| Bindiotic a întrebat:

Acum ceva timp am venit cu aceasta problema:,, Sunt fata si am 17 ani. Am o prietena cea mai buna de vreo 7 ani. Acum vreun an mi-a spus ca e bi. Totu bine si frumos, pana acum cateva zile, cand mi-a zis ca ma place... Nu am stiut cum sa reactionez atunci, asa ca am luat-o ca pe o gluma si am schimbat subiectul. Din pacate nu am rezolvat nimic facand asta, pentru ca ea continua sa insiste si ma roaga sa ii dau un raspuns. Nu stiu cum as putea sa o refuz intr-un mod frumos, in asa fel in cat sa nu se supere si nici sa se simta ciudat dupa, ca sa putem ramane prietene in continuare." De atunci lucrurile au mai evoluat. Mi-am facut curaj si i-am spus adevarut. M-am gandit ca ar fi mai ok sa o refuz fata in fata. I-am spus cat am putut eu de frumos ca nu ii impartasesc sentimentele, doar ca atunci a incercat sa faca un gest care m-a deranjat (sa ma sarute fortat) si mi-am iesit din fire putin, apoi am plecat de acolo. De atunci ( 2 saptamani) nu ne-am mai intalnit si nici nu am mai vorbit. Ce ar trebui sa fac? Sa ii trimit un mesaj in care sa imi cer scuze si sa ii spun ca ar trebui sa uitam ce s-a intamplat si sa continuam sa fim ca inainte? Sau sa astept ca totul sa se rezolve de la sine? Credeti ca o sa ii treaca si o sa ne putem impaca?

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

De ce sa-i trimiti mesaj si de ce sa-i ceri scuze?
ca tu nu esti bisexuala?
In viata trebuie sa stii ce vrei sis a iei hotararile ca atare. Cerandu-ti scuze, este ca o confirmare ca iti place de ea, ca vrei o relatie cu ea si ca accepti chiar si varianta ei.
Normal ar fi fost sa fii transanta in discutie, sa-i spui ca vrei sa-i fii doar prietena nu si iubita si ca tu nu ai inclinatii lesbi, deci, este bien ca fiecare sa-si vada de orientarea sexuala si daca accepta doar o simpla amicitie, atunci sa fie una sincera si platonica.

| mihai69 a răspuns:

Tu dacă ai fi avut acest tip de purtare față de un băiat pe care-l placi, dar el te-ar fi respins - cum crezi că te-ai simți după aia?
Și cam ce ar trebui să facă acel băiat ca să redevină DOAR prietenul care era înainte de faza asta?
Dacă poți răspunde la aceste întrebări - ai aflat și ce ai tu acum de făcut, dar și de ce se poartă ea așa.

| sofisis a răspuns:

Daca ea are sentimente romantice fata de tine, cel mai probabil niciodata nu va mai fi prietenia dintre voi.
Nu are rost sa incerci. E aceeasi situatie ca atunci cand unui baiat ii place de tine si tie nu iti place de el. Nu ai cum sa fiti amici...
Si ea va fi geloasa pe un eventual iubit al tau. Eu cred ca s-ar complica lucrurile

| SG1995 a răspuns:

Da, asteapta sa treaca, va fi greu pentru ea sa te priveasca ca pe o simpla amica. Da-i timp sa treaca peste.