| Mihaela297 a întrebat:

Sunt putin nesigura si am nevoie de ajutor happy De curand am inceput o doua luna de anticonceptionale si am niste dureri in partea de jos,stanga. Stiu ca e posibil sa fi racit putin pentru ca am stat in frig in ultima vreme, dar am luat in considerare si faptul ca as putea fi insarcinata. Daca am luat pilulele corect si in 2 zile le-am luat cu 20 de minute mai tarziu, exista posibilitatea de a fi insarcinata? Nu a trecut mult timp de la ultima menstruatie (7-8 zile aproximativ) iar de-atunci am avut 2 contacte sexuale neprotejate,dar nu cu ejaculare intravaginala. Nu stiu,sunt putin speriata din cauza durerilor,dar pot fi si de la faptul ca sunt racita. Mentionez ca ma dor si rinichii. Funda, multumesc frumos.

3 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU poate fi vorba de o sarcină dacă ai luat corect AC, chiar dacă ai întârziat 20 de minute happy
Important este să NU fi uitat vreo tabletă mai mult de 12 ore!

Evident, ar fi INDICAT să fie luate la ACEEAŞI oră zilnic - dar o întârziere mică NU favorizează o sarcină, ci, eventual, unele dereglări hormonale...

Durerea respectivă se poate datora unei răceli abdominale, sau unei anexite ( răceală/inflamaţie a ovarului stâng )...
Ar fi indicat un control ginecologic şi o ecografie ovariană!

Dacă mai ai şi alte simptome de genul : dureri/usturimi la urinare, etc., poate fi vorba de o infecţie urinară...

Toate cele bune.

| cristimihailov a răspuns:

In cazul tau ar putea fi mai multe probleme care sa se fii unit.

Raceala, infectii simple, anticonceptionale - toate la un loc.

Medicul este cel mai recomandat sa isi dea cu parerea.

| hhhapciuuu a răspuns:

Du-te la medic. nu cere sfaturi de sanatate de aici.