| anonim_4396 a întrebat:

Am 14 ani si luna trecuta (inainte de ziua mea) mi-a venit pentru prima data menstruatie (adica mi-a venit pe 1 martie) si nu trebuia sa imi vina pana acum? Nu mi-a venit menstruatia, nu trebuia sa imi vina dupa 28-29 zile dupa ce s-a terminat menstruatia? Credeti ca e ceva anormal? Va rog ajutati-ma nu stiu ce se intampla. sad

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| ioana21S a răspuns:

Buna scumpo...stai linistita nu te agita asa de repede ca nu ai de ce.O sa dureze ceva timp pana se regleaza.E ceva normal! Bafta! (daca intarzie cu o luna sau ceva de genu sa te agiti ca nu e de bine )intreab-o pe mama ta, sau ceva prietena mai mare sa te lamureasca cum sta treaba cu menstruatia. uite aici gasesti ceva

http://www.sfatulmedicului.ro/dictionar-medical/menstruatie_4160

7 răspunsuri:
| mona a răspuns:

E ceva foarte normal mai ales ca esti la inceput

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU este nici o problemă, stai LINIŞTITĂ!

În general, primele 5 menstruaţii întârzie ( uneori chiar şi 3-6 luni, depinde de vârstă ) - dar, cu timpul, cam în decurs de 1 an, se va "regla" cât de cât şi vei avea menstră aproape lunar.

Spre exemplu a 2-a menstruaţie poate întârzia cam 4-6 luni, apoi a 3-a va veni cam după 3-4 luni, a 4-a cam după 2-3 luni, etc.

Se poate să fie aceeaşi situaţie şi în cazul tău.

NU ai de ce să te îngrijorezi, aceste dereglări hormonale sunt foarte FRECVENTE în primul an de ciclu menstrual.

Toate cele bune.

| Azµre a răspuns:

E la început, se va regla trepatat.

| Sanziana00 a răspuns:

La inceput menstruatia poate fi neregulata. Aceasta poate aparea si apoi poti astepta pana la 6 luni pana la a doua menstruatie! Sau, poate dura doar o singura zi, urmand ca a doua zi sa dureze 10 zile. Este un lucru normal. Se intampla adesea sa dureze pana cand corpul isi stabileste un ciclu regulat. De fapt, ii poate lua 2-3 ani pentru asta. te pup :*

| Privacy a răspuns:

Presupun ca nu ti-ai inceput viata sexuala, daca nu, nu ai de ce sa iti faci griji. Asa este la inceput. Menstruatia ta tocmai a debutat, esti la inceput, e normal sa se intample si chestii de astea. Dupa o vreme o sa ti se regleze, fii sigura! Nu te tot ingrijora, si stresul este un factor care influenteaza enorm aparitia menstruatiei. Nu te tot gandi la asta, incearca sa te relaxezi, menstruatia va veni si ea. Toate cele bune!

| Alecsandrrra a răspuns:

Esti la inceput...inca nu ti s-a reglat menstruatia...ca sa se regleze dureaza 1 an sau 1 an jumate.

| AnonimGirl67 a răspuns:

Si eu am fost ingrijorata in legatura cu asta si sunt in aceeasi situatie asa ca lasa-ma sa-ti explic:
-La inceput, e normal.In perioada in care se sefinitiveaza formarea sistemului hormonal, poti avea cicluri de 30, 32, 50 de zile sau chiar mai mult.(Ciclul este perioada care incepe in prima zi a menstruatiei si se incheie in prima zi a menstruatiei urmatoare).Nu ai de ce sa-ti faci griji. Daca dupa 2 sau trei ani situatia nu sa regularizat poti consulta un ginecolog. Daca menstruatiile dispar complet (ceea ce se numeste amenoree) trebuie sa mergi la medic rapid.
Sper ca te-am ajutat happy