| GeorgianaAdelina2000 a întrebat:

Buna,sunt sanse sa fiu insarcinata desi mi-a venit menstruatia?! Am intretinut relatii sexuale cu prietenul meu cu 2-3 zile inainte sa imi vina( menstruatia mi-a intarziat trebuia sa imi vina pe 17 si mi-a venit pe 21). Am diferite simptome: am vomitat,nu am avut pofta de mancare,greturi, dureri de burta foarte mari.

4 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

In ultimele 5-7 zile ale ciclului menstrual instalarea unei sarcini devine extrem de mica chiar si in cazul ejacularii voite in vagin deoarece ovulul in aceasta perioada nu mai este apt de a fi fecundat. Este demonstrat stiintific/medical ca ovulatia se produce cu exact 14 zile inainte de inceperea menstruatiei precum si faptul ca ovulul este viabil DOAR 24 de ore dupa care fecundarea devine imposibila si acest ovul impreuna cu endometrul se elimina prin menstruatie. Intarzierea de 4 zile nu inseamna altceva decat faptul ca ovulatia sa petrecut cu atatea zile mai tarziu insa nu s-a produs fecundatia. Deci poti fi linistita ca totul este normal din aceasta privinta. Simptomele descrise au alte cauze medicale, menstruale sau psihice insa ne legate de sarcina.Sarcina este cu totul exclusa.

| neutrino a răspuns:

Exista aceasta posibilitate, ce-i drept cu o probabilitate mica, dar este prea devreme pentru asemenea concluzii, daca toate acestea pe care le spui s-au intamplat luna aceasta.

| SkyPilot a răspuns:

In teorie ar fi sanse sa fii gravida in situatia pe care o descrii, dar foarte, foarte mici.
Simptomele pe care le ai nu au nici o legatura cu o eventuala sarcina. Incepi sa ai simptome de sarcina la mai bine de o luna de la contact.

| GeorgianaAdelina2000 explică:

Aaa bine da eu am intretinut relati si acum o luna, intretin relatii sexuale de multe ori. Nu am început acum putin timp!