| RaZ4Ing a întrebat:

Prietena mea are dureri de mameloni[sfarcuri].

Care sunt cauzele acestor dureri. Mentionez ca ciclul nu i-a venit inca iar ultima data cand i-a venit a fost la inceputul lunii decembrie. Menstruatia este neregulata, vine de obicei in jurul datei de 20 [mai derveme sau mai tarziu]. Mentionez faptul ca dupa terminarea ciclului menstrual de la inceputul lunii Decembrie, actul sexual a fost neprotejat, dar fara ejaculare.[2-3 penetrari]. Nu stiu ce se intampla, va rog lamuriti-ma...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| AlexRv a răspuns:

Buna!

Durerea de sfârcuri poate indica clar simptomele premenstruale. Dar dacă zici ca ați avut un act sexual neprotejat, poate fi și vorba de o sarcina.

Daca contactul a fost atunci, poate face cu destulă claritate un test de sarcina sa scape de dubii.

Data viitoare aveți mai multa grija, faptul ca nu exista ejaculare nu înseamna ca nu poate fii o sarcina.

| RaZ4Ing explică (pentru AlexRv):

Iti multultumesc mult pentru atentia acordata, si pentru sfaturile utile. Sa inteleg ca sunt sanse de 25% sa fie o sarcina, iar durerile sfarcurilor sunt semne clare ale sosirii menstruatiei?

| AlexRv a răspuns (pentru RaZ4Ing):

Nu am zis în nici un moment ca șansele sunt 25%!

Majoritatea fetelor înainte de menstruație au dureri de sfârcuri și de sâni. Repet, cel mai convenient ar fi sa facă un test de sarcina.