| Scumpik_Bruneta_1996 a întrebat:

Buna TPU.
O intrebare! Am facut sex neprotejat ziua 12-13 dupa ciclu. Exista riscul de a ramane insarcinata? Mentionez ca nu am un c.m regulat

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul in care ciclul menstrual este de tip NEREGULAT, zilele aferente perioadei fertile se pot suprapune peste orice parte a ciclului menstrual incepand in cea de a 3-4 a zi (inca din timpul menstruatiei) astfel ca exista posibilitatea chiar foarte mare ca zilele precizate sa fi facut parte din perioada fertila a actualului ciclu. Bineinteles ca sarcina ar putea lua nastere in acest caz doar daca la terminarea sexului sperma a fost ejaculata in vagin. Intro astfel de situatie existenta sau lipsa hormonului de sarcina hCG in sange si urina, se poate determina siscoate in evidenta doar prin efectuarea unui test de sarcina prin metoda beta-hCG efectuat in laborator dupa trecerea a 12-13 zile de la actul sexual, sau testarea facuta acasa pe baza urinei insa numai dupa trecerea a minim 21 de zile de la actul sexual. Bineinteles doar in cazul in care intre timp nu va porni menstruatia. Multa sanatate!

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, sunt sanse foarte marii, pentru ca, chiar atunci erai deja in perioada fertila.
Dar, avand un ciclu neregulat, nu putem stii cu exactitate, de aceea te sfatuiesc sa faci un test de sarcina DUPA 21 de zile de la ultima partida sexuala.

| Scumpik_Bruneta_1996 explică (pentru Violleta2022):

Multumesc pentru raspuns. daca îmi va întârzia voi face un test. dar cum am un ciclu neregulat de obicei nu imi fac griji la 6 7 zile intarziere. asa e luna de luna
Bănuiesc că având un c.m neregulat nu sunt sanse mari sa raman chiar dacă si.a dat drumul in mine

| Violleta2022 a răspuns (pentru Scumpik_Bruneta_1996):

Folositi intotdeauna prezervativul ala, ca nu aveti stres si nici griji cu sarcini nedorite.

| sofisis a răspuns (pentru Scumpik_Bruneta_1996):

Ba tocmai pentru ca ai un CM neregulat, sunt sansele mai mari sa ramai...

| lilianaadelina a răspuns:

Fa un test de sarcina la 21 de zile dupa act.

| Andrei9716 a răspuns:

Probabilitatea de a rămâne însărcinată esti foarte mare! Asta daca si-a dat drumul în tine

| Scumpik_Bruneta_1996 explică (pentru Andrei9716):

Da si-a dat drumul in mine..Si in rest nu ne protejăm facem cu metoda coitus întrerruptus. am avut ieri contact a 15a zi dupa ciclu.