| Maria08 a întrebat:

As avea o intrebare. Daca luna trecuta pe 30 iulie am facut dragoste cu iubitul meu si am folosit prezervativ, luna asta as putea sa folosesc nuvaring (inel vaginal)? Trebuie neaparat in prima zi de menstruatie pus sau oricand? E pt prima data can folosesc asa ceva. Din cate stiu daca e pus in ziua menstruatie acesta blochează ca sângele menstrual sa mai curga

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul in care aceasta metoda de protectie se foloseste pentru prima data atunci inelul contraceptiv se monteaza in prima zi a menstruatiei si se lasa in interiorul vaginului timp de 3 saptamani, fara a necesita o toaleta aparte. In a patra saptamana se scoate pentru a avea sangerarile menstruale. Un inel NOU se va folosi/introduce in vagin incepand din a 29 zi, indiferent daca menstruatia s-a terminat sau continua la acea data. Informatia ta privind blocarea sangelui menstrual este GRESITA, fiindca scurgerea menstrei se va desfasura absolut normal nefiind deloc impiedicata, iar la o adica din punct de vedere al igienei, chiar se poate scoate inelul din cand in cand pentru a fi spalat, curatat si repozitionat, insa trebuie avut grija ca timpul total cat este scos din vagin sa nu depaseasca 3 ore pe zi. Pentru a abtine informatii corecte poti sa lecturezi urmatorul articol; http://healthy.kudika.ro/......-2.html;;; Multa sanatate!

1 răspuns:
| corbulalbrosu a răspuns:

Daca nu a fost introdus in vagin din prima zi de menstruatie, se poate folosi si cu incepere in urmatoarele 2-5 zile (pana in maxim a 5-a zi) a ciclului menstrual, insa in acest caz in primele 7-8 zile fata de momentul introducerii inelului in vagin, se va folosi in mod obligatoriu si o alta metoda de protectie suplimentara, exact ca si in cazul folosirii pastilelor AC.