| anonim_4396 a întrebat:

Sunt virgina si as vrea sa fac dragoste cu iubitul meu. Ideea e ca, ziua in care am planuit sa o facem este aproape de menstruatie, cu vreo 3 zile. Ideea e ca stiu ca dupa prima data exista dereglari hormonale si s-ar putea ca in luna respectica menstruatia sa nu imi mai vina?

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca ai varsta necesara (peste 17 ani si jumatate) si actul sexual nu este brutal, nu exista nici un motiv sa ai deregalri menstraule. Chiar daca ai, ele vor fi 1-2 zile de intarziere (maxim), in nici un caz lipsa menstruatiei timp de o luna.

2 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Deoarece este determinat stiintific si medical in mod foarte precis ca ultimele 9-10 zile ale ciclului menstrual (adica zilele situate inaintea viitoarei menstruatii) fac parte din perioada de INFERTILITATE ABSOLUTA a oricarui ciclu menstrual, reiese ca in situatia in care sexul este intretinut in aceasta ultima perioada a ciclului si mai ales in urma sexului intretinut cu doar circa 3 zile inainte de a incepe menstruatia, formarea sarcinii este 100% IMPOSIBILA. De asemenea chiar si daca sexul respectiv este cel de dezvirginare, nu exista nici un motiv ca activitatea hormonala sau ca ciclul menstrual sa sufere dereglari. In mod absolut sigur menstruatia va porni la data peconizata, fiindca data de pornire a fost programata HORMONAL exact in momentul de incepere a ciclului. Este posibil sa apara un mic decalaj, insa aceasta ''dereglare'' de regula nu este mai mare de 2-3 zile. Multa sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

Da, este posibil sa nu îți vina.