| Maxim_Alex_1994 a întrebat:

acum 1 luna jumatate ma jucam cu prietena mea ..mentionez nu am facut sex, doar niste degete introduse in vagin si atat, amandoi goi fiind, eu am ejaculat ..si ea a zis ca posibil saa fi simtit ceva prin zona vaginala, speriata a luat pastila de a 2-a zi, dupa o saptamana trebuia sa ii vina ciclul dar a intarziat cam 5 zile dupa care a venit si a tinut-o cam 5 zile, dupa 2 saptamani de la menstruatie iar a venit ciclul..ar trebui sa ma ingrijorez, se poate sa fie o dereglare hormonala sau e posibil sa fie insarcinata

2 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Dereglarea ciclului menstrual provocata de hormonii sintetici existenti in acea pastila blestemata si nenorocita si ajunsi in organism cu sau fara rost sau absolut INUTIL ca si in cazul vostru, de regula produc dereglari fooarte intense, puternice si de lunga durata a activitatii hormonale, care este cu atat mai puternica/violenta cu cat varsta fetei este mai mica. Hormonii sintetici din acea pastila nenorocita si blestemata din pacate pot sa ramana in stare activa in unele cazuri multe luni de zile si sa blocheze complet activitatea OVARULUI incat acesta sa NU mai produca OVULE si astfel ciclul menstrual sa se prelungeasca uneori chiar si cu multe saptamani. In functie de caracteristicile organismului prietenei tale, actiunea nefasta a hormonilor respective poate sa persiste doar 2-3 luni, in cazurile fericite, dar in anumite cazuris-au semnalat cicluri menstruale complet dereglat si dupa trecerea a 1 an de zile de la folosirea acelei mizerii. Iar in cazurile si mai grave efectul devastator poate provoca sterilitate partiala/temporara sau chiar sterilitate definitive. Sa se roage ca in cazul ei efectele nefaste sa nu fie mult prea dezastruoase. Din pacate prostia si imbecilitatea de regula merg tinandu-se de mana. Multa sanatate! ca in mod sigur va avea nevoie deasa ceva.

| Necunoscut112 a răspuns:

Ar trebui să te îngrijorezi pentru sănătatea ei in acest moment, nu pentru o posibilă sarcină.