| flooo_1769 a întrebat:

sunt putin speriata.Cum e cu perioada asta cand pot ramane insarcinata si cand nu? aseara am avut contact sexual, dar partenerul nu a ejaculat in mine, cel putin asa m`a asigurat. Am facut-o neprotejat, deoarece dupa calculele mele sunt in perioada nefertila. menstruatia mi-a inceput pe 14, luna asta si a durat pana vineri. pot ramane insarcinata? am calculat bine perioada nefertila? spuneti-mi exact cand pot avea contact sexual sa nu mai stau cu griji. va multumesc si astept raspuns

7 răspunsuri:
| LaLaLaLoveAlex a răspuns:

Parerea mea.nu te risca! Acel calendar e valabil numai daca ai ciclul regulat, adica daca in fiecare luna iti vine pe aceeasi data. Nu e mai simplu sa iti iei anticonceptionale? Sau macar ovule.sunt si ieftine si sigure, atat timp cat nu iei vreun antibiotic! Acum nu esti insarcinata pentru ca nu a ejaculat in tine. desigur exista sanse foarte foarte mici, totusi te duci iti faci un test de sarcina ca sa fi sigura. Apoi cel mai bine e asa sfatul meu: te duci la farmacie si iti cumperi ori anticonceptionale(nu prea sunt de acord cu ele), ori ovule pharmatex costa in jur de 10 lei si ceva.si sunt 99%! si nu trebuie sa iei in fiecare zi, doar inaintea actului sexual. Eu asa zic.Acum faci cum vrei. Bafta :*

| superdorex a răspuns:

Aici gasesti tot ce doresti! http://www.prieteni.ro/......rei-6.html

Fii mai precauta data viitoare da? Oricum in primele 5 zile de dupa menstruatie nu se ramane si in primele 5 zile inainte dar cu conditia sa ai ciclu regulat! Multa bafta! Iti tin pumnii!

| Đϋffγ a răspuns:

Http://www.calendarmenstrual.ro/ cu acest calendar iti poti calcula exact perioada de fertilitate :D

| bustamante a răspuns:

Daca ai avut contact neprotejat riscul ca tu sa ramai gravita este de peste 80% si perioada fertila si nefertila!
Dupa ce ati terminat actul sexual tu te-ai uitat pe tine sau pe pat undeva unde si-a dat drumu sa vezi ca si-a scos-o din tine inainte sa isi dea drumul? Daca era o cantitate destul de vizibila inseamna ca te-a asigurat bine daca nu risti sa ramai gravida!
Fa un test de sarcina si ia pastila de ''a 2-a zi''!
Daca iti tot place sa faci sex macar protejeaza-te prezervativele sunt ieftine de cumparat si au o sansa de reusita 99% sa nu ramai gravida in schimb daca faci bebelus e foarte greu de intretinut si presupun ca NU ai nici varsta! Daca doresti informatii mai detaliate nu ezita sa ma adaugi pe mess grigu05! Cu multa placere!

| ionutzroma a răspuns:

Ai mare grija de tine si nu mai face sex neprotejat pentru ca acum prietenul tau este cu tine si poate ''Doamne fereste " daca ii vei spune ca ai ramas insarcinata poat va fugii unde va vedea cu ochii! in legatura cu intrebarea ta...din cate am citit nu este o masura sigura deloc si niciodata calculele nu pot fi sigure asa ca ai grija de tine ca daca nu te protejezi tu altcineva nu cred ca o va face si daca vrei sa te convingi cauta pe google ce urmari poate avea un avort si te convingi tu singura

| manuartist a răspuns:

Vino in botosani si o sa iti explic eu mai bine practic nu glumesc sunt doctor

| flooo_1769 explică:

Mai tare ma speriati decat sa ma ajutati. nu si-a dat drumul in mine si dupa am facut repede dus. oricum multumesc.