| Elisa_6113 a întrebat:

Buna TPU.Acum am fost vazut pe la o intrebare ceva de genul ca "sunt foarte buna prietena cu baiatul pe care l-am placut, dar acum nu il mai plac.etc". Nu stiu dar cum e posibil sa fii prietena cu cel pe care l-ai avut ca iubit, sau sa nu mai placi asa pur si simplu pe cineva pe care candva l-ai placut. E ciudat cum la unii e atat de usor.Eu una acum un an i-am zis unui bait din liceu ca il plac, nu a fost nimic mai mult decat vorba, nici macar nu am mai iesit.pentru ca la un moment dat totul s-a stopat(nu stiu de ce), iar acum cand ne intalnim ne mai privim din cand in cand asa fugitiv daca pot sa spun, sa nimic altceva nici macar nu mai vb, parca nici nu ne-am cunoste.Ideea e ca ma doare si parac chiar daca a trecut un an, eu in loc sa il uit, parca m-am indragostit de el, si ma gandesc numai la el. Ce as putea face? Sau nu stiu ce sfaturi aveti, poate am gresit ca i-am zis eu ca il plac?

2 răspunsuri:
| Crisu a răspuns:

Sa sti ca se mai intampla, ca aceasta dragoste sau aceasta atractie sa treaca pur si simplu. Eu nu am ramas cu nici un fost prietena, dar cunosc persoane care au ramas si care se inteleg chiar foarte bine. Nu cred ca ai facut rau spunandu-i, ba chiar cred ca ai facut bine, pentru ca asa stie si el ce sentimente ai pentru el, dar cred ca faci rau gandindu-te inca la el. Poate ca el nu mai stie ca tu il placi, dar a stiut si nu a facut nimic. Trebuie sa te gandesti si la asta. Poate ca daca te-ar fi placut, ti-ar fi spus, dar asa nu ai nici un motiv sa te gandesti la asta. Tocmai asta este. Cred ca petreci foarte mult timp gandindu-te si confruntandu-te cu astfel de probleme. Nu trebuie sa fugi de ele, dar nici sa stai sa te gandesti indelung la asta. Iesi afara cu prietenele si vorbiti despre asta, ele o sa te ajute sa treci peste.

| Aηηy a răspuns:

Nu ai gresit cand i-ai zis ca il placi, daca nu ii ziceai pana acum, iti era greu sa mai ti in tine si e foare bine ca te-ai eliberat. Problema e la el, daca a auzit ca il placi, nu a vrut sa faca nimic in privinta relatiei voastre, poate ca nu ii place de tine, dar nu te descuraja, exista si alti baieti. Tu trebuie sa incerci sa iti iei gandul de la el, gandeste-te la altcineva thinking, incearca sa il uiti pentru ca intre voi probabil nu va fi nimic.
Acum depinde, fata respectiva care a fost cu un baiat dar nu i`a mai placut de el si-a dat seama ca ar fi mai bine sa puna punct relatiei a incercat sa fie doar prietena cu tipul. Depinde de fiecare. Totusi a trecut un an, daca chiar il iubesti cu adevarat, de ce nu intri in vorba cu el cumva, pe mess, in pauzele de la scoala, spune`i ca inca mai simti ceva pentru el, intreaba-l de cine ii place din clasa sau pune-o pe o prietena de-a ta sa il intrebe ce parere are despre tine si sa il inregistreze.winking
Eu in locul tau as incerca sa il uit si m-as gandi la cu totul si cu totul altceva puppy dog eyes. Nu merita sa iubesti atat de mult pe cineva care nu vrea sa dea deloc o sa nsa relatiei voastre si care nu te place.