| Loredana121212 a întrebat:

Acum aprox. o luna am avut contact sexual neprotejat cu prietenul meu. El nu a ejaculat in mine, dar momentan mi-a intarziat ciclul o saptamana si o zi. ( tin sa specific ca mie niciodata nu mi-a venit ciclul regulat, mereu mi-a intarziat mult). Am facut un test de sarcina dupa ce mi-a intarziat 3 zile si a iesit negativ, si am mai facut unul azi ( adica dupa 8 zile de intarziere) si a iesit tot negativ. Deci, pot sa fiu sigura acum ca nu sunt insarcinata? multumesc

5 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

NU ai spus NIMIC despre "modul" în care ai făcut testele ( din ce urină şi în ce perioadă a zilei ) - PRESUPUNÂND că acele teste au fost "concludente"/corecte, PROBABIL că NU eşti însărcinată!

Calculează-ţi CORECT data la care ar fi TREBUIT să-ţi vină menstruaţia, folosind "metoda calendarului" ( aşa cum ţi-am explicat în răspunsul anterior )!

Dacă întârzierea ( faţă de acea dată ) depăşeşte 10 zile, atunci TREBUIE să MERGI la GINECOLOG pentru un control.

La ginecolog POŢI merge şi SINGURĂ ( fără mama ), chiar dacă eşti minoră, DOAR să ai la tine : actul de identitate + Trimitere ( de la medicul de familie sau de la Cabinetul şcolar ) + Programare telefonică ( sau personal la ghişeul de Informaţii )!

O să-ţi facă o ecografie ovariană şi/sau o ecografie vaginală ca să "verifice" starea ovarelor/uterului şi trompelor uterine - e posibil să fie vorba de chist ovarian sau ovar polichistic!

Dacă ai unul din aceste diagnostice, o să-ţi prescrie tablete anticoncepţionale pe 3-6-9-12 luni şi control ginecologic periodic!

Dacă nu, o să-ţi prescrie tablete de Duphaston pe 10-30 zile, după care o să ţi se „regleze" menstruaţia!

Dacă NU mergi la ginecolog, situaţia NU se "rezolvă singură" ( de la sine )!

Acum, TU faci cum vrei - dar, dacă ai unul din cele 2 diagnostice ( sau o altă "problemă" medicală ) şi NU te tratezi, POT apărea COMPLICAŢII diverse, chiar să devi sterilă ( să NU mai poţi face copii )!

| DITO a răspuns:

Trebuia sa ceri la farmacie "pastila de a doua zi". oricum din ce scrii aici n-ar trebui sa ai probleme dar fii mai atenta data viitoare

| AddictedToYou08 a răspuns:

Probabil s-a produs o dereglare hormonala daca cele 2 teste au iesit negative, presupunand ca le-ai facut si corect.

| dongo a răspuns:

Daca prietenul tau a avut grija u nu ai de ce sa te sperii. spun din experienta proprie. si cu pastila de a doua zi nu ti-o recomand decat daca este neaparat nevoie. e ca si cum ai fi luat 2 ani la rand anticoncepionale. testul de sarcina poti sa il faci la 10 12 zile de la ultimul contact... ciclul iti poate intarzia si daca esti stresata dar in primul si primul rand intrebati prietenu daca a avut 'scapari' numai el poate avea grija de tine. imi cer scuze pentru greselile de ortografie

| CaneCorso123 a răspuns:

Poti Fi Sigura..Nu are cum sa fi insarcinata daca arata negativ.) Funda?