| Andreea_Deea_1996_IHcF a întrebat:

mi-a venit menstruatia pe data de 9 martie si acuma luna aceasta trebuia sa-mi vina pe data de 6, dar nici pana acum nu a venit. Am intretinut relatii sexuale neprotejat cu prietenul meu dar nu s-a terminat in mine. Este posibil sa fiu insarcinata? Ma doare burta si spatele (simptome care vin inainte de menstruatie) Va rog ajutati-ma cu un sfat

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Faptul ca ciclul tau menstrual nu este unul bine reglat, adica nu este de tip REGULAT, poate sa favorizeze aparitia destul de frecventa a acestor asa zise "intarzieri" dar care de fapt reprezinta doar simple fluctuatii ale lungimii ciclului menstrual, cauza fiind obiectiva de natura hormonala si nu una determinata de existenta unei sarcini chiar si ipotetice. In cazul in care ati mai intretinut contacte sexuale neprotejate si partenerul tau este capabil sa-si controleze perfect ejacularea, probabilitatea de a se putea naste o sarcina in aceste conditii poate fi considerata ca fiind destul de mica insa nu imposibila. O fata/femeie cu ciclul menstrual neregulat este "condamnata" sa intretina intotdeauna doar contacte sexuale protejate. Incearca sa te calmezi deoarece aparitia simptomelor premenstruale indica faptul ca n-are rost sa te stresezi fara rost fiindca menstruatia se va porni si de aceasta data la fel ca si pana in prezent, cu "intarzieri" uneori mai mici, alte ori mai mari. Multa sanatate.

4 răspunsuri:
| Emilian65 a răspuns:

Daca ai semne ca iti vine menstruatia, atunci asteapta ca poate iti vine.

| brokxy a răspuns:

Daca nu a intrat in... sperma.E cam imposibil, Pentru ca acolo sta toata treaba.Deci daca nu a ejaculat in tine nu are cum sa fi insarcinata happy. Stii? Uneori din cauza stresului menstruatia intarzie... vreo cateva zile.6-7 depinde.Sau din cauza alimentelor. E ok.Ar trebuii sa iti vina azi sau peste cateva zile.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru brokxy):

..

| Andreea_Deea_1996_IHcF explică (pentru corbulalbrosu):

Îți mulțumesc mult pentru răspuns, eu de câteva zile sunt foarte stresată, mă tot gândesc oare nu sunt însărcinată sau ceva mi-e foarte frică nu sunt pregătită să am un copil.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Faptul ca ciclul tau menstrual nu este unul bine reglat, adica nu este de tip REGULAT, poate sa favorizeze aparitia destul de frecventa a acestor asa zise "intarzieri" dar care de fapt reprezinta doar simple fluctuatii ale lungimii ciclului menstrual, cauza fiind obiectiva de natura hormonala si nu una determinata de existenta unei sarcini chiar si ipotetice. In cazul in care ati mai intretinut contacte sexuale neprotejate si partenerul tau este capabil sa-si controleze perfect ejacularea, probabilitatea de a se putea naste o sarcina in aceste conditii poate fi considerata ca fiind destul de mica insa nu imposibila. O fata/femeie cu ciclul menstrual neregulat este "condamnata" sa intretina intotdeauna doar contacte sexuale protejate. Incearca sa te calmezi deoarece aparitia simptomelor premenstruale indica faptul ca n-are rost sa te stresezi fara rost fiindca menstruatia se va porni si de aceasta data la fel ca si pana in prezent, cu "intarzieri" uneori mai mici, alte ori mai mari. Multa sanatate.