| flooo_1769 a întrebat:

sunt putin speriata.am intretinut relatii sexuale cu iubitul meu si mi-a curs putin sange la sfarsit.nu inteleg de ce. nu am mai fost cu el de 2 saptamani.care e cauza? vreau un raspuns sigur.multumesc

9 răspunsuri:
| hotshotb a răspuns:

Pentru ca erai virgina si himenul tua s-a rupt asa se intampla mereu prima data cand faci sex.Nu e nici un motiv de panica.

| xALeXdXx a răspuns:

Ce e virginitatea?

In dictionar exista multe explicatii si sinonime pentru cuvintele virgin si virgina. Acestea ajuta foarte mult la intelegerea corecta a termenului. Iata-le:

Virgin/a = individ care nu a avut niciodata relatii sexuale; cast; neprihanit; candid; inocent; necunoscut; neexperimentat; neexplorat; neatins; neinceput.

Virginitatea este deci starea de a nu fi trecut niciodata prin experienta sexuala cu o alta persoana iar aceasta inseamna atat contact sexual vaginal, cat si alte feluri de contact sexual, adica intalnire intre doua persoane cu scopul de a-si crea reciproc placere sexuala, implicand direct sau indirect organele genitale.

Contact sexual inseamna prin urmare, contactul sexual vaginal, oral, anal, heteromasturbarea (masturbarea de catre partener), pettingul. Toate acestea se incadreaza la experienta sexuala ce implica si o alta persoana.

Un act sexual de tipul masturbarii, fie ea si cu ajutorul unui obiect sau privind o imagine sau scena erotica filmata nu reprezinta contact sexual si nu implica efectiv o alta persoana.

Virginitatea este o stare care are atat aspecte fizice, acelea de a nu fi fost implicat/a cu o alta persoana intr-o activitate avand scopul obtinerii placerii sexuale, cat si psihice si emotionale. Din punct de vedere psihoemotional, a fi virgin/a inseamna sa nu fi avut aceasta experienta, sa fii, precum arata si explicatiile din dictionar, neatins, necunoscator, inocent, neinceput.

Va dati si voi seama ca o persoana care a avut contact sexual (de orice fel) nu mai poate spune ca e neatinsa, necunoscatoare, ca nu a trecut prin experienta sexuala. Ceva s-a schimbat in istoria acelei persoane, in experienta ei de viata. Din punct de vedere psihic, ea a trecut o granita, a intrat in contact cu un alt fel de a relationa cu o alta persoana.

Ruperea himenului si a atzei

Acestea pot avea loc prin contact sexual. La fete e necesara penetrarea vaginala dar uneori penetrarea anala poate tractiona tesuturile vecine ale himenului si le poate rupe. Penetrarea vaginala se poate petrece cu penisul, cu degetul partenerului sau de catre partener folosind un obiect. La baieti penetrarea cu penisul a unui orificiu (vaginal, anal sau uneori chiar bucal), sau masturbarea de catre partenera poate rupe ata (fraul preputului).

In situatiile descrise mai sus, ruperea himenului sau a atzei reprezinta intr-adevar pierderea virginitatii.

Daca nu a existat contact sexual iar ruperea himenului sau a atzei se petrece prin masturbare, accidental sau in urma unei manevre medicale, nu se pierde virginitatea.

Deflorarea chirurgicala

Sunt situatii in care himenul este neperforat (deci vaginul nu are orificiu) sau ata este atat de bine dezvoltata sau orificiul preputului e atat de stramt incat o erectie spontana devine dureroasa. La fete himenul neperforat genereaza boli ale aparatului genital intern deoarece seretiile vaginale si sangele menstrual nu pot fi eliminate la exterior. La nou nascutul de sex masculin neperforarea preputului (fimoza completa) face imposibil actul urinarii. In aceste cazuri copilul va fi supus interventiei chirurgicale pentru corectarea defectului.

Himenul si ata care sunt prea rigide nu se pot rupe la contactul sexual, acesta fiind foarte dureros si deci imposibil.

In aceste situatii exista de asemenea posibilitatea sectionarii lor printr-o proceduca chirurgicala foarte simpla: himenotomie la fete, frenotomie la baieti sau deflorare chirurgicala la modul general. Daca persoana care e supusa acestei interventii nu a avut contact sexual ramane virgina si dupa operatie. Daca a avut contact sexual, chiar daca himenul sau ata nu s-au rupt in cursul lui, ea nu mai este deja virgina in momentul operatiei, cu toate ca membranele sunt intacte.

Situatii mai ciudate

Cateodata la fete sau la baieti, himenul, respectiv ata nu se rup in urma contactului sexual sau se rup doar partial (himen elastic, folosirea prezervativului). Cu toate ca aceste membrane nu s-au rupt, persoanele in cauza si-au pierdut virginitatea inca de la primul act sexual.

Sunt fete care nu au himen inca de la nastere sau baieti care au avut fimoza si prin rezolvarea ei chirurgicala, cand erau bebelusi, au ramas fara preput si deci si fara ata. Judecati si voi: oare se poate spune despre acesti copii mici ca nu sunt virgini?

Sunt fete care ani de zile au contacte sexuale anale si orale, unele avand in timp mai multi parteneri, dar evitand contactele vaginale. Ele pretind ca sunt virgine pentru ca au himenul intact. Voi ce ziceti? Oare chiar sunt virgine? Se poate pune despre ele ca sunt neatinse, neprihanite, caste, inocente, necunoscatoare, netrecute prin experienta sexuala?

| doc69 a răspuns:

Poate nu ti s-a rupt de tot himenul

| papcik a răspuns:

Cand tia introdus penisul in "pasarica" ti s-a rupt himenul, in termeni mai usor de inteles : nu mai esti virginawinking nu e n motiv de panica happy

| TovarasuLyn a răspuns:

Pai daca erai virgina inseamna ca a curs sange datorita ruperii himenului big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu mai esti virgina, s-a rupt himerul, de aia ia sangerat.no problem,nu se mai repeta,s-a rupt,asa ramane
eu totusi nu inteleg cum puteti o gramada dintre voi sa intretineei relatii sexuale fara sa va informati, apoi sa intrebati pe TPU chestii prostesti, pe care ar fi trebuit sa le stiti inaintea contactului sexual.

| MUHYUL a răspuns:

Pentru ca te-ai dezvirginat de aia

| flooo_1769 explică:

Nu eram virgina!

| Florina94 a răspuns:

Dar daca nu mai erai virgina cand s-a intamplat ce ai zis mai sus si te-a durut cand ai facut-o aceea este cauza. daca te-a durut inseamna ca ai facut niste leziuni.