| Mirkutza99 a întrebat:

Buna! Am o problema care îmi sta pe creier și as vrea sa adresez o întrebare ca sa ma pot liniști. Am 20 de ani. In August eu și prietenul meu am vrut sa ne începem viața sexuală. Țin sa precizez ca eu eram și încă sunt virgina. Înainte ca el sa își pună prezervativ eu i-am atins de câteva ori penisul, nu stiu dacă era sau nu și lichid prespermatic din acela pe el. Apoi el și-a pus prezervativul doar ca ma durea prea tare asa ca nu a reușit sa intre. Problema este ca după aceea eu mi-am atins putin vaginul cu aceeași mâna cu care am atins penisul sau, fără sa ma spăl pe maini. Nu am băgat degetul, doar am atins putin zona. Apoi am atins putin si penisul(pe care încă era prezervativul) tot cu aceeași mâna, cu care am mai încercat o data sa îl introducem dar tot nu am reușit asa ca am lăsat-o balta. Ideea este ca după acest incident nu am mai încercat absolut nimic. După vreo 16-17 zile mie mi-a venit menstruația (mi-a venit la timp, nu a întârziat deloc, doar ca mi se parea ca parca alte dati as fi avut o menstruație mai abundentă, acum a fost sa zicem una normala-adica a curs destul de mult sange, doar ca alte dati a curs si mai mult- si a durat cam 5-6 zile). Și in prezent sunt virgina și țin sa precizez ca nu am mai făcut nimic de atunci, doar ca ieri trebuia sa-mi vina menstruația și nu mi-a venit. Pe mine întotdeauna înainte sa îmi vina menstruația cam cu câteva zile înainte ma dor sânii. Și de aceasta data ma dor, doar ca încă nu mi-a venit menstruația. Credeți ca ar exista vreo șansa, una cât de mică, sa pot fi însărcinată? Stiu ca teoretic din situatia prezentată este aproape imposibil, dar am citit tot felul de lucruri pe internet cum ca ar putea sa fi fost acel lichid preejaculator in care ar putea exista spermatozoizi, pe care i-as fi putut duce cu mâna in zona vaginului(deși nu am introdus nimic, nici măcar degetul, am atins doar zona din exterior, cu mâna și cu penisul cu prezervativ pe care îl atinsesem si pe el cu aceeași mâna la un momentdat, dar care nu a intrat absolut deloc oricum, deci tot doar la suprafața) și de asta sunt asa stresată. Plus ca am avut și ciclu luna trecută care a venit la timp dar am citit și despre asta multe lucruri pe internet, cum ca ar fi fete care au menstruație și peste sarcina sau fete care au sângerări in prima luna de sarcina (deși din câte am citit acelea durează putin si sunt intr-o cantitate mică, iar la mine a fost ca o menstruație obișnuita, poate o idee mai putin abundentă dar nu foarte sesizabilă diferența). Nu stiu ce sa cred si nici nu stiu dacă ar trebui sa intru in panica sau nu. Credeți ca ar exista vreo șansa cât de mică sau fiu însărcinată? Orice răspuns e binevenit atat timp cât e adevărat.

5 răspunsuri:
| ania a răspuns:

De data asta nu cred ca esti insaecinata.Ai fi mai ferixita sa nu faci sex deloc xu nimeni fara casatorie, Dumnezeu nu vrea sa incep sa traiesti in acest stres.

| mi25 a răspuns (pentru ania):

Oamenii ar fi mai fericiti daca nu le-ai da asemenea sfaturi idioate. Tu chiar nu vezi ca esti impotriva timpului? Din cauza unor asemenea sfaturi nu s-au dus majoritatea oamenilor la referenumul pentru familie.

| epurasu a răspuns:

Categoric NU! Puteti fi linistiti.

| VoidEternal a răspuns:

Pe scurt, nu happy

| mi25 a răspuns:

Iti propun sa te documentezi cand faci anumite lucruri si anumite afirmatii. Tu faci sex, dar nu stii ce-i aceea menstruatie si in ce consta ea.