| Sebastian222 a întrebat:

Aș avea nevoie de niște sfaturi din partea voastră.
Prietenei mele i-a întârziat ciclul de 3 zile fapt ce mă neliniștește puțin.
Ea a zis că i s-a mai întâmplat o dată să îi întârzie ciclul timp de o săptămână, dar asta a fost în septembrie, anul trecut. Dar atunci a zis că a fost din cauza stresului.
Am avut câteva contacte sexuale, ultimul fiind săptămâna trecută duminică, dar au fost protejate toate. A zis că a simțit p căldură înăuntru, dar aceea a fost din cauză că am ejaculat în ea.
E posibil să îi întârzie ciclul și pentru că nu a avut de 6 luni contact sexual? Aș avea nevoie de niște sfaturi :*
Multumesc și ofer fundă

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Pornirea menstruatiei cu intarziere se datoreaza exclusiv unor dereglari mai mari sau mai mici in activitatea glandelor endocrine. In cazul in care functionarea acestor glande este perturbata de factori medicali si se strica echilibrul dintre cei 2 hormoni feminini estrogen si progesteron, invariabil apar dereglarile de ciclu menstrual. Deoarece ati intretinut intotdeauna sex protejat se poate considera ca se poate exclude complet posibilitatea existentei unei sarcini nedorite.Frecventa cu care sunt intretinute contactele sexuale nu influenteaza absolut deloc posibilitatea formarii unei sarcini. Multa sanatate.

2 răspunsuri:
| Emilian65 a răspuns:

Daca atunci cand ai ejaculat in ea, era in perioada fertila este posibil sa fi ramas gravida.

| Andy_Andrea_1996 a răspuns:

Nu totul e legat cu partea psicologica si stressul fisic, ar trebui sa te preocupi numai daca intarzie peste 2 saptamani, a simtit caldura finda organul sexual feminin ca totul cand nul folosesti se intoarce la starea iniziala adica ca si virgina deci sa lesionat in mod usor si atat,.