| Andreealore a întrebat:

Buna sunt noua si am si eu o intrebare.Am facut dragoste cu prietenul meu neprotejat tin sa mentionez ca ne dorim un copilas dar problema e ca am facut dragoste a doua zi dupa ce mi s-a terminat ciclul. pot ramane insarcinata? va rog sa-mi raspundeti cei care ati trecut prin asta si va doriti un copilas cu nerabdare. nu am un ciclu foarte regulat si nu stiu ce sa fac dar vrem un copilas. ma puteti ajuta cu niste sfaturi va rog mult?

Răspuns Câştigător
| CatalinaMA a răspuns:

Poti ramane in orice perioada a lunii, depinde si de corpul tau. chiar daca a fost dupa menstruatie sanse sunt, dar mici

5 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Posibil, dar puţin probabil...

Ca "metodă casnică" ( pentru a rămâne însărcinată mai uşor/repede ) se poate calcula perioada ovulaţiei şi perioada cu fertilitate ridicată, folosind "metoda calendarului".

Dacă îţi cunoşti datele ciclului pe ultimele 6 luni ( cel puţin ) poţi să-ţi calculezi : când are loc ovulaţia, perioada cu fertilitate „ridicată" şi data următoarei menstruaţii – folosind „metoda calendarului"!

Un ciclu menstrual este perioada care ÎNCEPE cu PRIMA zi de ciclu ( inclusiv acele zile de menstruaţie ) şi PÂNĂ în prima zi de menstruaţie din ciclul următor - dar fără acea zi, deoarece ea intră la calculul lunii următoare.

Vorbim despre ciclu menstrual REGULAT dacă timp de cel puţin 6 luni consecutive îţi vine menstruaţia la acelaşi interval/număr de zile ).

Cea mai fertilă zi este în ziua ovulaţiei, iar perioada cu fertilitate RIDICATĂ ( şi cu risc MAXIM de sarcină ) ESTE cu 5 zile înainte de ovulaţie şi până după ovulaţie cu 2 zile ( după ).

În primul rând, e foarte IMPORTANT să ţi un CALENDAR SPECIAL ( doar pentru ciclul menstrual, pe care să nu notezi altceva ) : în acel calendar să-ţi notezi, ÎN FIECARE LUNĂ, prima zi de ciclu ( cu pix roşu ) şi apoi ultima zi de ciclu ( cu pix albastru ) – eventual cu verde zilele în care ai făcut dragoste ( când este cazul ).

Nu se ştie când ai nevoie de el...

Metoda calendarului se bazeaza pe cunoasterea zilelor in care femeia este fertila, zile in care daca au loc contacte sexuale neprotejate, se poate produce o sarcina. In aceasta perioada fertila, daca nu se doreste o sarcina se evita contactele sexuale, sau se poate recurge la alte mijloace contraceptive.

Pentru a se putea folosi cu succes metoda calendarului este necesar ca femeia sa tina o evidenta precisa a ciclurilor ei menstruale pe o perioada de minimum 6 luni.

Prima zi a fiecarui ciclu menstrual este ziua in care incepe menstruatia ( numita si ziua 1).
Apoi zilele se numeroteaza in continuare (ziua a 2-a, ziua a 3-a etc) pana la ultima zi inainte de menstruatia urmatoare.
Un ciclu menstrual complet este intervalul de timp cuprins intre prima zi de menstruatie / Ziua 1 a ciclului menstrual si prima zi a urmatorului ciclu.
Durata ciclului menstrual in general variaza intre 25 si 35 de zile, si bineinteles exista si exceptii.

Daca pe toata aceasta perioada durata ciclului menstrual este constanta, adica variata maxima este de 1 zi, inseamna ca ai un ciclu menstrual constant.
Daca in fiecare luna durata ciclului tau este diferita se considera ca ai un ciclu menstrual neregulat.
Daca ciclul tau menstrual are o variatie mai mare de 7 zile este bine ca urmarirea ciclului sa se intinda pe o perioada mai mare de timp.

Folosind „metoda calendarului" ( prezentată cu exemple pe site-ul SURSĂ http://www.mamicamea.ro/......eptie.html ), POŢI să-ţi calculezi CORECT data venirii menstruaţiei şi perioadele cu fertilitate ridicată sau scăzută!

În perioada cu fertilitate RIDICATĂ, şi ( în special ) în perioada ovulaţiei, este indicat să faci sex de mai multe ori pe zi, cu ejaculare intravaginală.

Apoi, în special seara ( înainte de culcare ) să faci mai multe "numere" şi să NU te speli după actul sexual - să "păstrezi" sperma cât mai mult timp în vagin ( după actul sexual NU mai faci "plimbări" prin casă şi NU urinezi; doar te culci ).
Eventual, ca să nu pătezi lenjeria, se poate folosi un absorbant lipit pe slip.

Ştiu că NU este o metodă igienică, dar ar trebui să dea rezultate DACĂ o aplici consecvent timp de 3-6 luni consecutive!

Dacă, totuşi, după 3-6 luni în care ai folosit această metodă "casnică" NU rămâi însărcinată, atunci e posibil să fie ceva "probleme" medicale şi sunt NECESARE investigaţii amănunţite ( atât pentru tine, cât şi pentru partener - http://www.synevo.ro/profil-infertilitate-femei/ )!

Vezi alte detalii la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/......itate_1024

http://www.feminitate.org/2010/10/analizele-pentru-fertilitate/

http://www.desprecopii.com/......femeii.htm

Eventual, pentru a determina mai EXACT ziua ovulaţiei, se pot folosi "Teste de ovulaţie"/fertilitate ( pe bază de urină, asemănătoare celor de sarcină; se găsesc la farmacie ) pe care să le faci din 2 în 2 zile, începând cu a 5 zi de menstruaţie.

Vezi Prospectul testelor de ovulaţie la linkul : http://www.pcfarm.ro/produs/236/

Toate cele bune şi succes.

| SkyPilot a răspuns:

Foarte putin probabil in acea zi. Trebuie sa "lucrati" in perioada fertila. La prima zi a ciclului trecut, adaugi lungimea medie a ciclului tau. Apoi scazi 14 si obtii data probabila a ovulatiei. Perioada fertila incepe cu 4-5 zile inainte de ovulatie si se termina 1-2 zile dupa. Folositi toate acele zile. Neavand un ciclu regulat, incepeti cu 2-3 zile inainte si terminati cu 2-3 zile dupa perioada calculata. Mult success!
Exista aplicatii pe smartphones care pot face aceste calcule pentru tine.
Conceptia unui copil poate dura destul de mult, da daca in 3-4 luni nu apare a fi bine sa mergeti la un control - tu prima.

| e1xtz a răspuns:

Nu prea sunt sanse in perioada dinainte sau dupa menstruatie.

Dar ca sa va mariti sansele deoarece nu prea iti poti calcula zilele fertile. faceti in fecare zi cu ejaculare in interior si in pozitii care ajuta sperma sa intre cat mai bine.

Nu e chiar asa usor ca o femeie sa ramana gravida contrar crizelor unor fatuci pe aici care intreaba daca au ramas dupa ce au atins clanta de la usa de la usa la intrarea in bloc dupa vecinul de la doi.

| MoxiMonny a răspuns:

De ce nu faceți sex des până rămâi însărcinată?

| Andreealore explică:

Va multumesc pentru raspunsuri