| KittyMitty a întrebat:

Buna!

Am 17 si mi-a intarziat ciclul de 7 zile, am avut contacte sexuale protejate, (prezervativ verificat de fiecare data dupa ejaculare sa nu fie spart, iubitul meu ejaculand in el dar tot timpul in exteriorul vaginului) am avut putine dureri de burta si scurte cand trebuia sa imi vina dar acum nu simt nimic ciudat sau diferit, tin sa mentionez ca am tot umblat pe afara, am fost la ski, am avut o raceala scurta cu durere de gat si ca bonus ceva probleme in familie...
Din ce cauza poate sa imi intarzie? Tin sa mentionez ca nu am un ciclu tot timpul regulat si am mai avut o intarziere de 2 saptamani acum 3 luni din cauza stresului...

Multumesc anticipat!

5 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Singura/unica explicatie cu privire la LIPSA menstruatiei si NU INTARZIEREA ei, se explica prin tipul de ciclu menstrual NEREGULAT. Asa zisa "intarziere" de 2 saptamani produsa in urma cu 3 luni, NU s-a datorat stresului cum considera foarte multi insa complet gresit/eronat, ci a fost urmarea si atunci ca si la fel/intocmai si acum a functionarii defectuoase, incorecte a glandelor endocrine; tiroida, pituitara(hipofiza), folicul ovarian, etc. Din cauza functionarii incorecte, deficitare (sau chiar nefunctionale), activitatea hormonala este perturbata si nu se produc la timp si in cantitatile necesare si echilibrate hormonii feminini estrogen si progesteron, ceea ce afecteaza LUNGIMEA ciclului menstrual deci implicit si momentul de incepere a menstruatiei. In cazul tau ar fi indicat sa ti se efectueze setul complet de analize endocrine si pe baza rezultatelor obtinute medicul ginecolog sa-ti prescrie tratamentul necesar in vederea reglarii ciclului menstrual pentru ca acesta sa devina REGULAT. Probabilitatea de a fi insarcinata cel putin teoretic pare a fi IMPOSIBILA si ca atare/drept urmare NU este vorba de o INTARZIERE provocata de o sarcina ipotetica, ci este vorba de un ciclu menstrual cu o lungime mai mare, insa imposibil de a-i fi apreciata lungimea si momentul pornirii menstruatiei. Multa sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

Daca toate actele sexuale au fost protejate, nu este posibila o sarcina. Intarzierea de care vorbesti poate fi din cauza racelilor de care vorbesti.

| vocea a răspuns:

Insarcinata nu ai cum sa fii, iar ciclul intarzie datorita dereglarilor hormonale, deci stai calma.

| Alicezzz a răspuns:

Ti ai raspuns singura draga mea prin ultima fraza. Nu ai ciclu regulat deci ai dereglari hormonale, cat timp ai avut contact sexual regulat nu cred ca e cazul sa iti faci griji. Dar daca nu iti vine intr o saptamåna iti faci un test de sarcina sa vezi si daca este negativ si tot nu iti apare ciclul iti faci un control la ginecolog.

| XNicooxp a răspuns:

Buna! In niciun caz nu esti insarcintata. Daca luna trecuta ti-a intarziat 2 saptamani poate si luna asta la fel! Stresul, raceala categoric intarzie ciclul poate si alimentatia. Nu esti singura si mie mi se intampla!