediu-cu-usturoi-si-miere-pentru-tuse-seaca-6822
http://www.tonica.ro/......-tuse.html

De asemenea, sunt unele ceaiuri mai indicate în caz de răceală - vezi detalii la linkul :
http://www.gradinamea.ro/......550_1.html

http://www.ele.ro/sanatate/tratamente-naturiste/5-ceaiuri-antiraceala-4225

Toate cele bune şi multă sănătate.

4 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

Ar fi bine sa te adresezi unui medic pneumolog pentru consult si investigatii de specialitate. http://www.i-medic.ro/boli/pneumonia

| fabiola a răspuns:

Fa o ecografie la plamani!

| Iamnotme a răspuns:

Parerea mea e sa mergi la un medic happy

| PopaIoana a răspuns:

Buna! Nu sunt specializata in acest domeniu, insa ar trebui sa vezi un medic special, deoarece medicul de familie nu prea le are cu toate. Spune-i sa-ti faca trimitere la un medic specializat. Din cate am citit, pare destul de grav si cu cat stai mai mult cu atat se agraveaza mai mult. Asa ca mai bine te duci cat mai repede. happy