| KirraChan a întrebat:

Sunt o femeie de 21 de ani, într-o relație cu un bărbat de 23 de ani, de două luni. Eu nu lucrez, însă învăț suficient de bine cât să iau bursă la facultate, iar el lucrează. Cu toate astea, el stă să calculeze mereu 50-50, iar eu nu stau mereu să calculez, dau cât am și nu îi mai cer restul. I-am spus că nu am bani deodamdată să ies la suc cu el și s-a oferit să mă împrumute. Mereu se gândește numai la el. Nu vorbește despre noi, vorbește despre el. În loc de "Iubito, vrei să cumpărăm ceva de băut?", spune "Hai să îmi iau un suc". Încep să cred că nu îmi mai pot permite financiar această relație pentru că el nu ține cont de cât cheltuiește și nu se mai gândește dacă eu îmi permit de fiecare dată.
Cum poate fi abordată o astfel de situație astfel încât să nu par profitoare? Eu nu sunt egoistă, de aceea îmi doresc ca nici partenerul meu să nu fie.

6 răspunsuri:
| cristimihailov a răspuns:

Ar fi mai usor daca l-ai schimba cu un altul.

Chiar daca i-ai atrage atentia si la un moment dat o sa mai tina cont, va fi doar in chestia asta si atat.

Iesi din relatie pana nu devine prea greu.

| SG1995 a răspuns:

Păi băiatu ăsta are impresia că ești un fel de bancă sau ceva de genu, ideea e că sunteți într-o relație de dragoste nu una de contabilitate.

| Necunoscut112 a răspuns:

E super nesimtit. Cum naiba sa te invite undeva, dar sa vrea sa iti platesti consumatia, iar daca spui ca nu iti permiti sa se ofere sa te imprumute, nici decum sa plateasca el? Lasa-l oricat de drag iti e de el, un barbat nu trenuie sa se comporte asa.

| JustStitch a răspuns:

Se pare ca iubitul tau e foarte egoist, felul in care se comporta nu este normal, el trebuia sa iti i-a tie suc si nu tu lui, intelegi?

| Viitorulapropiat a răspuns:

In cazul asta el este fata.Ar trebui ca el sa-ti faca cinste si sa se ocupe financiar de tine.Se vede ca tu esti o persoana buna, lasa-l.

| Savantul2017 a răspuns:

Buna! Te chinuie intrebarea asta de vreo doua saptamani, ti-am mai spus ca nu este pentru tine si sa iti cauti pe altcineva insa probabil ca il iubesti si nu vrei sa renunti la el.In cazul asta trebuie sa iti faci curaj si sa ii spui adevarul, explica-i situatia ta financiara, atunci cand,, te invita,, intr-un loc anume sa mancati spune-i pur si simplu ca nu iti permiti iar bani imprumut nu iei pentru astfel de lucruri marunte.