| ._6225 a întrebat:

Sunt si eu intr-o mare dilema si vreau sa ma ajutati. Am 17 ani si am o relatie de 4 luni cu un baiat de 19 ani. De fiecare data cand ne certam tot eu veneam inapoi cu coada intre picioare cu ganduri 'pasnice', de impacare. El mai rar. Cea mai lunga cearta a fost de 3 zile. Cea actuala in schimb... dureaza de mai bine de o saptamana. Timp in care nu mi-am lasat orgoliul sub nicio forma, desi eram tentata mereu sa ii trimit un mesaj, sa il sun... nu am facut-o. Nu pot sa spun ca ne-am certat din cauza mea, insa am facut pe suparata, si el le-a intors cum le-a intors si tot el e bosumflat! Chestia e ca tin foarte mult la el, insa simt ca ma injosesc uneori prea mult, mai ales ca dupa spusele prietenilor mei care spun sa il las in pace, ca se va intoarce el la mine, dar eu sunt convinsa ca pot astepta dupa el 3 ani de-acum in colo! toti imi spun ca numai el ar trebui sa vina cu coada intre picioare mereu la mine! Eu sunt o fire mai cuminte- el e un tip mai rebel, eu am de gand sa imi continui studiile-el si le-a terminat inca de la 17 ani, eu stau bine dpdv. financiar-el nu prea etc. Nu e asta o problema neaparat, insa sunt niste factori. Ce sa fac? Sa fiu tot eu cea care il impaca? Sau s-o las balta, ca e prea tarziu, si n-are rost sa ma mai injosesc?

9 răspunsuri:
| monyk a răspuns:

BUna, cand e vorba de persoana iubita e bine sa mai lasi de la tine, macar uneori, insa nu inseamna ca trebuie sa te umilesti. Daca il cauti sa te impaci cu el inseamna ca il iubesti si ca iti pasa, el arata tocmai contrariul.
Daca tu gresesti e bine sa il cauti tu, sa iti ceri iertare si sa ii propui impacare.Insa,daca a fost vina lui, oricat de mult ti-ai dori sa il cauti, nu o fa.Si nu ca te-ai umili prea tare, dar asa el vede ca orice ar face tot tu il cauti si te disperi dupa el, atunci isi ia lumea in cap si va astepta ca stie ca tu faci primul pas, el va zice `eh lasa ca tot ea ma cauta`, dar nu fa prostia asta in cazul in care vina ii apartine.
Lasa-l sa isi vada greselile, sa se gandeasca bine si daca chiar tine la tine, atunci te va cauta el, daca nu te mai cauta, inseamna ca nu contezi prea mult pentru. el, daca e asa, atunci mai bine lasa-l.
El cred ca asteapta tot dupa tine, fix asa eram si eu ca prietenul tau.Cand ma certam cu prietenul, eu nu faceam nimic sa ne impacam desi imi doream nespus, asteptam tot dupa el ca stiam ca el ma suna indiferent ca am, gresit eu sau el... dar, pana la urma si-a dat si el seama ca nu asa se face si mi-a dat o lectie.Cand ne-am certat ultima oara, din vina mea mai mult, nu mi-a mai dat niciun semn de viata, atunci eu tot asteptam in zadar.
Dupa 2 zile in care nu m-a cautat deloc, am facut eu primul pas si asa ne-am impacathappy.
Deci, lasa-l sa te caute si el nu tot tu.

| mystik a răspuns:

Salut, iese cam asa el s-a suparat pe tine fiindca tu te-ai suparat pe el.eu as zice ca mai bine sa astepti, sa nu te grabesti sa te injosesti din nou, mai bine lasa-l pe el sa vina cu tendinta sa va impacati.
Stiu ca poate nu iti spun ceea ce iti doresti sa auzi dar nu te mai chinui. Uita-l si treci mai departe.
Eu apreciez la tine ca ai avut curajul si sinceritatea sa ne spui aceste lucruri.Este greu sa fii tot timpul onest mai intai de toate cu tine si apoi cu ceilalti.Va trebui sa-ti educi vointa si sa treci peste aceasta relatie, sa te maturizezi si sa intelegi ca atunci cand iubesti, nu ai dreptul sa te umilesti, pentru ca te minti pe tine in primul rand!
parerea mea e ca nu s-au terminat baietii si a ramas numai el pe lume. daca de acum accepti sa fii nerespectata si injosita asa o s-o duci toata viata
...nu inteleg cum stati langa astfel de baiat! nu mai fa pasul asta gresit pe care l-ai mai repetat de atitea ori.mult noroc

| paramore a răspuns:

Daca el a gresit si tot el asteapta sa vii la el at e clar ca nu te merita, o persoana daca te iubeste macar o data isi calca pe orgoliuthinking u tine-o tot asa, nu il cata, asteapta sa vezi dk vine el la tine, dk nu poti deja sa iti cauti pe altcineva...

| вяυηєтα a răspuns:

Anca, sincer eu cred ca ar trebui sa astepti sa vezi daca te cauta el. Poate e mai orgolios si dureaza mai mult; poate te va surprinde cautandu-te si relatia voastra va deveni mai puternica. Si eu am trecut prin ceva asemanator, doar ca eu nu lasam de la mine si nici el de la el. Cu timpul ne-am mai maturizat si am inceput sa lasam amandoi. Dar eu consider ca ceva este in neregula cand doar o singura persoana face eforturi pentru o impacare. Eu cred ca cel mai rau lucru pe care il poti face este sa il cauti, pentru ca ii dai senzatia ca esti dependenta de el, si atunci va stii ca isi permite sa faca orice ca tu tot il vei ierta. Mai lasa putin timpul sa treaca si atunci tot va deveni mai clar. Sper sa te caute. Bafta!

| LittleDrop a răspuns:

Buna!
Eu as zice sa astepti pana va veni el la tine sa-ti ceara scuze. Dar daca nu va veni inseamna ca nu te iubeste cu adevarat.

Tu ai mers mereu la el cu ganduri "pasnice", de impacare, dar el? El probabil iti spunea "Da, bine, iubita, te iert" si tot tu ieseai nasol din toata situatia asta. Adica chiar daca era vina lui, tot tu veneai cu impacarea. Lasa`l si pe el.

Ar trebui s`o lasi balta, adica dupa iti ziceam, mai asteapta vreo 3-4 zile si daca nu da nici un semn nimic, ar trebui sa va intalniti si sa puneti punct.

Eu doar ti-am spus ce as face eu, acum tu actionezi cum vrei.

Baftakiss!

| impossible93 a răspuns:

Dupa parerea mea ar fi bine sa-l lasi!
Nu merita! Stii cum se spune"Daca te iubeste vine dupa tine" mai ales ca tu esti fata, mai sensibila, mai usor de ranit... daca tinea atat de mult la tine isi "spargea" orgoliul...Hai trecea o zi, doua dar nu o saptamana!
Ia uite la el... ce cred el ca te vei intoarce mereu, ca nu poti sa respiri fara el, pe d***u nu este el ulimul baiat de pe pamant...Arata-i ca esti femeie, trebuie sa te respecte si ca o relatie o tin doi, nu doar tu!

Poate ca acum esti prea mica sa te gandesti la viitor, dar daca ai ramane cu el, ce viitor ve. ti avea u fata cu studii superioare si el nici liceul terminat(nu spun ca asta este o piedica impotriva dregostei)... dar

| maiaaa ;x a răspuns:

Eu zic sa astepti sa vezi daca te va cauta. Si daca o va face inseamna ca tine cat de cat la tine chit ca se poarta asa... Asteapta, si daca nu da niciun semn e clar ca nu sufera asa cum suferi tu sau na.ca nu ii pasa atat de mult cat iti pasa tie.
Bafta.

| SekReT a răspuns:

Sll anca eu am 15 ani dar dupa parerea mea nu este bine ce faci eu stiu ca baiatul trebuie sa se intoaraca la fata daca tine cu adevarat la ea.cred ca te santajeaza intr-un mod stiu ca ti la el si il yubesti stiu cum este dar cred ca el nu te yubeste indeajuns pe cat meriti tu te-as sfatiu sa il lasi o vreme singur(1 saptamana) sa vezi atunci cum o sai dea seama ce fel de persoana a pierdut si o sa se intoarca el cu coada intr picioare la tine cerandusi iertare ca nu a stiut ce fel de fata a pierdut okz eu iti doresc baftawinking

| tepeliga a răspuns:

Nu te lua dupa prieteni eu sunt in masura sa-ti raspund nu renunta niciodata la ce iti apartine si ce iubesti foarte mult pentru ca o sa regreti, capu sus si lupta pentru el ca o sasi dea si el seama lupta